Ekmek Kilo Aldırır mı, Kilo Yaparmı Ekmek Yememek Zayıflatırmı?

0

Ekmek Türk toplumunun temel gıda maddelerindendir. Hem ucuz hem de kolay uluşabilir olması dolayısıyla sıkça tüketilen bir yiyecektir. Ekmek yemeyi fazlaca seven kişilerin aklına gelen ilk sorulardan biri de ekmeğin kilo yapmış olup yapmadığı ve kalorisinin kaç olduğu mevzusudur? İşte bu mevzuda Diyetisyenlerin verdikleri bilgiler;

Diyetisyen Serkan Meblağ 1 Dilim Ekmekte Bulunan Kalorileri Şöyleki Bildiriyor;

  1. 1 Dilim Beyaz Ekmek 70 Kalori
  2. 1 Dilim Kepekli Ekmek 70 Kalori
  3. 1 Dilim Tam Buğday Ekmeği 72 Kalori
  4. 1 Dilim Çavdar Ekmeği 72 Kalori
  5. 1 Dilim Yulaf Ekmeği 75 Kalori
  6. 1 Dilim Ruşeymli Ekmek 70 Kalori
  7. Bir ekmek ise eğer 250 gr ise 1 ekmeğin kalorisi 680 kaloridir.

Diyetisyen Gülşen Altın ekmek şişmanlatır mı? Sorusuna şu cevabı veriyor; (Toplumda ekmeğin kilo aldırdığına dair yanlış bir kanı vardır. Şunu rahatça diyebiliriz ki ekmeğin kilo almaya değil hatta zayıflamaya tesiri vardır. Sadece burada mühim olan hangi ekmeği ne kadar yiyeceğinizi bilmenizdir. Mesela tam tahıllı ekmek lif doğrusu posa açısından varlıklı bir gıda olduğundan bu ekmek türünü tükettikten sonrasında daha uzun süre tok kalırsınız. Sadece beyaz ekmeğin lif oranı neredeyse yok denecek kadar düşük olduğundan beyaz ekmek tüketiminden bir tek birkaç saat sonrasında şahıs tekrardan açlık hissi duyarsınız. Beyaz ekmek yemeniz bel bölgesinden kilo almanıza neden olur. Beyaz ekmek glisemik indeksi yüksek bir yiyecek olduğundan bu ekmeğin tüketimi sonrası salgılanan fazla insülin sebebiyle besinler direkt yağ olarak depolanır. Bu depolama da çoğu zaman bel çevresinde gerçekleşir. Fakat tam tahıllı ekmeğin glisemik indeksi düşük olduğundan kan şekerinde ani iniş çıkışlar yapmaz ve vücutta daha azca insülin salgılanır. Bu sayede hem daha uzun süre tok kalmış olmuş olursunuz, hem de yedikleriniz yağa dönüşmeden vücut tarafınca kullanılır.)

Bir dilim kızarmış ekmek aynen beyaz ekmekte olduğu benzer biçimde 70 kaloridir. Kızarmış ekmeğin kalorisi daha mı düşüktür? Diyetisyen Berrin Yiğit konu alıyor; Hayır, kızarmış ekmeğin kalorisi daha düşük değildir. Ekmeğin kızartılması yalnızca içeriğindeki suyun buharlaşmasına niçin olur o denli. Enerji doğrusu kalorisinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz.

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar; (Ekmek kilo aldırır mı, yoksa zayıflamaya mı destek sağlar? Sorusunu şu şekilde cevaplıyor; (Ekmek iştahı denetim altına alır, acıkmayı geciktirir, tokluk hissi sağlar ve kan şekerinizi dengeler. Ek olarak ekmek yiyerek tatlı ihtiyacınız olan şeyi da denetim altına almış olmuş olursunuz. Bilhassa tam tahıllı ekmek yiyecek, lif oranı yüksek olduğundan acıkmayı geciktirir, uzun süre tok kalmanızı sağlar. Tam tahıllı ekmekler yağ oranınızı düşürerek kilo kontrolüne destek sağlar ve metabolizma hızınızın yavaşlamasını engeller. Doğrusu bu ekmekler kilo almanıza niçin olmaz aksine zayıflamaya destek sağlar. Günlük beslenmenizde tam tahıllı ekmek tüketmek tekrar geri almaksızın zayıflamanızı sağlar. Her gün tam buğday, yulaf ve çavdar ekmekleri tüketimi bel ve göbek çevresi yağlanmasını azaltır. Ekmeğin kalorisi düşüktür, bu sayede fazlaca kısa sürede enerji metabolizmasına katılıp enerjiye çevrilir. Tam tahıllı, tam buğday ve çavdar ekmeklerinin glisemik indeksi düşüktür ve lif oranı yüksektir, zayıflama rejimlerinde kesinlikle bu ekmek türlerine yer vermelidir. Ekmeğin zayıflama üstünde bir öteki tesiri de; kilo kaybederken cilt elastikiyetinizi korumaya destek olmasıdır. Ekmek karbonhidrat açısından zengindir, ekmeğin sindirimi ağızda adım atar ve fazlaca daha kısa sürede beyne tokluk sinyalleri iletir. Yemeğinize 1 parça ekmeği çiğneyerek başlayın. Böylece daha kontrollü bir öğün geçirir ve tokluk hissedersiniz.)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.