Domates Salçalı Makarna Kalori Miktarı Nedir

0

Salçalı Makarna Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı?

Makarna, değişik şekillerde hazırlanabilen bir yemektir ve mütevazi makarna, öteki makarnalardan daha azca kalori barındırmaktadır. Makarnayı mütevazi olarak tüketmek istemeyenler bir çok vakit salçalı makarnayı tercih etmektedir. Zira hem oldukça ergonomik hem fazla araç-gereç gerektirmediği için ucuzdur. Zamandan tutum etmemizi elde eden ve tadına doyum olmayan salçalı makarna, sofraların baş köşesine layıktır.

Makarnaya salça eklenmesi kalorisini artırır, kilo almaya sebep olabilir.

Salçalı Makarna Kaç Kaloridir?

 1. 1 porsiyon salçalı makarnada 454 kalori bulunmaktadır.

Salçalı Makarna Kilo Aldırır mı?

Salça, yemeklerin lezzetini doruğa çıkardığından, tariflerin eğer olmazsa olmaz malzemesidir. Bilhassa salçalı makarnanın çoğunlukla tercih edilmiş olduğu görülmektedir. Kalori olarak bakıldığında salçalı makarnanın ihtiva ettiği kalori daha fazladır. Bu yüzden salçalı makarna tüketiminin kontrollü olması lazımdır. Bolca kalorili yemeklerin başlangıcında gelen salçalı makarna, sizi kısa sürede fazla kilolarla tanıştırabilir. Salçalı makarnanın 1 orta boy porsiyonu 425 kalori ihtiva eder. Makarnanın yüksek kalorili olmasını engellemek için azca yağlı ve azca salçalı olarak hazırlanması gerekir. Tavsiye edilen salça miktarı en fazla 1 tepeleme yiyecek kaşığı kadardır. Gereğinden oldukça salçalı makarna tüketirseniz kan şekerinizde artış yaşanacaktır.

Makarna salçası tuzlu olduğundan azca oranda kullanılmalıdır. Bundan dolayı salçanın tuzu, vücudun su toplamasına neden olur ve bunun sonucunda ödem meydana gelir. Bundan dolayı salçanın ölçüsü iyi ayarlanmalıdır.

Rejim Salçalı Makarna Tarifi İçin Malzemeler

 1. 1 su bardağı kepekli makarna
 2. 1 tane kuru soğan
 3. 1 tatlı kaşığı salça
 4. 1 tane kırmızı biber
 5. 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı
 6. Tuz ve baharatlar

Rejim Salçalı Makarna Tarifi

 1. İlk olarak, makarna suyunu tencereye koyuyoruz.
 2. Makarnaları ufak bir tencerenin içine alıyor ve kısık ateşte haşlıyoruz.
 3. Onlar haşlanırken bir tavaya birazcık yağ ekliyor ve soğanları yağda kavuruyoruz. (Yağ yetmezse birazcık su katabiliriz.)
 4. Arkasından salçamızı sulandırıyoruz ve tencereye ilave ediyoruz.
 5. Sonrasında doğranmış biberleri ekliyoruz.
 6. Tuzunu ve baharatlarını koyuyoruz ve bir süre pişirmeye devam ediyoruz.
 7. Ayrıca makarna suyunu çekmiş ise problem yoktur sadece suyu fazla geldiyse çöpe atılmamalıdır. Bundan dolayı bu su, çeşitli vitaminler içermektedir ve çöpe atmak yerine mantarlı sosun içine eklenmesi daha doğrudur.
 8. Sos piştiğinde makarnayla harmanlıyoruz. Şimdi afiyetle yiyebiliriz.

Salçalı Makarnanın Yararları Nedir?

Salçanın içinde A, B1, B2, C, K vitaminleri ile organik asitler, karbonhidrat, niacin, demir ve potasyum benzer biçimde mühim bileşenler yer almıştır. Kısaca salça, insan sağlığı için lüzumlu olan vitamin ve minerallere haizdir. Yiyeceklere lezzet katan bu ürün, likopen adlı bir element içermektedir. Karetenoid grubunda bulunan likopen, sebze ve meyvelerin yapısında da mevcuttur.

Taze domatesler de likopen içermektedir fakat salça ve benzeri domates ürünlerindeki likopen miktarı daha fazladır. Zira domatesler yoğun sıcaklığa maruz kaldığında likopen oranı yükselmektedir. Isıl işleme doğal olarak tutulan biber ve domates ürünleri en kuvvetli likopen kaynaklarıdır. Likopen pigmentinin prostat kanserine şifalı olduğu kısa sürede meydana gelen bilimsel araştırmalar ile doğrulanmıştır. Öte taraftan emekler ışığında likopenin göğüs, kolon ve rahim kanserlerine karşı koruyucu tesir gösterdiği kanıtlanmıştır. Yaşlılık döneminde vücut direnci daha acele kırıldığından bu probleminin önlenmesinde likopenden yararlanılabileceği de ifade edilmektedir. Antioksidanlar içinde yer edinen likopen, özgür radikallerle savaşım etmekte ve hücre yıkımına engel olmaktadır. Likopenin bu özelliklerine ilaveten; hücrelerin data alışverişini gerçekleştirmesi, cilt hasarını önlemesi ve yaşlanma emarelerini yavaşlatması da eklenebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.