Evde Rejim Çilek Reçeli Iyi mi Yapılır En Leziz Tarifler

0

Meyvelerin en güzellerinden olan çilek fazlaca sevilerek tüketilen bir meyvedir. Çilekten meydana getirilen reçel de gençten yaşlısına hepimiz için kahvaltılık için iyi bir seçenektir. Oldukca leziz olan çilek ek olarak oldukça faydalıdır. Çilek aslına bakarsanız şekerli olduğundan ek olarak şeker eklemeden çilek reçelini daha yararlı hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda rejim çilek reçeli tarifini vereceğiz.

Çilek Reçeli Kaç Kaloridir?

  1. 1 çay kaşığı çilek reçeli 8 kaloridir.
  2. 1 tatlı kaşığı çilek reçeli 14 kaloridir.
  3. 1 yiyecek kaşığı çilek reçeli 28 kaloridir.

Hazır çilek reçelinin 100 gramı ortalama 280 kaloridir. Ev yapımı şekersiz çilek reçelindeki kalori miktarı ise bunun %35 daha azıdır ve ortalama 180 kaloridir.

Diyetisyen Esra Öztürk’den Şekersiz Rejim Çilek Reçeli

Malzemeler

  1. 500 gr çilek
  2. 2 yiyecek kaşığı chia tohumu
  3. 2 yiyecek kaşığı bal

*Yukarıdaki malzemeleri yarıya indirerek daha azca mikrarda çilek reçeli elde edebilirsiniz.

Hazırlanışı

Rejim çilek reçelini yapmak için ilk olarak 500 gram çileği güzelce yıkayıp doğrayın. Arkasından bir tencereye 1 su bardağı su ve doğradığınız çilekleri alıp kaynatın. Kıvam aldıktan sonrasında ocaktan aldığınız reçelln içine chia tohumu ve balı ekleyip güzelce karıştırın.  Hazırladığınız çilek reçeli soğuduktan ve koyulaştıktan sonrasında uygun bir kavanoza aktarın. İşte rejim çilek reçeliniz hazır.

Rejim Çilek Reçeli 2. Tanım

Malzemeler

  1. 800 gr taze çilek
  2. 400 ml elma suyu ya da 300 ml limon suyu
  3. 100 ml pekmez ya da keçiboynuzu aslı

Hazırlanışı

Rejim çilek reçelini yapmak için  ilk olarak bir tencereye elma suyu yada limon suyunu alıp kaynatın ve kaynadıktan sonrasında ocağın altını kısarak kıvam almasını bekleyin.

Öteki taraftan, çilekleri saplarından ayırın ve su ile güzelce yıkadıktan sonrasında kuruması için bir peçete ya da havlu üstüne sarın. Kuruduktan sonrasında çileği ortadan iki bölüme dilimleyin, eğer çilekler büyükse dört bölüme bölmelisiniz.  Doğradığınız çilekleri geniş bir kaba aldıktan sonrasında üstüne pekmez yada keçiboynuzu aslı ekleyip karıştırın, sadece çilekleri ezmeyin.

Tencerede kaynamakta plan elma ya da limon suyu kıvam aldıktan sonrasında içine çilek pekmez karışımını ilave edin ve yavaş yavaş karıştırın.

Reçel kıvamını alan karışımı ocaktan alin ve oda sıcaklığında soğumasını bekleyin.

Oda sıcaklığına gelen reçeli bir kavanoza boşaltın, fakat içinde hava kabarcıkları bırakmamaya çalışın. Çilek reçelinin bozulmaması için buzdolabında muhafaza etmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.