Gece Uyanıp Yiyecek Yemenin Ve Gece Yiyecek Yeme Sendromunun Sebepleri

0

Sık sık gece geç saatlerde karnınız acıkıyor hatta gece uykudan uyanıp yiyecek yiyecek mi istiyorsunuz? (Gece yiyecek yiyecek niçin oluşur?)adlı makalemizde bu duruma neden olan faktörlere yer verdik.

Hipoglisemi

Gecenin ortasında yiyecek yeme ihtiyacının en sık karşılaşılan sebebi hipoglisemi şu demek oluyor ki kan şekeri düşmesidir. Hipoglisemi, vücudun kan şekerinin karbonhidratlı gıdaların yeterince tüketilmemesi ya da oldukça işlenmiş karbonhidratlı gıdalar yeme alışkanlığından meydana gelen kronik kan düşüklüğüdür. Hipoglisemi, kan şekerinde dalgalanmalara niçin olup gece açlık krizi duymanıza neden olur.

Şartlanma

Birkaç hafta süresince her gece aynı anda uyanıp yiyecek yerseniz ya da gece yiyecek yiyecek alışkanlığı edinirseniz, beyniniz bunu tertipli olarak yapması için kendini şartlayabilir. Beyniniz bunu oldukça acele öğrenir ve gece yiyecek yemeyi alışkanlık haline getirir.

Açlık

Gece yiyecek yeme ihtiyacının en sık karşılaşılan sebebi akşam yemeği yemememiş olmanız ya da akşam yemeğinizin sizi tok tutmayan abur cubur aperatif gıdalardan oluşmasından oluşur. Ek olarak gün içinde tertipli öğünler şeklinde yiyecek yemeye dikkat edin, böylece geceleri vücudunuz gıdaları güzelce sindirecek; metabolizmanız iyi durumda olduğundan iyi uyuyacaksınız ve açlık hissetmeyeceksiniz.

Melatonin hormonu

Melatonin, ne vakit uyuyup uyanacağınızı belirleyen bir hormondur. Melatonin dengesi bozulduğunda uykusuz kalmanıza ya da her gece aynı saatte uyanmanıza niçin olabilir. Bunun sonucunda ise uyku düzeniniz bozulur ve geceleri uyanık kaldığınızdan organik olarak acıkır, yiyecek yeme ihtiyacı duyarsınız. Fena beslenme, dinlenememe, stres yada mevsim değişikliği, melatonin dengesinin bozulmasına neden olan faktörlerdendir. Melatonin seviyelerinin aynı kalması için hafta sonları da dahil aynı saatte yatıp kalkmaya dikkat edin. Erken yatıp, erken kalkın ve bunu yaşam biçiminiz haline getirin.

Ağır akşam yemeği

Akşam yemeğinde azca yemeniz gece uyanmanıza niçin olabildiği şeklinde oldukça fazla yiyecek de sizi uykusuz bırakır ya da uyanmanıza niçin olur. Vücudunuz aynı anda hem ağır yiyecekleri sindirip hem de uyuyamaz. Uyanık kaldığınız sürece de karnınız acıkır ve yiyecek yiyecek istersiniz.

Stres, depresyon

Stres de gece yiyecek yeme ihtiyacının en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Vücudunuzun algıları yüksektir, stresi değişik şekillerde hisseder. Kortizol düzeyleri stres sebebiyle yükselişte olduğundan gecenin ortasında uyanabilirsiniz ya da asla uyuyamayabilirsiniz. Kortizol, bitkin olsanız bile vücudu uyanık meblağ, kavga ya da müdafa modunda bekletir.

Hamilelik

Gece yarısı canınız yiyecek yiyecek istiyorsa bu durum gebelikten kaynaklanabilir. Hamilelikte hormonlarda artış devamlı açlık hissi duymaya da niçin olabilir. Bu şekilde bir durumla karşılaştığınızda bir bardak light süt içip geri yatağınıza dönmek, kilo almanızı engellemek için en doğru davranış olacaktır.

Gece yiyecek yeme sendromu iyi mi geçer?

Gece yiyecek yeme isteğinden kurtulmak için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, bir diyetisyene başvurmak olmalıdır. Diyetisyeniniz çeşitli tetkikler sonrası bu durumun niçin bulunduğunu tespit edecek ve size lüzumlu tedaviyi uygulayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.