Ekmekleri bayatlamadan küflenmeden saklamak için 9 öneri

0

Ekmek, sofralarımızda vazgeçemediğimiz lezzetlerin başında yer alıyor. Ancak en çok israf edilen ve çabuk bayatlayan besinlerin ilk sırasında da yine ekmek geliyor. Ekmeğin bayatlayıp israf olmaması için öncelikle günlük yiyeceğiniz miktarda almaya özen göstermelisiniz. Fakat fırına gittiğinizde mis gibi kokuların arasında kaybolup yine fazladan ekmek alıyorsanız, ekmeğin bayatlamaması ve israf olmaması için sizlere birkaç öneride bulunduk.

Ekmeği Bayatlamadan Küflenmeden Taze Bir Şekilde Saklamak İçin Öneriler

  • Eve çok ekmek aldıysanız ve sadece bir tanesini tükettiyseniz, diğer ekmekleri poşetleyip doğruca buzluğa atmalısınız. Bir daha ki yemek vaktinizden 45 dakika önce ekmeği buzluktan çıkarıp dinlendirerek, taptaze bir şekilde yiyebilirsiniz.  Eğer bir fırına gidişte çok ekmek alıyorsanız, yiyeceğiniz ekmek dışında hepsini poşetleyerek buzlukta muhafaza edebilir, ekmeklerin bayatlamasını önleyebilirsiniz.
  • Ekmek çok çabuk kuruyan ve sertleşen bir besindir. Bu durumda ekmeğin çabuk bayatlamasına neden olur. Ekmeği muhafaza ettiğiniz ekmek kutusunun veya poşetin ağzını mutlaka kapalı tutmalısınız.
  • Ekmeği dilimleyerek saklamanız daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır. Böylece ekmek bayatlayıp israf olmayacak.
  • Ekmeğin bayatlamasını önlemek için bir diğer önerimiz ise, ekmeği muhafaza ettiğiniz ekmeklik ve dolap içine bir miktar tuz serpmek olacaktır. Bu sayede ekmekler daha uzun süre taze kalabilir.
  • Ekmekleri kuru, serin ve karanlık bir yerde muhafaza ettiğinizden emin olmalısınız. Ekmek nemli ortamda kaldığında çok çabuk bayatlayabilir ve küflenmesine neden olabilir.
  • Ekmeklerin bayatlamasını önlemek için bir diğer tavsiyemizde, ekmekleri sakladığınız (ekmeklik, dolap) bir miktar sirke damlatılmış bezle silmeniz olacaktır. Sirke ekmeklerin bayatlayıp küflenmesini önleyecektir. Ancak sirke kokusunun ekmeklere sinmemesi için, sirkeyi bir iki damla miktarında kullanmalısınız.

  • Ekmekleri saklamak için ekmek kutusu kullanıyorsanız, metal olan ekmeklikleri tercih etmelisiniz. Keza ahşap ekmek kutuları nem yapmaya daha çok müsaittir.
  • Ekmeklerin bayatlamaması için bir çözüm de samanlı kağıda sarmak veya pamuklu bez çantanın içerisinde muhafaza etmek olacaktır. Böylece uzun süre ekmeklerinizin tazeliği koruyabilirsiniz.
  • Son olarak eğer ekmekleriniz bayatlamış ancak daha küflenmemişse son çare bayatlamış ekmekleri küp küp doğrayarak fırına atmak olacaktır. Fırında ısıttığınız ekmekler kıtır haline geldikten sonra cam kavanozda muhafaza edebilirsiniz. Bu kıtır ekmekler birkaç gün boyunca çorbalara ekleyerek afiyetle tüketebilirsiniz. Hem ekmekler israf olmayacak hem de ekmeği son anda küflenmekten kurtarmış olacaksınız.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.