Tertipli makyaj yapmanın ispatlanmış 8 ziyanı

0

Günümüzde pek oldukca hanım neredeyse her gün makyaj yapıyor. Sadece makyaj yapmak sivilce, kırışıklık dahil çeşitli zararlara sebep olabiliyor. Bunun sebebi makyaj malzemelerinin içinde bulunan kimyasal maddelerdir. Dolayısıyla bu makyaj gün boyu ciltte kaldıktan sonrasında bir de gece silmeden yatıyorsanız bunun cildinize ziyanı büyük olacaktır. Bu sebeple bu durumda cilt kuru  ve gözenekler de nefes almaz ve bu da ciltte sivilcelenmeye ve erken yaşlanmaya sebep olur.

Uzmanlar tarafınca kanıtlanmış makyaj yapmanın ve makyajlı uyumanın zararları şöyledir;

Makyaj Erken Yaşlandırır

Makyajın ciltte uzun süre durması ince çizgi, kırışıklık ve yaşlılık lekeleri benzer biçimde yaşlanma emarelerine yol açabilir. Makyajı silmeden uyumak gözeneklerin gece süresince makyaj kalıntıları ile dolmasına sebep olur. Bu durumda ciltte birçok değişik sorun ortaya çıkabilir.

Makyaj malzemelerinde bulunan kimsayalların cilde ziyanı çoktur. Bunlardan birisi bu kimyasalların ciltteki organik yağ ve esasniyel vitamin ve mineralleri kurutmasıdır. Bu durumda cilt organik nemini kaybeder ve dokusunda bozulmalar meydana gelir. Dolayısıyla ciltte kırışıklık ve kuru lekeler baş göstermeye adım atar. İşte bu sebeplerden dolayı, cilt makyajının uzun süreler temizlenmemesi cildin yaşlanmasına sebep olur. Ek olarak bilmelisiniz ki, cilt bir kere yaşlandı mı eski canlı ve taze görünümünü elde edemezsiniz. Bunun için piyasada yaşlanma tesirini geciktirme vaadi ile birçok ürün satılsa da bu ürün aslına bakarsan gene kozmetik ürünlerinin sebep olduğu bir netice bulunduğunu bilmelisiniz.

Sivilce Yapar

Makyajı tertipli olarak yapamk ve bunu geceleri silmeden uyumanın cilde zararlarından birisi de ciltte sivilce yapmasıdır. Bunun en büyük sebebi ise ciltte gözeneklerin kapanması ve bu durumda cildin nefes almamadır. Bu durumda ciltte akne ve sivilce başta olmak suretiyle değişik sorunların görülme ihtimali oldukca daha yükselmektedir. Ek olarak makyajın ciltte uzun süre kalması göz çevresinde şişliklere de niçin olabilmektedir.

Alerjik Reaksiyona Yol Açabilir

Amaç olarak aynı olduğundan makyaj malzemelerinin içinde ne olduğunun aynı zannedilmektedir. Fakat bu yanlıştır bundan dolayı birçok markanın içinde ne olduğu birbirinden farklıdır. Genel olarak muhteviyatında hafifçe formülleri bulunan malzemelerin cilde bir ziyanı yoktur. Fakat SLES ve paraben benzer biçimde zararı dokunan kimyasalları içeren makyaj ürünleri ciltte alerjik reaksiyona sebep olmaktadır. Ek olarak eğer cildinizde bilhassa bir maddeye alerji oluşuyorsa ve kullandığınız makyaj ürünlerinin içinde bu var ise cildinizde kaşıntı, kızarıklık ve kir oluşumu meydana gelebilir.

Gözde Enfeksiyon Yapabilir

Yüzde öteki bölgelere kıyasla göz çevresi ve göz kapağının çevresindekideri oldukca ince ve hassastır. Dolayısıyla göz kalemi, kapatıcı, göz farı, eyeliner ve rimel banzeri makyaj ürünlerinde bulunan kimyasal maddeler gözde problemlere yol açabilir. Öyleki ki gözde enfeksiyon bile oluşabilir.

Cilt Kanseri Yapabilir

Kanser türleri içinde en yaygın olarak görülen cilt kanseri, Cilt Kanseri Vakfı’nın verilerine nazaran her 5 Amerikalıdan birinde görülmektedir. Bu kanserin sebebi her ne kadar Amerikan Kanser Derneği tarafınca makyaj malzemeleri görülmese de makyaj ürünlerinin ciltte kansere sebep olduğuna dair kuvvetli iddialar vardır. Bu sebeple makyaj ürünlerinin içinde formaldehit, kömür katranı, arsenik, silika ve krom benzer biçimde bileşenler kanserojen özelliktedir.

Cildinizin Yağ Dengesini Bozabilir

Makyaj yaparken kullanılacak renkler kadar yapısına da oldukca dikkat edilmelidir. Öteki bir deyişle, şahıs kesinlikle cilt tipine uygun olan makyaj malzemelerini kullanmalıdır. Aksi taktirde ciltte kuruluk/yağlılık var ise bu daha da şiddetlecektir. Yağlı cildiniz var ise ve eğer bazı ürünleri kullandıktan sonrasında cildinize daha fala yağ üretimi oluyorsa, bunun sebebi oldukca büyük olasılıkla kullandığınız makyaj ürünlerinin yüz tipinize uygun olmayışıdır.

Baş Ağrısına Niçin Olabilir

Cilde devamlı yoğun makyaj yapmak baş dönmesi, mide bulantısı ve bitkinlik hali yaşamaya sebep olabilir. Bu yüzden gece yatmadan ilkin kesinlikle makyajınızı çıkarın ve uzun süre makyajlı gezmeyin.

Ruj Sürmek Beyinde Nöral Hasarlar Yapabilir

Oldukca yaygın olarak kullanılan ve çeşidi oldukca olan rujun içinde kurşun ve mineral yağ benzer biçimde zararı dokunan birçok değişik madde bulunmaktadır. Bu yağlar dudaklardaki nemi kurutur ve dudaklara zarar verebilir. Dahası rujda bulunan kurşunun yutulması beyinde hasara ve davranış bozuklukları benzer biçimde ciddi problemlere sebep olabilir. Genel itibariyle birçok marka rujda bulunan kurşun içinde ne olduğu güvenilir seviyede dahi olsa makyaj meydana getiren kişilerin rujunu günde 10 defadan fazla yedilediği düşünüldüğünde bu kurşunun vücuda ziyanı olacaktır. Uzun dönem bu kadar kurşun yutulması durumunda şahıs kas koordinasyonunda zayıflama, kan basıncında artış, işitme ve görme bozuklukları ve başka ciddi nöral bozukluklar yaşayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.