Dut Kaç Kalori Dutun Sağlığa Yararları Nedir

0

Dut Kaç Kalori Dutun Sağlığa Yararları Nedir?

Dut yaz aylarının en sevilen meyvelerindendir. Dut hem lezzetlidir hem de kalorisi fazlaca düşüktür. 1 tane dut yalnızca 5 kaloridir.

Dut Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Şebnem Kandıralı konu alıyor;

“Dut, azca kalorili fakat fazlaca leziz bir meyvedir. 100 gramında yalnızca 43 kalori bulunur. 1 bardak dut ise aşağı yukarı 60 kaloriye karşılık etmektedir.”

Dut Kilo Verdirir mi?

Dut, kolesterolün dengelenmesine destek verir ve kanserin önlenmesinde rol oynar. Meydana getirilen çalışmalarla dutun, zayıflamaya da katkı sağlamış olduğu tespit edilmiştir. Çin Bilim Akademisi tarafınca fareler üstünde bir gözlem gerçekleştirilmiş, dut meyvesinde bulunan maddelerin kahverengi yağ hücrelerini harekete geçirdiği ve metabolizma hızını artırarak zayıflamayı kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Kahverengi yağ hücrelerinin vücut ısısından görevli olduğu ve yağ yakımında vazife almış olduğu bilinmektedir. Emek harcamayı koordine eden Dr. Wan-Zhu Jin; “Dut, obeziteye karşı etkili bir meyvedir.” açıklamasında bulunmuş, istenmeyen kilolardan kurtulmaya destek olabileceğini ifade etmiştir.

Dutun Sağlığa Yararları Nedir? Uzman Diyetisyen İpek Ağca Özger Ve Diyetisyen Fazile Yılmaz Konu alıyor

Uzman Diyetisyen İpek Ağca Özger, dutun yararları ile ilgili mühim tespitlerde bulunmuş oldu. Dutun A vitaminleri içerdiğini kaydeden Özger, “B grubu vitaminler, K vitamini, demir, fosfor ve potasyum da bu meyvede bol miktarda bulunmaktadır. Öte taraftan lutein, antosiyanin, beta-karoten ve ksantin şeklinde kuvvetli antioksidanlar da bu meyvenin içinde yer almıştır. Bundan dolayı çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde alternatif bir yöntem olarak tercih edilmekte, cilt bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır. Takriben bir çay bardağı dut yiyecek, bir porsiyon meyve yemeye denktir.” dedi.

Beyaz, siyah, mor… Hangi renk olursa olsun dut, benzeri olmayan bir antioksidan deposudur. Tazesi de kurutulmuşu da fazlaca yararlı olan dut, yaz mevsiminin vazgeçilmezidir. Öte taraftan dut hoşafı ve dut pekmezi de oldukça lezzetlidir.

Diyetisyen Fazile Yılmaz ve Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger’ün açıklamalarına gore dut meyvesinin yararları şunlardır:

 1. Antioksidan oranı yüksek olduğundan kanserin önlenmesinde etkilidir.
 2. Kan pıhtılaşmasına engel olur, kan basıncını düzenler.
 3. Anemi hastalığının engellenmesinde yarar sağlayabilir.
 4. Kan şekerini denetim altına alır.
 5. Böbreklerdeki ve karaciğerdeki zararı dokunan maddeleri temizler.
 6. Grip ve soğuk algınlığı şeklinde hastalıklara karşı koruyucudur.
 7. Kolesterolün yükselmesini engeller.
 8. Kendimizi dinç hissettirir.
 9. Antioksidan etkisiyle cilt hücrelerinin yenilenmesini destek sunar.
 10. A, C, K vitaminlerine haizdir. B grubu vitaminler ile kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor ve sodyum minerallerini ihtiva eder.
 11. Kan sulandırıcıdır. Ağrılara ve yüksek tansiyona iyi gelir.
 12. Dişleri ve kemikleri sağlamlaştırır.
 13. Karaciğer ve böbreklerde atık maddelerin birikmesine engel olur. Doğrusu detoks tesiri gösterir.
 14. Göz sağlığı için faydalıdır.
 15. Başka meyvelerden daha çok protein ihtiva eder.
 16. Anemi (kansızlık) hastalığının iyileşmesine yardımcıdır.
 17. Bol miktarda lif içerdiğinden, bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Kan şekerinin ve kolesterolün yükselmesini önler. Sadece kurutulmuş dut şekerin yükselmesine yol açabilir. Bu yüzden 1 porsiyonu geçmeden tüketilmelidir.
 18. Resveratrol içeriğiyle dut, saç, tırnak ve cilt sağlığına destek olur. Cildi tazeler, rutubet verir, yaşlanma karşıtı (Anti-aging) etkisiyle genç görünmeye yardım eder. Bundan dolayı kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır.
 19. Rejim yapanlar için ideal bir meyvedir.
 20. Kurutulmuş yada taze olarak tüketilebildiği şeklinde, meyve soslarında, kahvaltılık karışımlarda, pekmez yapımında, tatlılarda, dondurma ve meyve sularında da kullanılır.

Dutun Zararları Diyetisyen Fazile Yılmaz Konu alıyor

Dut meyvesinin glisemik indeksi yüksektir, kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olur. Diyabet hastasıysanız, insülin direnciniz var ise, kan şekeriniz tertipli değilse, günlük en fazla 1 porsiyon dut yiyebilirsiniz. Yoğurt yada başka bir süt ürünüyle tüketirseniz kan şekerinizin ansızın yükselmesini önleyebilirsiniz.

Kuru dut, potasyum mineralinden zengindir. Böbrek hastaları için tavsiye edilmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.