Gece Uyanıp Yemek Yemenin Ve Gece Yemek Yeme Sendromunun Nedenleri

0

Sık sık gece geç saatlerde karnınız acıkıyor hatta gece uykudan uyanıp yemek yemek mi istiyorsunuz? (Gece yemek yemek neden kaynaklanır?)isimli makalemizde bu duruma yol açan faktörlere yer verdik.

Hipoglisemi

Gecenin ortasında yemek yeme ihtiyacının en sık karşılaşılan nedeni hipoglisemi yani kan şekeri düşmesidir. Hipoglisemi, vücudun kan şekerinin karbonhidratlı gıdaların yeterince tüketilmemesi ya da çok işlenmiş karbonhidratlı gıdalar yeme alışkanlığından kaynaklanan kronik kan düşüklüğüdür. Hipoglisemi, kan şekerinde dalgalanmalara neden olup gece açlık krizi duymanıza yol açar.

Şartlanma

Birkaç hafta boyunca her gece aynı anda uyanıp yemek yerseniz yahut gece yemek yemek alışkanlığı edinirseniz, beyniniz bunu düzenli olarak yapması için kendini şartlayabilir. Beyniniz bunu çok çabuk öğrenir ve gece yemek yemeyi alışkanlık haline getirir.

Açlık

Gece yemek yeme ihtiyacının en sık karşılaşılan nedeni akşam yemeği yemememiş olmanız yahut akşam yemeğinizin sizi tok tutmayan abur cubur aperatif gıdalardan oluşmasından kaynaklanır. Ayrıca gün içinde düzenli öğünler şeklinde yemek yemeye dikkat edin, böylece geceleri vücudunuz besinleri güzelce sindirecek; metabolizmanız iyi durumda olduğundan iyi uyuyacaksınız ve açlık hissetmeyeceksiniz.

Melatonin hormonu

Melatonin, ne zaman uyuyup uyanacağınızı belirleyen bir hormondur. Melatonin dengesi bozulduğunda uykusuz kalmanıza ya da her gece aynı saatte uyanmanıza neden olabilir. Bunun sonucunda ise uyku düzeniniz bozulur ve geceleri uyanık kaldığınızdan doğal olarak acıkır, yemek yeme ihtiyacı duyarsınız. Kötü beslenme, dinlenememe, stres veya mevsim değişikliği, melatonin dengesinin bozulmasına yol açan faktörlerdendir. Melatonin seviyelerinin aynı kalması için hafta sonları da dahil aynı saatte yatıp kalkmaya dikkat edin. Erken yatıp, erken kalkın ve bunu yaşam biçiminiz haline getirin.

Ağır akşam yemeği

Akşam yemeğinde az yemeniz gece uyanmanıza neden olabildiği gibi çok fazla yemek de sizi uykusuz bırakır yahut uyanmanıza neden olur. Vücudunuz aynı anda hem ağır yiyecekleri sindirip hem de uyuyamaz. Uyanık kaldığınız sürece de karnınız acıkır ve yemek yemek istersiniz.

Stres, depresyon

Stres de gece yemek yeme ihtiyacının en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Vücudunuzun algıları yüksektir, stresi farklı şekillerde hisseder. Kortizol düzeyleri stres nedeniyle yükselişte olduğundan gecenin ortasında uyanabilirsiniz yahut hiç uyuyamayabilirsiniz. Kortizol, yorgun olsanız bile vücudu uyanık tutar, kavga ya da savunma modunda bekletir.

Hamilelik

Gece yarısı canınız yemek yemek istiyorsa bu durum gebelikten kaynaklanabilir. Hamilelikte hormonlarda artış sürekli açlık hissi duymaya da neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bir bardak light süt içip geri yatağınıza dönmek, kilo almanızı engellemek için en doğru davranış olacaktır.

Gece yemek yeme sendromu nasıl geçer?

Gece yemek yeme isteğinden kurtulmak için yapmanız gereken ilk şey, bir diyetisyene başvurmak olmalıdır. Diyetisyeniniz çeşitli tetkikler sonrası bu durumun neden olduğunu tespit edecek ve size gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.