Dudaklarım Yanıyor Dudaklarda Yanma Hissi Niçin Olur

0

Dudak yanması, çevresel yada fizyolojik faktörlerden kaynaklanabilir. Dudağın yapısı, cildin öteki bölgelerine kıyasla daha duyarlı sinir ucu barındırır. Dudağın duyarlı yapısı sebebiyle, dudak yanmaya ve kurumaya oldukca müsaittir.

Burun tıkanması sebebiyle ağızdan nefes almak, B12 eksikliği, yetersiz su tüketimi, nörolojik hastalıklar, alerjik reaksiyonlar, diliyle dudağı ıslatmak, soğuk ve sıcak havalar, rüzgar, vitamin eksikliği, kimyasal maddeler ve demir eksikliği benzer biçimde birçok nedenden dolayı dudakta yanma meydana gelebilir. Dudakta hissedilen yanma hissi uzun süre geçmiyor ve kimyasal maddeler dudakta yanma hissine eden oluyor ise ne olursa olsun nöroloji doktoruna görünmelidir.

Dudakta Yanma Hissi Sebepleri Nedir?

 • Dudağı diliyle ıslatmak da tükürüğün oldukca fazla temas etmesi sonucu dudakta yanma oluşabilir. Tükürük, asidik bir yapıya haiz olduğundan, dudağa fazla temas ettiğinde dudakta yanmaya yol açabilir. Bununla beraber ağzı açık uyuyan kişilerin tükürükleri dudağına aktığından bu da dudakta yanmaya niçin olur.
 • Kullanılan bazı ilaçların yan tesiri olarak dudakta yanma oluşabilir.
 • Dudaktaki yanma hissine, çarpma, darbe yada sıcak bir şeyle temas etme benzer biçimde durumlar sebep olabilir.
 • Burnun tıkanmasıyla birlikte uzun süre ağızdan nefes almak dudakta yanmaya niçin olabilir.
 • Alkol oldukca zararı dokunan olmasının yanı sıra dudakta yanmaya ya niçin olur. Alkol böbreklerde su tutulmasına ve böbreklerin işleyişinin bozulmasına neden olur bu da dudaklarda yanma hissi oluşturur.
 • Dudaklarda hissedilen yanma hissi bazı alerjik durumlardan kaynaklanabilir. Vücudun alerjiden etkilenmesi sonucunda dudaklarda yanma ve şişlik meydana gelebilir.
 • Aşırı acı tüketmek dudakta yanmaya ve uyuşmaya niçin olabilir.
 • Dudaklarda yanma hissi oluşmasının bir öteki sebebi ise demir eksikliğinden doğar. Bilhassa hanımlarda daha sık görülen demir eksikliği, dolaşım problemlerine ve dudakta yanmaya niçin olur.
 • Dudaklar sıcak ve soğuk havalardan oldukca acele etkilenir, dudakta yanmaya niçin olabilir.
 • Oldukca sıcak yiyecek ve içeceklerin dudağa değmesi sonucunda dudakta yanma meydana gelir.
 • Nüzul, inme, geçici iskemik atak, travma ve nöropati benzer biçimde nedenlerde de  dudaklarda yanmaya yol açabilir.
 • Cilde uygun olmayan makyaj ve bakım ürünleri, kalitesiz ruj ve temizlik malzemeleri benzer biçimde kimyasal maddeler dudakta yanmaya niçin olabilir.

Dudakta Yanma Hissi Iyi mi Geçer

Dudak yanma hissinin altında bir sürü nedenler vardır. Bunlardan biri de B12 eksikliğidir. Bunun için doktora gitmeli, doktorun verdiği vitamin ilaçlarını tertipli kullanmalıdır. Bununla beraber kimyasal madde sebebiyle dudağında yanık oluşan kişilerin nöroloji bölümünden buluşma almaları gerekir.

Dudağın yanmasını önlemek için dudağın nemli kalmasına itina göstermelidir. Dudağa birazcık bal sürmek, dudağı nemlendirir ve yanmasını azaltabilir. Bununla beraber badem yağı, shea yağı ve kakao yağı benzer biçimde organik yağlar içeren yağlarla dudağına bakım yapmalı, kimyasal dudak koruyucu kremlerden uzak durulmalıdır.

Dolaptan çıkardığınız buz küplerini temiz bir havluya yada beze sarıp dudaklarınıza soğuk kompres yapabilirsiniz.

Dudak yanma sorunuyla karşılaşan kişiler alkolü bırakmalı, sigarayı azaltmalı ve kafi oranda su içmeye itina göstermelidir.

Aşırı oranda acı tüketmek, oldukca soğuk, sıcak yada baharatlı yiyecekler yiyecek dudaklarda yanma hissine niçin olabilir. Bu yüzden acı, soğuk, sıcak ve baharatlı yiyecekleri aşırı tüketmekten kaçınılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.