Giresun’un en meşhur 20 leziz yemeği ve en meşhur bölgeleri

0

Karadeniz bölgesinin en güzel ve mühim şehirlerinden biri şüphesiz ki Giresun’dur. Giresunun kent güzelliği kadar mutfağı da oldukça oldukca seçeneklidir ve oldukca lezzetlidir. Giresun mutfağının en meşhur yiyecekleri fasulye diblesi, tel kadayıf, pancar sarması, mısır ekmeği, fasulye turşusu, ısırgan çorbası, galdirik turşusu, sakarca, hamsi pilavı/böreği ve görele pidesidir.

Giresun denildiğinde akla Giresun Kalesi, fındık üretimi, kara lahana yemeği, Hayırsız Ada, Şebinkarahisar Kalesi, Kümbet, Bektaş, Gölyanı, Kulakkaya ve Sisdağı Yaylaları, Aksu Şenlikleri, Pınarlar Şelalesi Aygır Gölü ve Giresun Kalesidir.

Giresun’a Gidince Ne Yenilir?

Giresun’a gittiğinizde ne olursa olsun en meşhur bölgesel yiyecekleri olan Karalahana Çorbası, Tel Kadayıf, Karalahana Sarması, Hamsili Pilav, Fasulye Turşusu Kavurması, Pezik, Görele Pidesi, Hamsi Böreği, Yağlaş, Mendek Çorbası, Isırgan Çorbası ve Darı Unu Helvasını tatmalısınız. Bu leziz yiyecekleri bir yediğinizde tadı kesinlikle damağınızda duracak.

Giresun’a Gidince Nereler Gezilmelidir?

Bolca yeşil doğası ve zamanı dokusuna haiz Giresun Türkiye’nin oldukca mühim bir şehridir.Giresun’a gittiğinizde ne olursa olsun şu bölgeleri ziyaret etmelisiniz:

  1. Giresun Kalesi
  2. Kümbet Yaylası
  3. Mavi Göl
  4. Giresun Adası
  5. Giresun Müzesi
  6. Sis Dağı Yaylası
  7. Bedrama Kalesi
  8. Kuzalan Şelalesi
  9. Şebinkarahisar Kalesi
  10. Zeytinlik Mahallesi

Giresun’da Neler Meşhurdur?

Giresun Tombul Fındığı

Düzgüsel fındıktan değişik olarak Giresun tombul fındık ince ve parlak bir dış kabuğa haizdir. Adını içindeki fındığın dolgunluğundan alan bu fındık ince kahverengi bir zarla kaplıdır ve yağlıdır. Giresun tombul fındığı Türkiye’nin en kaliteli fındığıdır. Bu yüzden Giresun’a yolunuz düşerse ne olursa olsun bu fındığı tatmalıısınız.

Giresun Yaylaları

Giresun Karadeniz bölgesinde bulunmuş olduğu için yükseklikten de nasibini almıştır. Dolayısıyla Giresun’da birçok meşhur yayla vardır. Üstelik bu yaylalara dolmuş ile kolaylıkla gidebilirsiniz. En meşhur yaylalarından olan Kümbet yaylası; Giresun merkeze 60 km uzaklıktadır. Bu yaylanın yüksekliği averaj 1640 metredir. Kümbet yaylasını görmeye gittiğinizde isterseniz orada bulunan otellerde konaklayabilirsiniz.

Karalahana Sarması

Giresun’da yetişen leziz ve meşhur sebzelerden kabul edilen karalahana, yörenin mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır.Karalahanadan meydana getirilen en leziz yiyeceklerden birisi şüphesiz ki karalahana sarmasıdır.

Çavuşlu Ekmeği

Giresun’da sevilerek tüketilen ekmeklerden birisi dolgun ve yuvarlak Çavuşlu Ekmeğidir. Ekşi mayayla meydana getirilen bu ekmek taş fırında odun ateşinde pişirilmektedir.  Çavuşlu ekmeğinin bir öteki özelliği ise zor bayatlaması, şu demek oluyor ki uzun süreler tazeliğini korumasıdır.

Hamsili Börek

Karadeniz şehrine gidersiniz de deniz ürünü olmaz mı? Heralde de Giresun’da da hamsi ile meydana getirilen oldukca leziz bir börek vardır.Bu böreğin yapıımında iç malzemesinde pirinç, zeytinyağı, maydanoz, soğan, karabiber, fıstık, mısır unu, kuş üzümü, tuz, limon, şeker ve kırmızı biber kullanıır ve dışı ise hamsi balıklarıyla kaplanır.

Giresun Adası

Giresun’daki en malum naturel güzelliklerden birisi Giresun Adası’dır. Bu ada Giresun kıyılarından 1,6 km açıkta yer alır. Bu adanın en büyük özelliği Karadeniz’de antik çağda ve ortaçağda yerleşime sahne olmuş olan tek Karadeniz adası olmasıdır. Giresun Adası 2. aşama arkeolojik ve naturel sit alanıdır. Dolayısıyla adaya değişik birçok göçmek kuş uğramaktadır.

Tamzara Dokuması

Giresun’da el işçiliği de oldukca mühim bir zanaattır. Tamzara dokuması meşhur olan Giresun’da insanoğlu bu dokumayı pamuk ipliğinden bezayağı ve rips dokuma örgüleriyle tezgahlarda el ile dokumaktadır. Bölgesel olan bu dokumada renkli iplikler kullanılarak kumaşın üstünde kareli ve çizgili desenler oluşturulmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.