Dondurma Kaç Kalori Mütevazı Dondurma Kakaolu Dondurma Kalori

0

Dondurma Kilo Yapar mı Aldırır mı

Dondurma yaz aylarının vazgeçilmezi hem leziz hem de yararlı bir tatlıdır. Zayıflamak isteyenlerin ve kilosunu muhafaza etmek isteyenlerin en oldukca merak etmiş olduğu sorulardan biri de dondurma kaç kaloridir, kilo aldırır mı sorusudur? Makalemizde bu soruların cevaplarını okuyabilirsiniz.

Dondurma Kaç Kaloridir?

Kalori değerleri hakkında bilgiyi Diyetisyeni Zeynep Çapay tarafınca verilmiştir;

 1. 1 top sütlü dondurma ; 105 kalori
 2. 1 top kaymaklı dondurma ; 125-130 kalori
 3. 1 top çilekli dondurma ; 96 kalori
 4. 1 top çikolatalı dondurma ; 130 kalori yada 150 kalori
 5. Hazır marka; bisküvili sandwich şeklinde-kakolu karamelli dondurma-238 kalori
 6. Hazır marka ; büyük çubuklu ve çikolatalı dondurma ; 300-350 kalori arası

Dondurmayı kapta , külahta ve kağıt helva ile yiyecek isteyenler için;

 1. 1 tane kornet külah ortalama 100 kalori ,
 2. 1 tane kağıt külah ortalama 20-25 kalori
 3. 1 tane kağıt helva ortalama 170 kalori

Rejimde Olanlar Zayıflamak İsteyenler Dondurma Yiyebilir mi?

Diyetisyen Rabia Kaya konu alıyor;

Kilo vermek isteyen ve bu yüzden de beslenme şekline dikkat eden kişilerin yazları belirtilen miktarı aşmamak kaydıyla dondurma tüketmesinde sakınca yoktur. Dondurma, baklava ve pasta benzer biçimde hamurlu tatlılar ile kıyaslandığında kalorisi oldukça düşüktür ve daha azca şeker ihtiva ettiği için daha besleyicidir. Sağlıklı bir beslenme programında, hafta bir yada iki kez dondurma tüketimine izin verilmektedir.  Sıhhatli beslenme düzeni bozulmadığı ve tertipli olarak egzersiz halletmeye devam edilmiş olduğu sürece haftada belirtilen porsiyonları aşmamak kaydıyla bir iki kez dondurma tüketilmesi rejim ve zayıflama sürecine negatif bir tesir göstermeyecektir.

Solunum sistemi enfeksiyonu, bademcik ya da yutak iltihaplanması benzer biçimde hastalıkların olduğu durumlarda dondurma tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Ek olarak, aç karna dondurma tüketmek kişide iştahsızlık sorununa yol açabileceği için dondurmanın ara öğün olarak tüketilmesi önerilir. Dondurmayı yerken yavaş yavaş ağızda eriterek yiyecek en doğrusudur bu sebeple dondurma soğuk bir tatlı olduğundan ansızın hızlıca yiyecek mide kramplarına ve kasılmalarına yol açabilir.

Diyetiysen Nadir Saraç konu alıyor; Rejimde olan kişilerin dondurma tüketirken dikkat etmesi ihtiyaç duyulan bazı noktalar vardır. Bunlar:

 1. Dondurma tüketimi haftada bir yada iki kereden fazla olmalalı ve porsiyonu bir iri top ya da iki minik topu geçmemelidir.
 2. Dondurma yemekten sonrasında tatlı niyetine değil, ara öğün olarak tüketilmelidir.
 3. 2 minik top mütevazı dondurma süt, yoğurt, ayran benzer biçimde ara öğünlerin yerine alternatif olarak tüketilebilir.
 4. Dondurma tüketildikten sonrasında üstüne soğuk su içilmemelidir.

Dondurmanın Sağlığa Yararları

Dondurmanın içinde A, B2 ve B12 vitaminleri bulunur. A vitamini cilt sağlığını artırmada,  kemik ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve göz fonksiyonlarının iyileşmesinde rol oynamaktadır. Vücutta depolanmayan ve suda eriyen B grubu vitaminlerinin kafi oranda alınması büyük ehemmiyet taşımaktadır bu sebeple bu vitamin grubu enerji metabolizmasında vazife almaktadır. Ek olarak muhteviyatında kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko benzer biçimde mineraller de bulunmaktadır. Örneklendirecek olursak, 100 gram sütlü dondurmanın içinde ortalama olarak 148 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 63 mg sodyum, 181 mg potasyum, 0.1 mg demir, 440 IU A vitamini, 0.21 mg E vitamini, 0.21 mg B2 vitamini ve 0.1 mg niacın bulunmaktadır.

Dondurma, kemikler, kaslar, kan, deri ve kıkırdak için mühim makro gıda öğesi olan protein bakımından oldukça zengindir. Proteinler doku tamiri ve yapısında büyük rol oynadığı için saç ve tırnak sağlığı açısından oldukça önemlidir. Proteinler vücutta depolanmadığı için yeterince protein alımı vücut sağlığı açısından büyük ehemmiyet taşır. Bu yüzden de protein ihtiyacınız olan şeyi karşılamak için dondurma tüketme iyi bir seçim olabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.