Dudakta Çıkan Sivilceye Ne İyi Gelir Tedavisi Nasıldır

0

Dudaklarımızın etrafındaki cilt dokusu yağ salgılayan yağ bezleri ihtiva eder. Makyaj ve kir şeklinde şeyler bu yağın cilt altında birikmesine neden olur. Bunun sonucunda irin ve tahriş meydana gelmiş olarak dudakta sivilce yapar. Bazılarının kalıtsal olarak sivilceye eğimli bir cildi vardır. Bununla birlikte aşağıdaki faktörler dudaklarda ve dudak kenarlarında sivilce oluşumuna zemin hazırlar:

Dudakta Sivilce Niçin Olur?

Yağlı yiyeceklerin tüketilmesi: Yağlı besinler tükettiğimiz vakit dudaklarımızın kenarları da yağlanır. İyice temizlemezsek akneye sebebiyet verebilir.

Makyaj malzemelerinin yan tesiri: Dudak kremi, dudak parlatıcısı ve ruj şeklinde ürünler dudaklarınızın çevresindeki gözenekleri tıkayarak akneye niçin olabilir.

Hormonal değişimler: Androjen hormonları yağ bezlerinden aşırı oranda yağ üretimine yol açabilir. Buna bağlı olarak dudakta sivilce gözlemlenebilir. Söz mevzusu hormonlar buluğluk döneminde artış gösterir. Kadınlardaki âdet düzensizliklerinin sebeplerinden biri budur. Doğum denetim hapları şeklinde ilaçlar hormonların dengelenmesinde ve aknelerin tedavisinde etkilidir.

İlaçların yan tesirleri: Lityum ve testosteron içeren ilaçlar, kortikosteroidler dudakta akne oluşumunu tetikler. Eğer akne probleminiz bu ilaçlardan kaynaklanıyorsa, ilaç değişikliği için hekiminize başvurmalısınız.

Beslenme alışkanlıkları: Süt ürünlerini, kızarmış gıdaları ve tatlıları sık aralıklarla tüketiyorsanız dudakta sivilce problemi yaşayabilirsiniz. Araştırmalara gore fazla süt içen insanların cildi akne daha yatkındır. Bir yiyeceği yedikten sonrasında sivilcelerinizin arttığını gözlemlerseniz onunla aranıza mesafe koyun.

Stres: Stres ve depresyon da dudakta sivilce çıkma nedenlerindendir. Stresten korunmak için tertipli spor yapın, sizi üzen kişilerden uzak durun.

Vücudumuzda birçok yararlı bakteri vardır. Bunların artması yada azalması çeşitli rahatsızlıklarla sonuçlanır. Bakteri dengesini korumak için her gün probiyotik kullanabilirsiniz. Cilt sağlığınız için son aşama yararlı olacaktır.

Dudakta Sivilce Niçin Olur?

Dudakta sivilce tedavisi için Cildiye doktoruna gitmelidir. Hekim hem dudağa sürülen krem hem de ağızdan alınan sivilce ilacı reçete edecektir.

Dudaktaki Sivilceye Organik Çözümler

Aloe Vera

Aloe vera, nemlendirici, yatıştırıcı ve anti-inflamatuar özellikleriyle cilt için mükemmel bir üründür. Dudakta sivilce iyi mi geçer? Diye düşünenler bu naturel ürünle çözüme kavuşabilir.

Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jeli çıkarın ve dudağınıza her gün bunu sürün.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi antibakteriyel olduğundan dudakta sivilcelenme sorununu ortadan kaldırabilir. Yarım çay bardağı suya 1 yiyecek kaşığı elma sirkesini karıştırın ve bir pamuğu buna batırın ve dudağınıza  bunu tutun.

Buz

Buz kompresi, şişliğin inmesini sağlar, sivilceden kurtulmaya yardımcıdır. Buzu temiz bir beze sarın ve cildinize o şekilde tutun. Direkt temas ettirmeyin.

Çay Ağacı Yağı

Dudaktaki sivilceye iyi gelen şeyler içinde çay ağacı yağından da anlatmak mümkündür. Meydana getirilen emekler, bu naturel yağın sivilceye de yararlı bulunduğunu göstermiştir.

Kozmetikçilerden yada aktardan çay ağacı yağı alın, pamuklu çubuğu bu yağa batırın ve dudağınıza sürün.

Beyaz Diş Macunu

Bildiğimiz düzgüsel diş macunu, dudakta sivilce tedavisi için işe yarayabilir. Şu sebeple beyaz diş macununda mentol, alkol, hidrojen peroksit ve karbonat şeklinde malzemeler bulunur. Söz mevzusu kimyasallar sivilcenin geçmesine yardımcıdır. Dudağınızın neresinde sivilce çıktıysa oraya birazcık diş macunu sürün. Otuz dakika-45 dk beklemeye alın. Nemli bir bez kullanarak silin ve yavaşça kurulayın. Bunu her gün bir kez yapın.

Aspirin

Aspirin, başımız ağrıdığında imdadımıza yetişir. Dudakta sivilce iyi mi tedavi edilir? sorusuna da bir başka cevaptır. Sivilceye bağlı kızarıklığı ve iltihabı azaltır. İçinde salisilik asit yer alır. Bu madde anti-inflamatuvar etkisiyle sivilceden kaynaklı şikâyetleri hafifletir ve sivilcenin kısa zamanda kurumasına destek olur. Bir aspirin tableti ezerek toz hâline getirin. Ellerinizi sabunla sudan geçirin ve bunu dudağınızdaki sivilceye nazikçe uygulayın. 10 dk beklettikten sonrasında ılık suyla durulayın. Arkasından dudaklarınızı yumuşak bir bezle kurulayın. Bildirdiğimiz yöntemi günde 2 kez tekrarlayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.