Geniz Akıntısı Iyi mi Geçer Geniz Akıntısından Kurtulmanın 8 Naturel Çözümü

0

Geniz akıntısı yaşam standardını düşüren mühim bir rahatsızlıktır. Geniz akıntısı her insanda olan bir akıntıdır. Sadece çeşitli koşullar gereği ve hastalıklar sonucunda geniz akıntısı miktarında artış meydana gelir. Hal bu şekilde olunca geniz akıntısında hem yoğunluk hem de renk koyuluğu görülür. Bu durumda da geniz akıntısı rahatsız edici bir hal alır ve geniz akıntısını ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemlerle başvurulur. Yazımızın devamında geniz akıntısına ne iyi gelir, geniz akıntısından kurtaran ve burnun rahatlamasını elde eden 8 değişik bitkisel tedaviyi sizler için paylaştık.

Geniz Akıntısından Kurtulmanın 8 Naturel Çözümü

Soğan kürü Tarifi ve Soğan Buğusu;

Geniz akıntısından kurtulmak için orta boy büyüklüğünde ki soğan dörde bölünür. Bin tencerenin içine 2 su bardağı su eklenmiş olur ve kaynatılır. Kaynayan suyun içine dörde bölünen soğanlar eklenmiş olur ve 5 dakika kadar kaynatılmaya devam edilir. Soğan kürünü öğlen ve akşam yemeklerinden otuz dakika ilkin içilmelidir. Bu kür yardımıyla geniz akıntısından kurtulmanız mümkündür, 15 gün süresince tertipli uygulanmalıdır.

Kuvvetli bir antibiyotik ve antibakteriyel olan soğan, sinüslerin açılmasını ve geniz akıntısının geçmesini sağlar. Orta boy tencerede 1 litre su kaynatılır, içine doğranmış bir tane soğan eklenmiş olur ve birkaç dakika kadar daha kaynatılır. Arkasından tencerenin üstüne eğilinir ve başının üzerine bir tülbent yada büyük bir bez ile örterek tenceredeki soğan suyunun buharı solunur. Bu yöntem de geniz akıntısını gidermek için etkili yöntemlerden biridir.

Elma Sirkesi;

Elma sirkesi anit enflamatuar ve antimikrobial özellikleri yardımıyla geniz akıntısını geçiren etkili yöntemlerdendir. Bir bardak suyun içine 1 yiyecek kaşığı elma sirkesi eklenmiş olur ve karıştırılır. Geniz akıntısı geçene kadar tertipli bir halde her gün tüketilmelidir. Tercihe bakılırsa içine 1 tatlı kaşığı yada 1 çay kaşığı bal da ekleyebilirsiniz.

Zencefil çayı;

Zencefil anti eflamatuar özellikleri yardımıyla geniz akıntısına iyi gelen organik çözümlerden biridir. Bir su bardağı sıcak suyun içine bir parça zencefil atılır ve 10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Demlenen zencefil çayı sıcak tüketilmelidir, tercihe bakılırsa içine bir tatlı kaşığı bal katarak tatlandırabilirsiniz. Geniz akıntısı geçene kadar her gün tertipli bir halde zencefil çayı içilmelidir.

Zerdeçal;

Zerdeçal antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri yardımıyla geniz akıntısını geçiren bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Bununla beraber öksürük ve nezle tedavisinde de kullanılmaktadır. Bir bardak sıcak sütün içine, bir tatlı kaşığı zerdeçal eklenmiş olur ve karıştırılır, sıcakken tüketilir. Geniz akıntısı geçene kadar tertipli bir halde içilmeye devam edilir.

Yeşil Çay;

Yeşil çay organik antioksidanlar ihtiva eder ve geniz akıntısı için organik çözümlerdendir. Bir bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı yeşil çay eklenmiş olur ve karıştırılır. İçerisine birazcık limon sıkılır ve bal ile tatlandırılarak içilmelidir. Yeşil çayı geniz akıntısından kurtulana kadar hergün 1 bardak  içmeye devam edilir.

Vicks;

Vicks mentol ve okaliptüs benzer biçimde maddeler içermektedir. Antibakteriyel özelliği yardımıyla geniz akıntısının tedavisinde epey etkilidir. Vicks sırta, boğaza ve göğüse sürülür. Sürdükten bir süre sonra rahatlatır ve geniz akıntısını zaman içinde geçirir.

Bal;

Bal antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri yardımıyla çeşitli sıhhat sorunlarının çoğunun tedavisinde kullanılır. Bal geniz akıntısı için organik bir tedavi yöntemidir. Bir yiyecek kaşığı bal bir bardak ılık suyun içine koyulur ve karıştırılır. Her gün tertipli bir halde tükettiğiniz taktirde kısa süre içinde geniz akıntısının geçtiğini gözlemleyebilirsiniz.

Papatya çayı;

Papatya bitkisi antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere haizdir. Bir su bardağı kaynamış suyun içine, bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş papatya eklenmiş olur ve 10 dakika demlenmesinin arkasından tüketilir. Her gün tertipli bir halde bir iki fincan içilmelidir.

Papatya buğusunu koklamak da geniz akıntısı şikayetine destek olmaktadır. Orta boy tencerenin içine bir litre su eklenmiş olur ve kaynatılır.  Kaynayan suyun içine bir avuç papatya eklenmiş olur ve tencerenin kapağını kapatarak 5 dakika demlenmesi beklenir. Arkasından tencere uygun bir yere koyulur ve tencerenin üstüne doğru eğilin. Buğunun kaçmaması için büyük bir bezle başınızı öreterek 5 ila 10 dakika kadar buğuyu soluyun. Geniz akıntısını gideren bu organik yöntem aynı süre da baş ağrınız var ise ağrınızı dindirecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.