Ekmekleri bayatlamadan küflenmeden saklamak için 9 tavsiye

0

Ekmek, sofralarımızda vazgeçemediğimiz lezzetlerin başlangıcında içeriyor. Sadece en oldukça israf edilen ve acele bayatlayan besinlerin ilk esnasında da gene ekmek geliyor. Ekmeğin bayatlayıp israf olmaması için ilk olarak günlük yiyeceğiniz oranda almaya itina göstermelisiniz. Fakat fırına gittiğinizde mis şeklinde kokuların içinde kaybolup gene fazladan ekmek alıyorsanız, ekmeğin bayatlamaması ve israf olmaması için sizlere birkaç öneride bulunduk.

Ekmeği Bayatlamadan Küflenmeden Taze Bir Şekilde Saklamak İçin Tavsiyeler

  • Eve oldukça ekmek aldıysanız ve bir tek bir tanesini tükettiyseniz, öteki ekmekleri poşetleyip doğruca buzluğa atmalısınız. Tekrar ki yiyecek vaktinizden 45 dakika ilkin ekmeği buzluktan çıkarıp dinlendirerek, taptaze bir halde yiyebilirsiniz.  Eğer bir fırına gidişte oldukça ekmek alıyorsanız, yiyeceğiniz ekmek haricinde hepsini poşetleyerek buzlukta muhafaza edebilir, ekmeklerin bayatlamasını önleyebilirsiniz.
  • Ekmek oldukça acele kuruyan ve sertleşen bir besindir. Bu durumda ekmeğin acele bayatlamasına niçin olur. Ekmeği muhafaza ettiğiniz ekmek kutusunun yada poşetin ağzını ne olursa olsun kapalı tutmalısınız.
  • Ekmeği dilimleyerek saklamanız daha uzun süre taze kalmasını elde edecektir. Böylece ekmek bayatlayıp israf olmayacak.
  • Ekmeğin bayatlamasını önlemek için bir öteki önerimiz ise, ekmeği muhafaza ettiğiniz ekmeklik ve dolap içine bir miktar tuz serpmek olacaktır. Bu sayede ekmekler daha uzun süre taze kalabilir.
  • Ekmekleri kuru, serin ve karanlık bir yerde muhafaza ettiğinizden güvenilir olmalısınız. Ekmek nemli ortamda kaldığında oldukça acele bayatlayabilir ve küflenmesine niçin olabilir.
  • Ekmeklerin bayatlamasını önlemek için bir öteki tavsiyemizde, ekmekleri sakladığınız (ekmeklik, dolap) bir miktar sirke damlatılmış bezle silmeniz olacaktır. Sirke ekmeklerin bayatlayıp küflenmesini önleyecektir. Sadece sirke kokusunun ekmeklere sinmemesi için, sirkeyi bir iki damla miktarında kullanmalısınız.

  • Ekmekleri saklamak için ekmek kutusu kullanıyorsanız, metal olan ekmeklikleri tercih etmelisiniz. Keza ahşap ekmek kutuları rutubet halletmeye daha oldukça müsaittir.
  • Ekmeklerin bayatlamaması için bir çözüm de samanlı kağıda sarmak yada pamuklu bez çantanın içinde muhafaza etmek olacaktır. Böylece uzun süre ekmeklerinizin tazeliği koruyabilirsiniz.
  • Son olarak eğer ekmekleriniz bayatlamış sadece daha küflenmemişse son deva bayatlamış ekmekleri küp küp doğrayarak fırına atmak olacaktır. Fırında ısıttığınız ekmekler kıtır haline ulaştıktan sonra cam kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Bu kıtır ekmekler birkaç gün süresince çorbalara ilave ederek afiyetle tüketebilirsiniz. Hem ekmekler israf olmayacak hem de ekmeği son anda küflenmekten kurtarmış olacaksınız.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.