Folik asit eksikliğine son! Folik asit açısından varlıklı olan 11 gıda

0

Sıhhatli bir insanoğlunun vücudunda olması ihtiyaç duyulan asitlerden biri de folik asittir. Folik asit hem de folat olarak da bilinir. Folik asit suda çözünebilen bir asit olup vücut sağlığı için oldukça mühim bir vitamindir. Folik asit birçok besinin içinde azca oranda bulunsa da en fazlaca; yeşil yapraklı sebzelerde, meyvelerde, kuruyemişlerde ve karaciğerde bulunur.

Folik Asit İçeren Besinler Sıralaması

Folik asitin vücuda birçok faydası bulunur. Bu yararları özetlemek gerekirse sayacak olursak; hamilelik periyodunun daha sıhhatli geçmesini sağlar ve düşük riskini en aza indirir. Bununla beraber kalp sağlığını muhafaza ederek kardiyovasküler hastalık riskini minimum seviyeye indirir.

Uzmanlar, folik asit eksikliği olan kişilerin içinde folik asit içeren gıdaları tüketmesini önerirler. Aslen folik asit birçok besinde azca da olsa bulunur. Sadece bazı besinler folik asit bakımından oldukça zengindir. Folikasit içinde ne olduğu bakımından varlıklı olan besinler;

1) Baklagiller

Pişirilmiş yarım kase fasulye, mercimek ve bezelye 180 mikrogram folat içermektedir. Pişirilip yarım kase tüketildiğinde günlük folat ihtiyacının büyük kısmı karşılanır.

2) Yumurta

Yumurta folat da dahil olmak suretiyle protein, selenyum ve B12 vitamini içermektedir. Günlük folat ihtiyacının %6’sını yumurta karşılamaktadır.

3) Yeşil Yapraklı Sebzeler

Lahana, roka, ıspanak şeklinde yeşil sebzeler vitamin, mineral ve yüksek oranda folat içermektedir. Bir kase pişmeden ıspanak kişinin günlük folat ihtiyacının nerede ise %15’ini karşılamaktadır.

4) Kuşkonmaz

Kuşkonmaz bitkisi aşırı oranda vitamin, mineral ve folat içermektedir. Yarım kase pişirilmiş kuşkonmaz bitkisi günlük folik asit gereksiniminin %34’ünü karşılamaktadır.

5) Pancar

Gün içinde tüketilen bir kase pancar günlük folik asit ihtiyacının 3’te 1’inden fazlasını karşılamaktadır.

6) Turunçgiller

Turunçgiller grubundan olan portakal, greyfurt ve limon şeklinde meyveler folat içinde ne olduğu bakımından oldukça zengindir. Gün içinde tüketilen bir bardak portakal suyu günlük folat ihtiyacınızın %20’sini karşılamaktadır.

7) Tropikal Meyveler

Muz, avokado ve papaya meyveleri de son aşama leziz olup yoğun folat içeriğine sahiptirler. Günlük folat ihtiyacının büyük bölümünü karşılamaktadırlar.  

8) Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası vitamin ve mineral içinde ne olduğu bakımından varlıklı olmasıyla birlikte folat içinde ne olduğu yönünden de oldukça zengindir. Pişirilmiş bir kase brüksel lahanası 47 mikrogram folat içermektedir.

9) Brokoli

Brokoli de gene folat yönünden fazlaca zengindir. Günlük folat ihtiyacının %14’ünü karşılamaktadır.

10) Fındık ve Öteki Kabuklu Kuruyemişler

Fındık, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, badem hem lif hem de folat bakımından fazlaca zengindir. Gün içinde tüketilen bir avuç fındık günlük folat ihtiyacının averaj %7’sini karşılamaktadır.

11) Dana Karaciğeri

Dana karaciğeri de içinde bolca oranda folat bulunduran besinlerdendir. 85 gram bir karaciğerin içinde 212 mikrogram folat bulunur. Kısaca günlük gereksinim duyduğumuz folatın yarısından da fazlasını karşılamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.