Doğumdan Sonrasında Göbek Iyi mi Eritilir Doğum Göbeği Ne Vakit Gider?

0

Doğumdan Sonrasında Göbek Iyi mi Eritilir?

Doğum yaptıktan sonrasında birçok hanımda göbek kalabilmektedir. Doğum meydana getiren annelerin en oldukça merak etmiş olduğu sorulardan biri de hamilelik sonrası göbek iyi mi erir sorusudur? İşte bu soruya doktorların verdikleri cevaplar;

Korse Kullanımı

Doğum meydana getiren kişilerde doktorun da izni ile göbek bölgesindeki sarkmaları azaltmanın en iyi yolu korse takmaktır. Korse göbekteki yağların erimesinde etkilidir. Korse ise karın bölgesindeki hem kemikler şeklini korumakta hem de rahimin eski haline dönmesi daha süratli olmaktadır. Ek olarak korse kullanımı annelerin doğumdan sonrasında postürünü düzeltmesi ve sırt ağrılarının azalması için de oldukça yardımcıdır. Sadece anneler korse kullanmadan ilkin doktorlarına danışmayı dikkatsizlik etmemelidir.

Göbek bağlama oldukça eski zamanlardan beri tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir. Doğum sonrasında uygulandığında ise hem karın kaslarında güçlenme hem de karın yağlarında azalma görülmektedir. Doğumdan sonrasında göbek korsesi  kullanımı yardımıyla karın bölgesi hamilelik öncei görünümüne kolayca kavuşmaktadır.

Bolca Bolca Yürüyün

Egzersizler içinde en basiti yürüyüş yapmaktır. Hem de yürüyüş yapmak rahat olmasıyla birlikte da etkilidir. Hem gebelik süresince hem de doğum yaptıktan sonrasında anneler kesinlikle günlük yürüyüş yapmalıdır. Doğum sonrasında anneler bebeklerini de yanlarına alıp yürümeye çıkmak hem bebeğe hem de annelere iyi gelecektir. Bebekler bebek otomobilinde oksijen alırken anneler ise yürüyüş yardımıyla tüm vücutlarını şekillendirmekte ve göbek yağları kolayca eritebilmektedir.

Emzirin

Doğum meydana getiren anneler bebeklerini minimum 6 ay emzirmelidir. Anne sütünün bebeğe faydası çoktur: bebeğe ilk doğduğu dönemde en iyi gelen gıda anne sütüdür. Anne sütü bebeğin gelişimini büyük oranda etkisinde bırakır. Anne sütünün bebeğe yararları haricinde emzirmenin anneye de birçok faydası vardır. En büyük faydası ise gebelik döneminde alınan kiloların süratli verilmesini sağlamak ve bu sayede göbek yağlarından kurtulmaya yarımcı olmasıdır. Ayıca emziren anneler emzirme periyodu süresince daha çok kalori yakmaktadır ki bu da vücutta kilo yitirilmesine yol açan bir faktördür.

Egzersiz Yapın

Doğum yaptıktan sonrasında egzersiz yapmak annenin hamile olmadan önceki vücuduna kavuşmasını hızlandıracaktır. Yukarıda bahsettiğimiz emzirme ve korselerin tesiri daha azken karındaki yağlardan kurtulmanın en iyi yolu egzersiz yapmaktır.

Doğum sonrasında anneler tertipli olarak egzersiz halletmeye itina göstermelidir. Fakat bunun için ilk olarak doktordan onay alınmalıdır. Tabip anneyi uygun görürse egzersize müsaade edecektir.

Doğum sonrası anneler egzersizlere hafifçe hafifçe başlamalı yanı zaman içinde yoğunlaşmalıdır. Mesela egzersiz halletmeye yürüyüş ile adım atmak oldukça yararlı olacaktır. Günde yapılacak 10-15 dakikalık yürüyüşler karın bölgesindeki yağları eritmek için oldukça yararlı olmaktadır. Ek olarak spor hocasının eşliğinde tertipli olarak göbek eritme egzersizleri yapabilirsiniz.

Göbek bölgesindeki yağları eritecek en iyi ve en sıhhatli egzersizlerden birisi yüzmedir. Yüzme yardımıyla vücuttaki tüm kas grupları çalışır. Bu sayede karında yağlanma en aza iner. Ek olarak yüzme yağ yakımını oldukça hızlandırır. Bilhassa de dikkat edilirse yüzmeyle uzun süre ilgilenen kişilerde göbek olmadığı görülecektir.

Göbek bölgesindeki yağların erimesini sağlayacak bir öteki etkili egzersiz türü ise mekiktir. Mekik tertipli olarak yapıldığında karın yağlarını gözle görülür oranda azaltmaktadır. Mekik ilk başlarda zorlayıcı olsa da zaman içinde yapıldığında alışma görülecektir. Her gün sabah ve akşam karın kaslarında acı olana dek mekik çekilmesi doğum sonrası karında oluşan yağların erimesine oldukça destek olacaktır.

Göbek bölgesindeki yağları eritecek bir öteki egzersiz ise platestir. Plates yardımıyla 2 hafta benzer biçimde kısa bir sürede göbek yağlarındaki erime gözle görülür oranda olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.