Gliserin Yağının Cilde Ve Saça Yararları Neler Yüze Sürülür Mü?

0

Gliserin, bitkisel ve hayvansal yağların sabunlaştırılmasından oluşan tatlımsı, berrak, kokusuz naturel bir yağdır. Gliserin yağı gliserol olarak da bilinmektedir. Gliserin rutubet tutucu özelliği yardımıyla birçok alanda kullanılmaktadır. Nemlendiricilerde, sabunlarda, losyonlarda ve temizleyicilerde ana bileşen olarak kullanılır.

Gliserin cilt ve saç bakımı için oldukça etkilidir. Ciltteki sebum oranını dengeler cilde tazelik ve canlılık verir. Kuru saçların rutubet dengesine destek sağlar ve saça parlaklık verir. Antiseptik özelliği yardımıyla enfeksiyonlara ve yaraların iyileşmesinde pozitif yönde etkisinde bırakır sağlamaktadır. Gliserin bununla birlikte kulak tıkanıklığını ve öksürüğü geçirmede epey etkilidir. Organik saf gliserin yağını güvendiğiniz aktarlardan, eczanelerden ve web sitelerinden bulmanız mümkündür.

Gliserin Yüze Sürülür Mü?

Gliserin naturel bir yağ olduğundan malum herhangi bir ziyanı yada yan tesiri bulunmamaktadır. Sadece gliserini direkt cilde uygulanması, gözeneklerinin tıkanmasına niçin olabilir.

Kullandığımız kozmetik ürünlerinde ve kremlerin çoğunda gliserin bulunur. Direkt olarak gliserini yüze sürmek yerine başka bir ürünle karıştırabilir veya suyla çözerek kullanabilirsiniz.

Gliserine karşı hassasiyetinizin olup olmadığını cildinizin minik bir yerine sürüp 24 saat beklemeniz gerekmektedir. Şey kızarıklık, şişme ve kaşıntı benzer biçimde emareler gösterirseniz gliserin yağını kullanmamalısınız.

Gliserinin Cilde Yararları Nedir?

Cildin rutubet kaybetmesini önler ve cildi rutubet oranını dengeler.

Gliserin cildi yumuşatır böylece sedef ve egzama benzer biçimde cilt hastalıklarının yatışması ve giderilmesinde etkilidir.

Gliserin antimikrobiyal özellikleri yardımıyla cildi zararı olan mikroorganizmalardan korur.

Gliserin yağı ciltteki enfeksiyonların ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

Gliserin güneş lekelerine ve cilt lekelerini açar, cilt rengini eşitler.

Cildi besler ve derinlemesine nemlendirir. Ayak topuklarındaki çatlakları giderir, topukları yumuşatır.

Gliserin yağı cildi ve yüzü tahriş edici maddelere karşı koruyuculuk sağlar.

Gliserin manikür ve pedikür sonrası tırnakları nemlendirir ve besler. Böylece tırnakların daha dayanıklı olmasını sağlar.

Gliserinin Saçlara Yararları Nedir?

Gliserin yağı tertipli kullanıldığında saç diplerini ve saç tellerini neme doyurur. Saçların kuruluğu giderir ve daha canlı parlak saçlara kavuşmanızı sağlar.

Gliserini duş sonrası saç diplerine masaj yaparak yedirildiğinde saç dökülmelerini önler ve saç tellerini kuvvetlendirir.

Gliserin saç derisinde meydana gelen kepek yada deri hastalıklarını onarır ve saçların daha sıhhatli gelişmesini destek sunar.

Gliserinin Yararları Nedir?

Gliserin maddesi rutubet tutucu özelliği yardımıyla yiyecek ve içeceklerin içine katılarak gıdaların rutubet seviyesini dengeler. Böylece gıdaların daha uzun süre dayanmasını sağlar. Bununla beraber gliserin gıdaların içinde tatlandırıcı ve çözücü olarak da kullanılır.

Gliserinin bir öteki özelliği de temizlik ürünlerinde kullanılmasıdır. Bu sayede kumaşlarda oluşan sıkıntılı lekelerin çıkarılmasında epey etkilidir.

Gliserin basımevi sektöründe ve mum yapımında kullanılır. 

Gliserin yağı çiçekleri kurutmak için de kullanılmaktadır. Uzun seneler süresince kuru çiçeklerinizin dayanması için 2 ölçek sıcak suyun içine 2 ölçek gliserin koyulur. Bu karışım derinliği 15 santimetre olan bir kabın içine eklenmiş olur ve kurutmak istenilen çiçek kabın içine yerleştirilir.

Gliserin kabızlık benzer biçimde sindirim sistemi rahatsızlıklarını gidermek için kullanılır.

Öksürük şurupları içinde bir miktar gliserin yağı bulunur bu sayede boğazı yumuşatır.

Gliserin yağının bir öteki özelliği araçtaki motor yağının içinde kullanılmasıdır. Çoğu zaman soğuk havalarda araçların motor suyunun donmaması için her hazır alınan antifreezler de gliserin yağı bulunmaktadır.

Kulak kirinden dolayı duyma azlığı yaşanmış olan durumlarda hekim gliserin yağı önerir. Gliserin yağı günde 3 kez olmak suretiyle kulak içine damlatılır ve kulak kirinin yumuşaması ve kirden arınmasını sağlar.

Gliserin yağı bebeğin burun deliğine yakın yere sürüldüğünde nefes yollarının açılmasını sağlar.

Gliserin yağı diyabet hastalarına tatlandırıcı olarak verilmektedir. Gliserin yağı diyabet hastalarının kan şekerini yükseltmez.

Gliserin Saça Iyi mi Kullanılır?

Gliserin yağı rutubet tutucu bir özelliğe haizdir. Nemli saçların rutubet dengesini korur. Sadece kuru saçlara gliserin uygulanmamalıdır. Aksi taktirde saçın kendini nemini de alır ve saçın daha oldukça kurumasına niçin olur.

Gliserinin nemli saçlarda kullanım şekli;

Gliserini saça uygularken su ve gliserini aynı ölçekte karışmasını sağlayarak uygulanmalıdır. Mesela 1 ölçek gliserin ile 1 ölçü su karıştırılır ve nemli saçların uçlarına bakım uygulanır. Arkasından saçın üst kısımları da bakım yapılır ve ortalama 5-10 dakika bekletilir. Bekledikten sonrasında ılık su ile saçlar durulanır. Saçlarınızı yıkadıktan sonrasında kurutmamak tavsiye edilmektedir. Aksi halde saçlarda oluşan rutubet kaybolur. Bundan dolayı saçlarınızı naturel kurumaya bırakmalı, eğer isterseniz havluyla oldukça azcık saçlarınızın ıslaklığını alabilirsiniz.   

Gliserinin kuru saçlarda kullanım şekli;

Gün içinde kuru saçlarınıza bakım yapmak için ilk olarak 3 bardak papatya çayı, 3 çay kaşığı gliserin, 7-8 damla biberiye yağı ve 2 çay kaşığı kadar sızma zeytinyağı bir kasede karıştırılır. Karıştırılan bu kür püskürtmeli bir kaba koyulur. Gün içinde istediğiniz vakit saçlarınıza sıkılır. Bu yöntemle birlikte gliserin kürünüzü bozulmadan 1 hafta 10 gün kadar kullanabilirsiniz.

Gliserin Cilde Iyi mi Uygulanır?

Gliserin yağını yüzü yıkandıktan sonrasında değişik bir ürünle karışmasını sağlayarak günlük nemlendirici olarak uygulanır.

Gliserin yağı cilde püskürtebilir yada pamukla uygulanabilir.

Gliserin yağı limon ve gül suyu benzer biçimde ürünlerle karışmasını sağlayarak kullanılabilir. Bu sayede cildinizi yumuşatır, canlandırır ve beyazlamasına destek sağlar.

Gliserini bal ile karıştırıp dudak koruyucusu olarak kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.