Gotu Kolanın Yararları Nedir Ne İşe Yarar Iyi mi Kullanılır

0

Gotu Kola bitkisi; birçok Asya ülkesinde doğada kendiliğinden yetişen şifalı bir bitkidir. Gotu Kola bitkisi bir öteki adıyla Centelle Asiatica diye bilinir. Bu şifalı nebat, günümüzde birçok tıbbi ve dermokozmetik ürünlerin içinde kullanılan bir bitkidir. Gotu kola bitkisi kolajen ve bağ dokusunu güçlendirerek, cilt sağlığını korur ve ciltte oluşan yaraların iyileşmesini sağlar. Centelle asiatica bitkisinin; kalp-damar sağlığına, beyin sağlığına, deri ve cilt sağlığına birçok faydası bulunmaktadır.

Centelle Asiatica (Gotu Kola) Nedir?

Centelle asiatica (gotu kola) bitkisi; Çin, Japonya, Endonezya, Hindistan, Madagaskar ve Cenup Afrika’ da organik olarak yetişen oldukça şifalı bir bitkidir. Gotu kola bitkisi ihtiva ettiği antioksidan ve antienflamatuar özellikleri yardımıyla pek oldukça, ilaç ve kozmetik ürünlerin içinde kullanılmaktadır. Ufak ve yuvarlak yapraklara haiz olan centella asiatica bitkisi, kalp damar hastalıkları ve depresyon hastalarının kullandığı ilaçların içinde yer alır. Hem de yara iyileştirici, cilt yenileyici özelliğine haiz olan gotu kola bitkisi, yara kremlerinde, merhemlerinde ve birçok kozmetik ürünlerin içinde bulunmaktadır.

Centelle Asiatica (Gotu Kola) Ne İşe Yarar?

Gotu kola bitkisinin hem sağlığa hem de cilde sayılamayacak kadar oldukça faydası bulunur. Meydana getirilen bilimsel araştırmalar gotu kola bitkisinin; beyin sağlığı, kalp-damar sağlığı, cilt sağlığını koruduğunu ve iyileştirdiğini göstermiştir. Sağlığa birçok yarar elde eden gotu kola bitkisi, bazı ilaçların ve kozmetik ürünlerin içinde bulunur. Bilhassa ciltteki yaraların iyileşmesi ve iz kalmamasında etkili olan gotu kola, kremlerin, merhemlerin ana malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Centelle Asiatica (Gotu Kola) Yararları Nedir?

Yaraları İyileştirir

Gotu kola bitkisi ciltteki yaraların sav zamanda iyileşmesini sağlar. Gotu kola bitkisi ihtiva ettiği beta karoten ve amino asitler yardımıyla ciltteki yanık, yara ve ameliyat izlerini tedavi eder.

Deri Hastalıklarını Tedavi Eder

Gotu kola bitkisi; cüzzam, sedef, egzama, ve sivilce olmak suretiyle birçok deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Cilt Kırışıklığını Önler

Gotu kola bitkisi kolajen ve bağ dokusunu kuvvetlendirir. Böylece cildin yaşlanmasını geciktirir ve cilt kırışıklarının azalmasına destek sağlar.

Gerilim Düşürücü Tesiri Vardır

Centelle asiatica bitkisi içinde ihtiva etmiş olduğu enzimler ve mineraller yardımıyla yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyonu düşürerek, tansiyonun dengelenmesini sağlar.

Damar Sağlığını Korur

Gotu kola bitkisi, bacaklarda kan damarlarının şişmesiyle oluşan varis problemini de ortadan kaldırmaktadır. Hem de venöz yetmezliği benzer biçimde damar hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Selülitleri Giderir

Bayanların ortak problemi olan selülitleri, gotu kola içeren ürünler kullanarak gidermek mümkündür. Meydana getirilen araştırmalar gotu kola bitkisinin selülit azaltma mevzusunda oldukça başarı göstermiş bulunduğunu göstermiştir.

Beyin Sağlığını Korur

Gotu kola bitkisi, hafızayı güçlendirerek Alzheimer hastalığına karşı koruyucudur. Zihni geliştirerek zeka kapasitesini arttırır. Bununla beraber B12 vitamin eksikliğinin yol açmış olduğu küçük çaplı unutkanlıkları giderir.

Eklem Ağrılarını Azaltır

Centelle asiatica bitkisi, flavonoidler, karotenoidler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Varlıklı içinde ne olduğu yardımıyla gotu kola bitkisi, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Gotu kola bitkkisi kalsiyum içinde ne olduğu yardımıyla kemikleri kuvvetlendirirken, antienflamatuar özelliği yardımıyla arttrit benzer biçimde eklem ağrılarını azaltır.

Centelle Asiatica (Gotu Kola) Iyi mi Kullanılır?

Sağlığa birçok faydası olan centelle asiatica bitkisi çeşitli yöntemlerle kullanılmaktadır. Gotu kola bitkisi ağız yöntemiyle veya deri üstüne lokal olarak uygulanabilir. Gotu kola bitkisi lokal olarak uygulandığında eğer ciltte kaşıntı ve kızarıklık yapıyorsa bitkinin kullanılmaması gerekir. Karaciğer hastalarının, hamile bayanların gotu kola bitkisi kullanımı sakıncalıdır. Hem de bitkisel ilaç tüketenlerin, gotu kola bitkisi kullanmadan ilkin doktora danışmaları gerekir.

Gotu kola bitkisi, birçok kozmetik ürünlerin ve ilaçların içinde bulunmaktadır. Gotu kola bitkisinden yararlanmak için gotu kola bitkisi içeren dermakozmetik ürünler tercih edilebilir.

Gotu kola bitkisinin yapraklarından elde edilmiş çay içilebilir. Bunun için gotu kola bitkisini aktardan satın alabilirsiniz. Tek kişilik gotu kola bitkisi çayı için bir fincan su kaynatılarak içine bir tutam centelle asiatica atılır. 10 dakika kadar demlendikten sonrasında, çay süzülerek tüketilebilir. Haftada 1-2 fincan tüketilebilir.

Gotu kola bitkisini aktarlarda, kapsül ve tentür olarak bulmak mümkünüdür. Hem de cilde sürülmek suretiyle krem, merhem ve losyon halinde de temin edilebilir.

Gotu kola bitkisi kapsül olarak kullanılacaksa, kapsül başına 30 mg triterpenoid içeren ölçüm edilmiş ekstreler günde 1 ya da 2 kez alınır. Gotu kola bitkisi kapsülü doktora danışıldıktan sonrasında kullanılmalıdır.

Selülit, sivilce lekesi benzer biçimde cilt problemleri için, gotu kola bitkisi iyice ezildikten sonrasında sorunlu bölgeye masaj yapılarak uygulanabilir. Yalnız oldukça fazla kullanılmamalıdır, aski taktirde şifa yerine zarar verebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.