Evde 7 değişik yöntem ile laminant parke çizikleri iyi mi giderilir

0

Laminent parkeler dayanıklı, şık organik ve uzun ömürlü olmasıyla neredeyse tüm mekanlarda tercih edilen bir malzemedir. Fakat bazı durumlarda parkeler yanlış temizlik sonucunda, mobilyalar parke üstünde sert itilip çekildiğinde yada herhangi bir nedenden dolayı zarar görür. Evin dekorasyonunda mühim bir görevi olan parkeler çizildiğinde hiçte hoş gözükmezler. Yazımızın devamında size çizik parkelerden kurtulmanız için kolay birkaç yöntem bildirdik.

Parkelerdeki Çiziklerden Kurtulmak İçin 5 Değişik Yöntem

Balmumu ile parkedeki çizgilerden kurtulma yöntemi;

Laminant parkedeki çizgileri yok etmek için ilk olarak balmumu kullanabilirsiniz. Ilk olarak çiziklerin olduğu zemini güzelce temizleyip kurduktan sonrasında çizgileri balmumu ile doldurmalısınız. 24 saat süresince kuruması için beklemeli ve ertesi günü ıslak bir bezle silmelisiniz. Laminant parkenizin üstünde bulunan çizgilerin yok olacağını gözlemleyebilirsiniz.

Zeytinyağı ile parkedeki çizgilerden kurtulma yöntemi;

Laminant parkedeki ufak çizgileri gidermek için zemini deterjan ve su ile güzelce temizlemelisiniz. Peşinden kuru bir bez yardımıyla temizlediğiniz zemini kurulayın. Peşinden bir pamuğun üstüne birkaç damla zeytinyağını damlatarak parkedeki çiziklerin üstüne sürebilirsiniz. Zeytinyağını sürdükten sonrasında pamukla güzelce ovalayın. Ortalama 20- 25 dakika sonrasında çiziklerin kaybolduğunu görebilirsiniz. Eğer çizikler gitmediyse birkaç gün süresince yeniden edebilirsiniz.

Ütü ile parkedeki çizgilerden kurtulma yöntemi;

Parkede bazı nedenlerden dolayı meydana gelen çizikleri yok etmek için ütü yöntemini deneyebilirsiniz. Parkede oluşan çizilmeleri, delik yada oyukları gidermek için ilk olarak parkeyi ıslak bir kağıt havluyla ıslatın. Peşinden ütüyü yüksek aşama ısıtıp dairesel hareketler yaparak ıslak bölgeye uygulayın. 3 dakika süresince aralıklara uygulayacağınız buğu uygulaması çizgileri gidermek için kafi olacaktır. Bununla beraber parkedeki çöküntülerin üstüne bir süre ütü tuttuğunuzda parke genleşerek çöküntüleri giderecektir.

Buz ile parkedeki çizgilerden kurtulma yöntemi;

Parkenizde oluşan boya kalemi çiziklerini buz ile kolayca giderebilirsiniz. Bunun için çiziklerin üstüne buz dolu plastik bir poşet yerleştirin ve parmağınızla baskı uygulayarak boyayı çıkarmaya çalışın. Birkaç dakika içinde kolay boya çizgilerinden kurtulabilirsiniz.

Rötüş kalemi ile parkedeki çizgilerden kurtulma yöntemi;

Parkede oluşan çizikleri yok etmek için bir öteki yöntem ise rötüş kalemidir. Eğer parkede ki çizikler zeytinyağı, balmumu yada ütü yöntemiyle geçmediyse son olarak bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Rötüş kalemini yapı malzemesi satan herhangi bir mağazadan alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.