Fondöten Iyi mi Yapılır? Organik Fondoten Yapımı İçin 4 Tanım

0

Fondöten en sık kullanılan makyaj malzemelerindendir.  Fondöten kullanmanın amacı cilt kusurlarını kapatmak ve cildin pürüzsüz görünmesine destek olmaktır. Siz de fondöteninizi satın almak yerine evde kendiniz yapmak istiyorsanız işte ev yapımı 4 tane organik fondöten tarifi, bu tariflerden dilediğinizi yapabilirsiniz. Fondöten yapımında kullanılan malzemeleri aktardan ve eczaneden temin edebilirsiniz.

Evde Fondöten Yapımı 1. Tanım

Malzemeler

 1. 4 tatlı kaşığı kakao tozu
 2. E vitamini 10 damla (Eczaneden alabilirsiniz)
 3. 1 tatlı kaşığı tarçın
 4. 1/4 su bardağı (Bir su bardağının dörtte biri seviyede) ararot unu yada mısır nişastası
 5. 1/4 çay kaşığı Hindistan cevizi yada zencefil yada zeytinyağı
 6. 2 tatlı kaşığı bentonit kil ( Aktardan alabilirsiniz)
 7. Lavanta esansiyel yağı 12 damla ( Aktardan alabilirsiniz)

Evde Fondöten Iyi mi Yapılır? 1. Tarifin Yapılışı

Yukarıda bildirdiğimiz malzemeleri cam bir kase içinde bir araya getirin. İlk olarak kasenin içine ararot ununu ilave ederek başlayın. Peşinden tüm malzemeleri ilave edin. Hepsini iyice karıştırın. Toz kıvamına ulaşınca rengini belirlemek için cildiniz üstünde testler yapın. İstediğiniz rengi tutturuncaya kadar bu emek vermeyi sürdürün. Rengini koyulaştırmak için tarçın ve kakaodan bir miktar daha ilave edebilirsiniz ya da rengini açmak istiyorsanız ararot ununu kullanabilirsiniz. İstediğiniz rengi oluşturunca fondöteninizi ağzı kapalı bir kaba aktarın. Kullanacağınız süre ise sünger yada fırça kullanın.

Evde Fondöten Yapımı 2. Tanım

Sual: Her gün fondöten kullanıyorum. Cildimi yıpratmayacak ve ekonomik bir fondötene ihtiyacım var. Fondötenimi evde kendim hazırlayabilir miyim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (

Malzemeler

 1. Damıtık su yada maden suyu
 2. Allantoin (her eczaneden uygun fiyatlara satın alınabilir)
 3. Balmumu
 4. Besin boyası
 5. Yağ

Evde Fondöten Iyi mi Yapılır? 2. Tarifin Yapılışı

50 gram damıtık suyu ya da maden suyunu 60 derecede kaynatın. İçine bıçak genişliğinde allantoin katın. 5 gram balmumunu eritin ve bu karışıma katın. Bıçak genişliğinde turuncu ya da kırmızı besin boyasını istediğiniz rengi alana kadar az az bu karışımın içine katın. Peşinden içine 40 gram yağı ilave edin. Bu karışımı cam bir kavanozun içine koyun. Fondöteniniz kullanıma hazır.)

Evde Fondöten Yapımı 3. Tanım

Evde kakao kullanarak yapacağınız organik fondöten ile hem cildinizin daha güzel görünmesini sağlarken hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Malzemeler

 1. Mısır nişastası ya da Ararat tozu (maranta nişastası)
 2. Kakao
 3. Tarçın

Evde Fondöten Iyi mi Yapılır? 3. Tarifin Yapılışı

Nişastayı bir kaba koyun ve ince çekilmiş toz tarçını ve kakaoyu da ilave edin. Kakaoyu ne oranda kullanacağınızı belirlemek için cildinizde denemelisiniz. Bu yüzden başta azca bir miktar kakao koyup iyice karıştırın ve teninizde deneyerek istediğiniz tonda olup olmadığını deneyin. Eğer açık bulunduğunu düşünüyorsanız istediğiniz tonu tutturana dek kakao ilave edin. İstediğiniz tonu yakaladığınızda karışımı bir kavanoza ya da kapaklı bir kutuya koyun ve öyleki saklayın.

Likit fondöten de yapabilirsiniz Hepimiz toz fondöten kullanmayı tercih etmiyor normal olarak. Eğer toz değil likit ya da kompakt fondöten kullanmayı yeğliyorsanız yukarıda tarifini verdiğimiz ev yapımı fondötene rahat eklemelerle likit ya da kompakt fondöten de elde edebilirsiniz. Kompakt fondöten için kakaolu karışıma aktardan alacağınız uçucu bir yağ katmanız kafi. Uçucu yağ katınca karışım oldukca daha yoğun ve sıkı bir fondöten haline gelecektir. Likit fondöten içinse karışıma evinizde bulunan vücut losyonlarından kafi oranda eklemeniz gerekiyor. İşte ev yapımı organik fondöten bu kadar kolay şekilde hazırlanıyor, üstelik çok da fazla ucuza mal oluyor.

Evde Likit Fondöten Yapımı 4. Tanım

Malzemeler

 1. Mısır nişastası
 2. Nemlendirici losyon, zeytinyağı, badem yağı ya da jojoba yağı
 3. Yeşil kil
 4. Kakao tozu

Evde Likit Fondöten Iyi mi Yapılır? 4. Tarifin Yapılışı

2 ölçü mısır nişastasına, 1 ölçü yeşil kil, 1 ölçü kakao tozu ekleyip karıştırın. Eğer cildiniz kuru ise bir tek pirinç nişastası ve kakao da kullanabilirsiniz. İstediğiniz renk tonunu ayarlamak için yüzünüzün ufak bir bölümünde renk denemesi yapın. İstediğiniz tonu bulduktan sonrasında yavaş yavaş seçtiğiniz yağlardan birini ilave edin. Tüm karışım benzeşik ve pütürsüz bir kıvam alana kadar karıştırmaya devam edin. Hazırladığınız karışımı cam bir kavanozda ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.