Genital Sivilce Niçin Olur Tedavisi Nasıldır Bitkisel Tedavisi

0

Genital bölgede sivilce hem erkeklerde hem de hanımlarda sık karşılaşılan bir problemdir. Genital bölgemiz uzun süre kapalı ve havasız kaldığından bu bölgede kolaylıkla sivilce meydana gelir.Genital sivilce için Cildiye doktoruna gidilir. Genital sivilcelerin tedavisinde benzoil peroksit içeren kremler ve ilaçlar kullanılır. Ek olarak genital sivilcelerden aşağıda bildireceğimiz bitkisel tedavi şekilleri ile de kurtulabilirsiniz.

Genital Bölgede Sivilce Niçin Olur?

Fazlaca Dar İç Çamaşırları Giymek

Fazlaca dar emici olmayan iç çamaşırları giymek nemi bölgede hapsedebilir. Bu rutubet de kasık bölgesinde genital sivilceye niçin olabilir. Bu yüzden fazlaca dar olan çamaşır giyilmekten kaçınılmalı, çamaşırlar pamuklu tercih edilmelidir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Uçuk

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve uçuklar sivilce benzer biçimde görünen şişlik oluşturan lezyonlara niçin olabilir. Sadece kişide bu tür durumların yanında görülen başka emareler de olmaktadır.

Tane Süreci Sivilceleri

Hanımefendiler tane dönemlerinde vajina bölgesinde sivilcelenme yaşayabilmektedir.Bunun sebebi ise tane döneminde kullanılan petler sebebiyle ısı sıkışmasıdır. Bu tür sivilceler fazlaca uzun sürmez sadece bu tür sivilceler yine oluşmaya devam ederlerse altta yatan başka bir durumun varlığına işaret etmektedir.

Hormonal Dengesizlikler

Vücuttaki hormonal dengesizlikler birçok sıhhat problemlerine yol açmaktadır. Vücutta meydana gelen hormonal dengesizlikler gözeneklerin tıkanmasına sebep olan sebum üretimine yol açmaktadır. Gözenekler kapanmış olduğu bölgelerde vajina bölgesi dahil sivilceler oluşabilmektedir.

Kontakt Dermatit

Genital bölgede görülen sivilcelerin bir sebebi ise kontakt dermatit olabilir. Bu durum cilde temas eden herhangi bir maddeye tepki olarak meydana gelir. Genital bölgelerde görülen kontakt dermatit aşağıdaki hassasiyetler sebebiyle meydana gelebilir:

  1. Köpük banyosu ve sabunların kullanımı (bilhassa parfüm içerikli olanlar)
  2. Deodorantlar, losyonlar yada parfümlerin kullanımı
  3. Tampon yada hijyenik ped kullanımı
  4. Spermisitler, prezervatifler, yağlayıcılar yada cinsel uyarılma eşyalarının kullanımı
  5. Reçetesiz satılan bölgesel ilaçların kullanımı
  6. İç çamaşırın temizliğinde kullanılan çamaşır deterjanı ciltte duyarlılık oluşturabilir

Molluskum Kontagiozum

Molluskum kontagiozum vücutta genital bölge dahil sivilce oluşumuna neden olan virüs sebepli enfeksiyonlardır. Bu hastalık için daima tedavi gerekmese de bölgesel kremler yada oral olarak alınan ilaçlar ile tedavisi mümkündür

Folikülit (Kıl Kökü İltihabı)

Kıl kökü iltihabı da genital bölgede sivilceye niçin olabilir. Kıl kökü sebepleri içinde sık sık traş olmak, dar iç çamaşırı giymek, nemi emmeyen ve hava girmesini engellemiş olan çamaşırlar giymek, kılların iç doğru uzaması, kirli havuza girmek yada küvette bulunmak sayılabilir. Bu tür sebeplerden dolayı genital bölgede kıl kökü iltihabı meydana gelebilir.

Genital Sivilce Bitkisel Tedavisi

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin pH dengeleme özelliği vardır. Ek olarak elma sirkesinde bulunan mantar ve bakteri karşıtı özellikler yardımıyla iltihapları geçirme özelliği oldukça yüksektir.1 bardak su ile 1 bardak  elma sirkesini güzelce karıştırın. Sonrasında genital bölgede sivilce olan yeri bununla sudan geçirin. Bu yöntemi sivilceler geçene dek günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

Lavanta Aslı Yağı

Lavantada bulunan iyileştirici ve antiseptik özelikler genital bölgede oluşan sivilceleri birkaç günde geçirir. Ilk olarak genital bölgenizi su ile sudan geçirin ve kurulayın. Sonrasında lavanta aslı yağından birkaç damla genital bölgede sivilce olan bölgeye uygulayın ve beklemeye alın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı genital sivilceler dahil birçok cilt problemi için bulunmaz nimettir. Bir damla çay ağacı yağı ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırın. Sonrasında bu karışımı genital  bölgedeki sivilceler üstüne sürün ve beklemeye alın. Bu yöntemi günde 2 kez tekrarlayın.

Aynı Sefa Bitkisi

Aynı sefa bitkisi antiseptik, astrenjan(kanama durduran, damar büzen) ve irin sökücü özellikleri açısından zengindir. 1 yiyecek kaşığı zeytinyağını ısıtın. Sonrasında içine aynı sefa bitkisini batırın ve 1 gece bu şekilde beklemeye alın. Ertesi sabah bitkiyi çıkarın ve yağı 3 kez genital bölgedeki sivilceler üstüne sürün.

Eğer aynı sefa bitkisi temin edemezseniz, piyasada bulunan aynı sefa nebat kremleri ve merhemlerini de kullanabilirsiniz.

Sıcak Kompress

Sıcak kompres de genital bölgedeki sivilceye organik çözümdür. Sivilce tedavisinde en etkili organik yöntem sıcak kompress uygulamasıdır. Temiz bir havluyu sıcak su ile ıslatın ve sivilceler üstünde birkaç dakika beklemeye alın. Bu uygulamayı günde 2 kez uygulayın. Bu yöntem hem cildi yumuşatır hem de sivilcenin oluşturduğu acıyı dindirir. Dahası sıcak kompress uygulaması enfeksiyonun yayılmasını da önleyecektir.

Mısır Unu

Mısır ununun fazladan rutubet ve sebumu emer. Bu yüzden genital bölgede bulunan sivilce üstüne mısır unu serpiştirin. Bu sayede genital bölge temiz ve kuru kaldığından sivilce için elverişsiz bir ortam oluşacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.