Fırında, Izgara Ve Buğulama Levrek Kaç Kalori Kilo Yapar Mı?

0

Levrek omega3, omega6 yağ asitleri, A,C,E, D, B12 ve B6 vitaminleri bakımından zengindir. Levrek içindeki iyot, protein, magnezyum, fosfor ve çinko mineralleri bakımından oldukça yüksek gıda içeriklerine haizdir. Neredeyse bir çok insanoğlunun damak zevkine uyan levreğin kaç kalori olduğu ve kilo aldırıp aldırmayacağı merak mevzusudur.Yazımızın devamında levreğin kalorisinden ve görkemli yararlarından bahsettik.

Levrek Kilo Aldırır Mı?

Levrek doğru pişirildiği taktirde kilo aldırmaz. Sadece levrek yağda kızartıldığında ve pişirirken kullanılan soslara nazaran kilo aldırabilir. Azca yağda yada asla yağ koymadan pişirilen levrek kilo alımını önleyecektir. Böylece kilo dengenizi koruyarak sıhhatli bir halde levrek tüketebilirsiniz.

Fırında, Buğulama ve Izgara Levrek Kaç Kaloridir?

1 tane orta boy levrek 600 gram olup 582 kaloridir.

1 tane büyük boy levrek 800 gramdır ve 776 kaloridir.

1 kilo levrekte 970 kalori bulunur.

Fırında pişen levrekte 299 kalori bulunmaktadır.

Izgara da pişen levrek 291 kaloridir.

Buğulama levrek 124 kaloridir.

Levrek Yararları Nedir?

Levreğin yağ oranı düşüktür. Bu yüzden tencerede buğulanmış olarak pişirilebilir veya doğru uygulamayla ızgarada pişirilirse rejim icra eden kişiler için mükemmel bir öğün olacaktır.

Levrek, çinko potasyum, fosfor, sodyum, selenyum, kalsiyum ve protein bakımından oldukça varlıklı gıda içeriklidir. Bununla birlikte A, B, C, E, D, B12 ve B6 vitaminleri barındırır.

Levrek içinde barındırdığı A vitamini ve fosfor yardımıyla göz sağlığı için oldukca önemlidir. Gözlere kuvvet verir, daha net görme kabiliyetini arttırır ve katarakt şeklinde dejenerasyonların oluşumunu engelleyecektir.

Levrek, çinko potasyum, fosfor, sodyum, selenyum, kalsiyum ve protein bakımından oldukça varlıklı gıda içeriklidir. Bununla birlikte A, B, C, E, D, B12 ve B6 vitaminleri barındırır.

Levrek içinde barındırdığı kalsiyum yardımıyla kemik gelişimi için mükemmel bir besindir. Kemikleri kuvvetlendirir, kasların büyümesinde mühim rol oynar.

Levrek bağışıklık sisteminin dostudur. Vücudun müdafa mekanizmasını geliştirir, hastalıklara karşı savaşım eder. Kış mevsiminde soğuk algınlığı yada grip şeklinde hastalıklardan korunmak için levrek tüketmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren levrek, vücuda direnç verir.

Protein bakımından varlıklı olan levrek, uzun süre tokluk hissi verir. Rejimde olanlar ve kilosunu dengede tutmak isteyen bireyler için levrek doğru pişirildiğinde sıhhatli ve leziz bir öğün olacaktır.

Levrekte bolca oranda  omega-3 yağ asitleri bulunur. Bu yağ asitleri, beyin gelişimi için oldukca önemlidir. Vücudun sentezlemediği esansiyel yağı, levrek tüketerek almak mümkündür. Bu yüzden tertipli bir halde balık tüketmeli, yararlarından en iyi şekilde yararlanmalıdır.

Kemiklerin gelişimi ve sağlığı için mühim rol oynayan levrek, ilerleyen yaşlarda yaşlılarda ve bilhassa hanımlarda meydana gelen osteoporoz doğrusu kemik erimesi hastalığının riskini azaltacaktır.Levrek içinde bulunan gıda değerleri yardımıyla kalp ve damar sağlığı için mükemmel bir besindir. Fena kolesterolü önler, kanser hastalıklarının riskini azaltır, kolesterolü ve tansiyonu dengeler. Bununla birlikte kalp fonksiyonlarının çalışmasına destek olmaktadır.

Levrek Gıda Kıymeti Nedir?

Gıda Kıymeti      100 gramda       % Günlük Kıymet *

Kalori                     97 kcal                       % 4.8

Karbonhidrat            0.0 g                        % 0.0

 Lif                           0.0 g                        % 0.0

Protein                    18.4 g                       % 36.9

Yağ                           2.0 g                       % 3.1

Kolesterol             41.0 mg                     % 13.7

A Vitamini          154.0 IU                        % 3.1

C Vitamini               0.0 mg                      % 0.0

Potasyum           256.0 mg                     % 7.3

Kalsiyum                 10.0 mg                     % 1.0

Demir                       0.3 mg                     % 1.6

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.