Eylülde Hangi Balık Yenir Hangi Balık Leziz Olur Tam Sıralama

0

Her mevsimin kendine özgü balık çeşitleri vardır. Kimi balık yaz mevsiminde daha leziz hal alırken, kimi balık da kış mevsiminde lezzetine lezzet katmaktadır. Her balık birbirinden leziz ve yararlı gıda içeriklerine haizdir. Balıklar bolca oranda Omega-3 ve protein barındırıp vitamin ve mineral içinde ne olduğu açısından da oldukça zengindir. Balık varlıklı gıda içinde ne olduğu yardımıyla, tertipli tüketimde; zihni geliştirir, kemik gelişimini destek sunar, kolesterolü dengeler ve kalp-damar sağlığını korur. Büyük ufak her insanın bilhassa gelişim dönemindeki evlatların, yaşlıların, hamilelerin ve kalp-damar hastalığı riski olanların ne olursa olsun balık tüketmeleri gerekir. Tüketeceğiniz balığı kendi mevsiminde tüketerek, hem balığın sağlığa olan yararlarından yararlanır hem de leziz balık yiyebilirsiniz.

Eylül Ayında Hangi Balık Yenir ve Leziz Olur?

  • Sardalya
  • Kılıç balığı
  • Kolyoz
  • Lüfer
  • Barbun
  • İzmarit
  • Çipura
  • Çinekop
  • Kırlangıç
  • Uskumru

Eylül Ayı Balıklarının Sağlığa Yararları Nedir?

Sardalya

Eylül ayında lezzetini ve tazeliğini korumuş olan sardalya kılçıklı bir balıktır. Tüm balıklar içinde en fazla yağa haiz olan balık sardalyadır. İçerdiği Omega-3 yağı yardımıyla kolesterol ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını korumaktadır. Bununla birlikte sinir sistemi bozukluklarının tedavisinde de sardalya mühim bir rol oynar. Sardalya ihtiva ettiği Omega-3 yağı ve vitaminler yardımıyla sinir hastalıklarını tedavi edici özelliğe haizdir. Bununla beraber tam bir kalsiyum deposu olan sardalya kas ve kemik gelişimini destek sunar, meme kanseri ve prostat kanseri benzer biçimde kanser hastalıklarına karşı koruyucudur.

Kılıç balığı

Kılıç balığı Eylül ayında tüketilen leziz balıklardandır. Kılıç balığı etli bir yapı ve tatlımsı bir tada haiz olup besleyici bir balıktır. Tam bir protein deposu olan kılıç balığı vücutta kansere yol açan özgür radikallerle savaşarak kanser hastalıklarına karşı koruyucudur. Omega-3 yağı, D vitamini ve selenyum yönünden zengindir. İçerdiği D vitamini yardımıyla kalp sağlığını korur ve kalp krizi riskini en aza indirir. Bununla beraber tiroid bezinin tertipli çalışmasına destek verir, kemik gelişimini destekleyerek osteoporoz kemik hastalığının önüne geçer.

Kolyoz

Kolyoz balığı ve Uskumru balığı görüntü ve tat olarak birbirine fazlaca benzerler. Sadece kolyoz balığı görüntü icabı uskumru balığından daha büyük gözükür. Gözleri iri olup ağzı daha geniştir. Kolyoz balığı da Eylül ayının sevilen ve taze balıklarındandır. İçerdiği omega-3 yağı yardımıyla hafızayı sağlamlaştırır ve Alzheimer benzer biçimde nörolojik beyin hastalıklarını önler, kalp- damar sağlığını korur. Bununla beraber anemi doğrusu kansızlığı giderir, ve bilhassa çocuklarda kemik gelişimini mühim derecede destek sunar.

Lüfer

Eylül ayında en fazlaca tüketilen ve sevilen balıklardan biri de lüfer balığıdır. Lüfer görüntü icabı uzun olup etli bir yapıya haiz olan oldukça lezzetlidir. B12 vitamini açısından varlıklı bir içeriğe haizdir. Vücuttaki oksijen oranını arttırarak kanı temizler. İçerdiği magnezyum yardımıyla kalp ritmini dengeleyerek kalp çarpıntısına iyi gelir. Vücut dokularını yenilediği benzer biçimde cilt hücrelerinin de onarılmasına destek verir ve cilt kırışıklığının önüne geçerek cildin daha canlı ve parlak görünmesine destek sağlar.

Barbun

Barbun balığı halk içinde barbunya balığı olarak da bilinir. Eylül ayının leziz, etli ve doyurucu balıklarındandır. Kırmızımsı bir görüntüye haiz olup omega-3, omega-6 ve protein bakımından varlıklı bir içinde ne olduğu vardır. Barbun balığı kalp-damar hastalıklarına ve şeker hastalıklarına iyi gelmektedir. İçerdiği selenyum yardımıyla kanser hastalıklarına karşı koruyucudur. Barbun tükettikten sonrasında şahıs kendini daha dinç ve enerjik hisseder. Ek olarak barbun balığı göz sağlığını koruyarak gözlere kuvvet verir ve göz görme yetisini sağlamlaştırır.

İzmarit

Eylül ayında bol miktarda avlanan balıklardan biri de izmarit balığıdır. İzmairt balığı geniş ve yassı bir görünüme haiz olup beyaz etli ve son aşama leziz bir balıktır. A vitamini, B1, B2, B12  ve D vitamini barındıran izmarit balığı ek olarak bolca oranda kalsiyum ve çinko içermektedir. İzmarit balığı da tüm balıklar benzer biçimde tertipli olarak tüketildiğinde kas ve kemik gelişimini mühim seviyede destek sunar. Ek olarak azca oranda karbonhidrat ihtiva eder ve bu sebeple sindirimi rahat olur. Bununla beraber kan şekerini dengeleyen izmarit balığı şeker hastaları tarafınca da rahatça tercih edilebilen bir balıktır.

Çipura (çupra)

Çipura balığı lezzet bakımından şahane olup Eylül ayında sık tercih edilen balıklardandır. Büyük, yassı ve beyaz etli bir balık olup, öteki balıklara nazaran fazlaca azca kılçığa haizdir. İçerdiği Omega-3 yağı yardımıyla kardiyovasküler hastalıklara karşı korur. Bünyesinde D vitamini bulunduran çipura, saç ve tırnakları sağlamlaştırır. Saçları içeriden besleyerek saç dökülmelerinin önüne geçer. Bununla birlikte kalp-damar hastalığına karşı kalkan olan çipura, hormonal bozuklukların da önüne geçmektedir.

Çinekop

B 12 vitamini ve A vitamini yönünden oldukça varlıklı olan çinekop Eylül aylarında en fazlaca rağbet gören balıklardandır. Kılçıksız sayılacak kadar azca oranda kılçık içeren çinekop lezzet bakımından da şahanedir. Bünyesinde devasa yükseklikte oranda B 12 barındıran çinekop hafızayı sağlamlaştırır. Bilhassa gelişme dönemindeki evlatların kemik gelişimine destek sağlar. Kolesterolü dengeler, yüksek tansiyonu düşürür. Ek olarak sinir sistemini korur, inme nüzul benzer biçimde hastalıkların riskini en aza indirir.

Kırlangıç

Kırlangıç balığı Eylül ayında avlanılır. Eylül ayında marketlerde pazarlarda ve balık hallerinde tazecik kırlangıç balığı bulmanız mümkündür. Kırlangıç balığının sırt rengi kırmızımsı pembemsi renk aralığında olup balığın baş kısmından leziz çorbalar yapılmaktadır. İçerdiği yüksek potasyum seviyesi yardımıyla vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar, yüksek tansiyonu düşürür. Ek olarak hiperaktivite sorununa da iyi geldiği malum kırlangıç balığı kas ve eklem ağrılarını dindirme özelliğine haizdir.

Uskumru

Eylül ayının ince uzun, gümüş renkli ve leziz balığı olan uskumru balığı kişinin günlük gereksinim duyan D vitamini ve proteinin büyük kısmını karşılamaktadır. Eylül ayında tertipli olarak uskumru balığı tüketerek, beyin hastalıklarına karşı korunabilir ve ilerleyen yaşlarda görülebilecek unutkanlık, Alzheimer benzer biçimde nörolojik hastalık riskini en aza indirebilirsiniz. Bununla beraber uskumru içinde ihtiva etmiş olduğu protein ve amino asitler yardımıyla kansızlığı giderip, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.