Fondöten Nedir, Yüze Kusursuz Pürüzsüz Fondöten Iyi mi Sürülür?

0

Fondöten en sık kullanılan kozmetik ürünlerdendir. Ciltteki kusurları kapatmak, sivilceleri, siyah noktaları, çilleri, lekeleri gizlemek, ciltteki renk tonunu eşitlemek için kullanılan makyaj malzemesine fondöten denir. Fondötenlerin renk ve cilt tipine uygun olan (kuru, yağlı, karma) birçok türü mevcuttur. Piyasada likit, toz, köpük, stick, pudra, su bazlı, krem ve nemlendirici fondöten olmak suretiyle pek oldukça fondöten çeşidi satıştadır. Kapatıcılığı daha çok ve gün boyu kalıcı olacak ürün olarak çoğu zaman likit değil katı formlu fondötenler tercih edilir. Peki fondöten iyi mi sürülür, kullanılır? Makalemizde bu mevzuda bilgiler vereceğiz.

1.Adım

Fondöten kullanmadan ilkin; cilt oldukça iyi temizlenmeli ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici cildinize uygulanmalıdır. Bunun için yapmanız ihtiyaç duyulan cildinizi suyla yıkamak, havluyla kurulamak ve yüzünüze nemlendirici sürmektir. Fondöten öncesi nemlendirici kullanmak, fondötenin cilde eşit ve pürüzsüz bir halde yayılmasını sağlamış olduğu benzer biçimde, ondan sonra makyajın temizlenmesini de kolaylaştırır. Fakat oldukça fazla nemlendirici kullanmanız da cildin parlamasına yapış yapış görünmesine yol açacaktır. Nemlendiricide aşırıya kaçmamalısınız. Nemlendirme işlemini doğru bir halde yaptığınızda fondötenin yüzünüzde daha uzun süre kaldığını görmüş olacaksınız.

2.Adım

Fondöten iyi mi seçilir? Kullanacağınız fondötenin cildinizin rengi ile kesinlikle uyumlu olması gerekir. Fondöten satın almadan ilkin bir miktar fondöteni çenenize tecrübe etmek için sürün ve cildinizin rengiyle uyumlu olup olmadığını deneyin. Fondöten alırken gün ışığında almaya itina gösterin, bundan dolayı mağaza ışıkları altında alacağınız fondöten ten renginizle uyumunu tam olarak algılayamayabilirsiniz.

Fondöten satın alırken cilt tipinizi ve istediğiniz kapatıcılığı bilerek buna yönelik fondöten seçimi yapmak en mühim adımlardan birisidir. Eğer kuru cilde sahipseniz nemlendirici özelliği bulunan fondöten tercih etmelisiniz. Yağlı bir cildiniz var ise, yağsız fondöten tercih etmeniz önemlidir.  Fondöten seçiminizde kozmetik reyonundaki görevli size destek olacaktır.  Cilt tipinizi görevliye bildirmelisiniz.

3.Adım

Fondöteni cilde uygulamanın 3 yöntemi vardır; fırça ile uygulama, sünger ile uygulama ve parmaklarınızı kullanarak fondöteni cilde sürmektir. En oldukça kullanılan yöntem fondötenin fırça ile cilde uygulanması olsa da birçok hanımefendi parmakları ile fondöteni cilde uygulamayı tercih ediyor. Süngerin fondöten kullanımında pek tercih edilmemesinin sebebi, acele kirlenmesi ve oldukça sık şekilde yıkama gerektirmesidir. Eğer fondöten uygulamanızda fondöten süngeri kullanmayı tercih ediyorsanız, fondöten süngerinin kesinlikle temiz olduğuna ve iyice temizlediğinize güvenli olmalısınız. Yoksa çeşitli cilt sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

4.Adım

Fondöten kullanmanın püf noktası; İlk olarak şunu bilmelisiniz ki ne kadar oldukça fondöten sürersem cildimdeki problemler o denli oldukça kapanır diye düşünürseniz hata yapmış olmuş olursunuz. Bunun için fondöten sürerken fondöteni oldukça fazla kullanmamak, oldukça yoğun sürmemek önemlidir. Şu sebeple sonrasında maske benzer biçimde durup çirkin bir görüntü ortaya çıkıyor. Fondöten cilde yedire yedire, kapata kapata sürmek de elde ettiğimiz sonucun daha güzel olmasını elde eden püf noktalarındandır. Bilhassa ince çizgilerin olduğu bölgelere, göz ve ağız kısımlarına oldukça azca oranda uygulanmalıdır. Fontöden ne kadar ince sürülür ise makyaj o denli organik gözükecektir.

5.Adım

Kusursuz fondöten iyi mi sürülür? Fondöteni sürerken elinize bir miktar fondöten alıp alnınıza, burnunuza, yanaklarınıza ve çenenize benek benek sürün. Azca miktarla başlayın, gerekirse ilave edersiniz, böylece aşırı fondöten kullanımının önüne geçebilirsiniz. Peşinden elinizle veya fondöten fırçasıyla yada fondöten süngeriyle fondöteni yüzünüze eşit bir halde dağıtın. Fondöten süngeri kullanmak için sünger ıslatılarak, fazla suyu sıkılır. Nemlendirilen süngere dökülen fondöten yardımı ile uygulamaya geçilir. Fondöteni yüzünüzün her yerine eşit oranda uyguladıktan sonrasında bir miktar fondöteni de boyun ve dekolte bölgenize hatta kulaklarınıza da sürmeniz, yüzünüzle bu uzuvlarınız arasındaki ton farklılıklarını ortadan kaldıracak ve sürdüğünüz fondötenin maske benzer biçimde görünmesini engelleyecektir.

6.Adım

Fondöten sürme işlemi bittikten sonrasında; hafifçe pudra yardımı ile fondöteni sabitlemeniz gerekir. Sabitleme işlemini yapma sebebiniz; fondötenin kalıcılığını artırmaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.