Fondöten Fırçası Temizlemenin Püf Noktaları Nedir

0

Makyaj Fırçaları Ne Çoğunlukla Niçin Iyi mi Temizlenir Yıkanır?

Cildimizin enfeksiyon kapmaması için makyaj fırçalarımızın temizliğine itina göstermemiz gerekir. Yüzümüzdeki kir ve yağ, allık, far, pudra benzer biçimde şeylerin makyaj fırçalarında birikmesi, bakteri ve mikropların oluşumuna neden olur. Fırçamızı temizlemeden kullanırsak bu zararı dokunan mikroorganizmaları cildimize bulaştırmış oluruz. Bu da sivilceleri ve siyah noktaları bununla beraber getirir. Bu sebeple en azından haftada bir kere makyaj fırçalarımızı temizlemeyi dikkatsizlik etmemeliyiz. Makyaj fırçasını üstündeki kalıntılardan güzelce arındırarak tekrardan güvenle kullanabiliriz.

Makyaj Fırçası Iyi mi Temizlenir?

Makyaj fırçanızı temizlemek için kullanabileceğiniz çeşitli ürünler vardır. Öte taraftan bebek şampuanlarıyla da fırça temizliği yapmanız mümkündür.

Makyaj fırçalarının düzgüsel şampuanla yada bebek şampuanıyla temizlenmesi daha etkilidir. İsterseniz derin bir kabın içine birazcık ılık su, yarım kaşık zeytinyağı ve bir miktar antibakteriyel sabun ekleyip karıştırın ve fırçanızı temizlerken bunu kullanın. Hazırladığınız karışım fırçanızı dezenfekte edecektir.

Ilkin makyaj fırçanızı suyla hafifçe ıslatıp nohut büyüklüğünde oldukça azca şampuan dökün ve avucunuzla ovalayın. Sonrasında fırçanızın ucunu bu karışıma batırıp bir süre fırçanızı karışımda gezdirin. İyice köpürünceye dek karıştırmaya devam edin. Böylece karışım fırça kıllarına nüfuz ederek tesirini daha iyi gösterecektir. Arkasından su ile durulayın ve kir kalıp kalmadığından güvenli olun. Yeterince temizlenmediyse aynı işlemi tekrardan uygulayın. Her türlü fırça temizliğinde bu adımları seyredebilirsiniz.

Fırça temizliğinin haftada 2 kere yapılması tavsiye edilir.

Makyaj Fırçası Temizlemenin Püf Noktaları Nedir?

Makyaj fırçasının kaliteli ve kullanışlı olması kadar, temiz olması da son aşama mühimdir. Devamlı makyaj yapıyorsanız cildinizin zarar görmemesi adına bileşik kıllı fırçalarınızı 15 gün arayla su ve şampuan kullanarak iyice yıkamalısınız. Fırçanız naturel kıldan yapılmış ise bu tür fırçalar için üretilen solüsyonları kullanmalısınız. Bu ürünler fırça kıllarının yıpranmasını önler. Fırça temizliğini doğru yapmazsanız bir süre sonrasında fırça kıllarının yumuşak yapısı bozulacak ve fırçanız kıl dökmeye başlayacaktır. Ne yazık ki artık verimli bir halde kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Fırçanızı yıkayıp temizledikten sonrasında kirlenmeyecek bir yerde kurumaya bırakmalısınız. Mesela bir yere asabilirsiniz, böylece havasız kalmasını da engellemiş olmuş olursunuz. Yıkanmış fırçalarınızı 1 gün güzelce kurutmadan yeniden kullanmamalısınız. Ek olarak saç kurutma makinesi yada değişik bir ısı deposu kullanmayıp oda ısısında kurumasını beklemelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.