Evindeki havayı temizleyip eve oksijen yürüyerek 7 nebat

0

Birçoğumuz günümüzün büyük bir vaktini ev, ofis şeklinde kapalı alanlarda geçiririz. Sadece bu kapalı ortamlar toz, temizlik malzemesi, kokulu mumlar şeklinde kimyasal kirli hava ile dolu… Kapalı ortamlar günlük olarak her ne kadar temizlense de temizlik ürünleri şeklinde kimyasal havaya maruz bırakılırlar. Bazı bitkiler de bulunmuş olduğu ortama bolca oksijen yayarak, ortamın havasını değiştirir. Aşk merdiveni, Draçena ve Benjamin şeklinde bitkiler hem bulunmuş olduğu ortamı güzelleştirir hem de bulunmuş olduğu ortama oksijen yayarlar. Yazımızın devamında evinizin hem havasını temizleyecek hem de güzel duyu görünüşleri ile ortamın atmosferini değiştirecek 8 bitkiden bahsettik, buyurun beraber okuyalım;

Evin İçerisine Oksijen Yürüyerek 8 Nebat

1) Aşk Merdiveni

Aşk merdiveni çiçeği sık ve oldukça küçük yapraklara haiz bir bitkidir. Aşk merdiveni, antimikrobiyal ve antioksidan özelliğe haiz olup bulunmuş olduğu odaya oksijen yayar. Aşk merdiveni bitkisinin direkt olarak güneş görmesine lüzum yoktur. Evinizin aydınlık bir yerinde aşk merdiveni bitkisini yetiştirebilirsiniz.

2) Draceana (Draçena)

Draceana bitkisi evlerde en oldukça tercih edilen bitkilerden biri olup eve bolca oksijen yayar. Draçena bitkisinin direkt olarak ışık görmesine gerek kalmamıştır. Bu nebat bulunmuş olduğu odadaki formaldehit şeklinde zararı olan maddeleri temizleyerek ortama oksijen yayar.

3) Benjamin

Benjamin bitkisi o şekilde bir bitkidir ki, hangi saksıya koyarsanız o denli büyür. Minik ve hoş renkli yapraklarıyla salon çiçeklerinin gözdesidir. Evlerin içinde yaşayabildiği şeklinde, yaz mevsiminde balkonda ya da bahçede yetişmeye de müsaittir.

4) Kılıç Çiçeği

Kılıç çiçeği bununla beraber Peygamber Kılıcı olarak da bilinir. Güzel duyu görünüşe haiz olup bulunmuş olduğu odaya temiz hava yayar. Bununla beraber bakımı da oldukça kolay olup fazla ışık görmesinde ve fazla suya ihtiyacı yoktur. Tüm gece süresince oksijen salgılayıp evin havasını temizler. Tam bir oksijen deposu olan kılıç çiçeği ev ve ofis ortamına oldukça yakışan bir bitkidir.

5) Bambu Palmiyesi

Bambu palmiyesi görünüş açısından oldukça asil duran bir nebat olup oksijen veren bitkiler arasındadır. Evin içindeki formaldehiti temizleyip evin havasını temizler. Bu nebat güneş ışığını oldukça seven bir nebat olduğundan pencerenizin pervazına koyabilirsiniz. Bambu palmiyesi bitkisi 3 metreye kadar uzar ve evin içine bolca oksijen verir.

6) Kauçuk Ağacı

Kauçuk ağacı ev ortamına hoş bir ambiyans katmakla beraber bulunmuş olduğu odadaki toksinleri yok eder. Meydana getirilen bazı araştırmalar Kauçuk ağacının, mobilyalarda ve temizlik malzemelerinde bulunan formaldehiti havayı temizlediği kanıtlama edilmiştir. Kauçuk ağacını evinizin gölge olan yerlerine koyabilirsiniz.

7) Kasımpatı

Kasımpatı çiçeği bulunmuş olduğu ortamdaki benzen, formaldehit, ksilen ve amonyak şeklinde kimyasalları yok ederek ortama oksijen bol miktarda oksijen yayar. Harikulade renkleriyle bulunmuş olduğu odaya değişik bir atmosfer katar. Ek olarak ev ortamlarına oldukça yakışan bir bitkidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.