Etli Bezelye Kalori Kıymeti 1 Tabak 1 Su Bardağı 1 Porsiyon Bezelye Kalori

0

Bezelye yemeği bir çok kişinin sevmiş olarak yediği bir yemektir. Bezelye hem kalorisi düşük özellikte kilo aldırmayan hem de kişiyi uzun süre tok tutan bir besindir.

Bezelye Kaç Kaloridir?

  1. 1 yiyecek kaşığı pişmiş bezelye 13 kaloridir.
  2. 1 orta boy porsiyon (150 gr) bezelye 126 kaloridir.
  3. 1 minik boy porsiyon (75 gr) bezelye 63 kaloridir.
  4. 1 su bardağı pişmiş bezelye 126 kaloridir.
  5. 180 gram (1 porsiyon) mütevazi hazırlanmış bezelye yemeğinin kalori kıymeti 185 kcal’dir.
  6. Etli bezelye yemeğinin bir porsiyonu 300 kalori değerindedir.
  7. 180 gram bezelye yemeği, averaj olarak 150 kalori taşır.
  8. 1 porsiyon (180 gr) zeytinyağlı bezelye yemeği ortalama olarak 225 kaloridir.

Bezelye Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı?

100 gram bezelyenin kalori kıymeti, ortalama 70 ila 80 kaloridir. Şu demek oluyor ki kalorisi oldukça düşük kilo aldırmayan bir besindir. İçerisinde bol miktarda K, C ve A vitaminleri, magnezyum, demir, bakır bulunur. Yağ oranı ve kalori miktarı düşük olduğundan kilosunu korumak ya da fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için ideal bir sebzedir. Yeşil renkli sebzeler, zayıflama sürecinde büyük bir yardım sağlar. Bu yüzden bezelye de kilo kaybını kolaştıran besinler içinde yer almıştır.

Rejime Bezelye Yenir mi?

Karbonhidrat kıymeti yüksek bir gıda olduğundan kilo vermek isteyen birçok insan bezelye tüketmekten kaçınır. Fakat bezelye uzun süre tok tutan ve oldukça besleyici bir sebzedir. 100 gram bezelyenin içinde 4.5 gram lif ve 18 gram protein bulunur. Yüksek protein oranı, metabolizmanın çalışmasını destek sunar. Lif ise sindirim sistemi için eğer olmazsa olmaz gıda ögesidir. Bu yüzden rejim yaparken bezelye tüketmek oldukça sıhhatli bir tercihtir. Sadece bezelye tüketecekseniz doğru şekilde yapmaya dikkat etmeniz gerekir.

Bezelyenin Yararları Nedir?

Bağışıklığı Sağlamlaştırır

Bezelyenin içinde bolca oranda kalsiyum, çinko, demir, manganez, bakır ve kuvvetli antioksidanlar bulunur. Tüm bu yararlı mineraller, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için destek sunar.

Kanserden Korur

Bezelye, polifenol açısından varlıklı bir besindir. Meydana getirilen araştırmalar, bu maddenin kanser riskini büyük oranda azalttığını kanıtlamıştır. Ek olarak varlıklı lif içinde ne olduğu ile midenin korunmasına ve işlevlerini sıhhatli şekilde gerçekleştirmesine destek sunar.

Yaşlanmayı Önler

Bezelyenin içinde karotenoid, kateşin ve alfa karoten adlı antioksidanlar bulunur. Bu antioksidanlar kuvvetli bir Anti-Aging tesiri göstererek cildin naturel bir parlaklığa haiz olmasını ve cilt yaşlanmasının önlenmesini sağlar.

Alzheimerı Önler 

K vitamini açısından varlıklı olan bezelye, artrit ve Alzheimer benzeri hastalıkların oluşma riskini düşürür. Hem de Alzheimer hastalarının tertipli tüketimi ile komplikasyonların azaltılması mümkündür.

Kan Şekerini Dengeler

Bezelye, bilhassa protein ve lif açısından doygun bir sebzedir. Doğru tekniklerle hazırlanıp, pişirilirse kanda bulunan şeker seviyesini dengelemeye destek sunar.

Göz Sağlığı için Faydalıdır

Bezelyenin içinde bulunan antioksidanlar içinde karotenler, lutein ve zeaksantin de yer alır. Fazlaca kuvvetli tesirleri olan bu antioksidanlar insan sağlığı için oldukça yararlıdır. A vitamini yönünden de doygun olan bezelye; deri, göz ve mukus zarlarının sağlığı için ideal bir besindir.

Osteoporozı (Kemik Erimesini) Önler

Bezelye, içindeki kuvvetli antioksidanlar ve yararlı mineraller ile sıhhatli bir cilde haiz olmayı sağlar. Hem de osteoporoz ve kırışıklık oluşumunu da engeller.

Bezelyenin Öteki Yararları

½ bardak pişirilmiş bezelyenin kalori kıymeti 36 kcal’dir. Hem de 2.4 g lif, 6 g karbonhidrat ve 40 mg kadar C vitamini bulunur. Averaj bir insanoğlunun günlük C vitamini ihtiyacı, 60 ila 200 mg içinde değişmiş olur.

Çözünür lif deposu olan bezelye, sindirim sistemi faaliyetlerinin düzenlenmesi için etkilidir. Hem de LDL (fena kolesterol) miktarını düşürür ve uzun bir süre süresince açlık hissetmenizi engeller.

Kuvvetli bir bitkisel protein deposu olan bezelye, içinde kolesterol barındırmaz.

Protein ve lif açısından doygun bir sebze olduğundan kanda bulunan şeker miktarını dengeler. Ek olarak vücudun şeker emilim hızını yavaşlatıcı tesiri de bulunur.

Tüm karbonhidrat kaynaklarının içinde nişasta ve naturel şeker yer alır. Sadece karbonhidrat kaynağının içinde kimyasal ürünler ve beyaz şeker bulunmuyorsa, kaygı etmeden tüketilebilir. Bu yüzden günlük karbonhidrat ihtiyacı, bezelye benzer biçimde naturel besinlerle karşılanmalıdır.

Lif açısından varlıklı olan bakliyatların tertipli şekilde tüketilmesi, ideal vücut ağırlığına haiz olmayı kolaylaştırır. Hem de Tip 2 diyabet ve kalp hastalıklarının önlenmesinde de destek sunar.

Bezelye Iyi mi Yenir?

Bezelye, protein açısından varlıklı bir sebzedir. Sadece protein oranının daha da yükselmesini isterseniz, yemeği kıyma kullanarak hazırlayabilirsiniz. Doyurucu ve ergonomik bir öğün hazırlamak istiyorsanız, kepekli makarna ve bezelye ideal bir seçim olacaktır. Öğünde tüketeceğiniz yoğurdun içine taze nane ve haşlanmış bezelye karıştırmayı deneyebilirsiniz. Hazırladığınız salataların içine birkaç kaşığı geçmeyecek kadar haşlanmış bezelye eklemek de etkili olacaktır. Et yemeklerinin yanında servis etmek için, haşlanmış bezelye ve krem peyniri mutfak robotundan geçirerek sıhhatli bir püre hazırlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.