Doğum Sonrası Çatlaklar Iyi mi Geçer En Etkili Yöntemler

0

Pek oldukca anne, doğumdan sonrasında çatlak problemi yaşamaktadır. Hamilelik döneminde alınan kilolar bunun başlıca sebeplerinden biridir. Gebelikte fazla kilo alınırsa doğumun peşinden çatlaklarla karşı karşıya gelme olasılığı yüksektir. Hamilelik esnasında hormon seviyeleri değişmiş olur. Bebek büyürken vücut ona daha çok alan açmaya çalışır ve kilo alımı gerçekleşir. Hamilelik çatlakları kimi zaman genlerden de kaynaklanabilir. Fakat genel anlamda esnek bir cilt yapısına haiz olanlar çatlak sorununa yatkındır. Her anne adayında çatlak görülmeyebilir. Sadece gebelik çatlaklarının düzgüsel bir durum olduğu bilinmelidir.

Ek olarak hamilelik döneminde kullanılması ihtiyaç duyulan çatlak kremlerini kullanmamak, badem yağı benzer biçimde bitkisel yağları cilde sürmemek de gebelikte çatlakların olmasına niçin olacaktır.

Doğum Sonrası Kullanılabilen Çatlak Kremleri Nedir?

Hamilelikten sonrasında kullanılabilen çatlak kremleri ve tutarları şunlardır;

  1. Renuee® doğum sonrası çatlak giderici krem fiyatı: 116,82 TL’dir.
  2. Salba Mamma doğum sonrası çatlak giderici krem fiyatı:89 TL’dir.
  3. Rtopr doğum sonrası çatlak giderici krem fiyatı:99,90 TL’dir.
  4. Beauty Natura Hamilelik Çatlak Kremi fiyatı:40 TL’dir.
  5. Badger Balm Belly Butter doğum sonrası çatlak giderici krem fiyatı:149,90 TL’dir.

Hamilelik Sonrası Çatlaklar Iyi mi Geçer?

Gebelikte meydana gelen hormon değişimleri ve kilo alımı, cildin gerilmesine neden olur. Bu yüzden kollarda, göğüs ve karın bölgesinde, kalçada, basenlerde çatlaklar ortaya çıkar. Çatlak izleri başlangıçta pembe-kırmızı bir görünüme haizdir. Fakat giderek soluklaşır ve gri-beyaz bir renk alır.

Gebelik sonrası çatlakların geçmesi için şunlar yapılabilir;

Çatlak Kremi Kullanın

Gebelikte oluşan çatlaklar ve izler doğumdan sonrasında da varlığını sürdürür. Bunun üstesinden gelmek için çatlak kremlerinden faydalanılabilir. Çatlak oluşumu naturel bir vakadır, bunu engellemek mümkün değildir. Fakat hafifletmek ya da tamamen gidermek mümkündür.

Çatlaklar için krem ve jel formunda satılan birçok ürün vardır. Bilhassa kakao ve E vitamini barındıran kremlerin uygulama edilmesi önerilir. Zira kakao yağı hem gebelikte, hem de gebelikten sonrasında çatlaklarla mücadelede etkin rol oynar.

Lazer Tedavisi

Doğumdan sonrasında çatlakların tedavisi için tercih edebileceğiniz bir öteki yöntem lazer uygulamasıdır. PRP tedavisi ve dermoterapi de çatlaklardan kurtulmak isteyenlerin imdadına yetişmektedir. Sadece lazerle çatlak tedavisi bu yöntemler içinde en popüler ve en başarı göstermiş olanıdır. Doğum sonrası çatlak tedavisi lazer ile yapıldığında cildin üst tabakası yenilenir. Bu da çatlakların görünümünü belirgin şekilde minimize eder.

İşte lazer ile çatlak tedavisi son aşama etkili bir yöntem olup bu sorundan muzdarip hanımefendilerin birçoğu tarafınca rağbet görmektedir. Doğal ki tedavinin sonucu kişinin cilt tipine göre farklılık gösterir. Fakat başarı oranı %85 civarındadır. Lazer; derinin alt tabakasında kolajen üretiminin hızlanmasını sağlar. Böylece yeni hücrelerin oluşumuna katkıda bulunur. Tedavinin birkaç seans süresince uygulanması gerekebilir. Bu, hastanın iyi mi bir cilt yapısına haiz olduğu ve çatlaklarının derecesi ile ilgilidir.

Kimyasal Peeling

Bilinmiş olduğu benzer biçimde deriyi soyma işlelmerinin tamamı kimyasal peeling olarak adlandırılır. Çatlakların bulunmuş olduğu bölgelere kimyasal peeling yapılırsa oradaki deri soyulacak ve çatlak ortadan kaybolacaktır. Soyulan derinin yerini taze bir deri alacak, çatlaktan yaratı bile kalmayacaktır.

Güzellik Uzmanı Şems Aslan’dan Doğum Sonrası Çatlakları Geçiren Krem Tarifi

Malzemeler

  1. 1 çay bardağı katı halde Hindistan cevizi yağı
  2. 1 çay bardağı buğday aslı yağı
  3. 1 çay bardağı organik tereyağ.
  4. 1 çay bardağı balmumu

Hazırlanışı: Tüm malzemeler bir kavanoza alınıp karıştırılır. Benmari usülü eritilerek sabah-akşam olmak suretiyle günde 2 kere karın bölgesine, göğüslerin altına, kollara, basenlere ve çatlak olan öteki bölgelere sürülür. Bu işlem deriye masaj yapılarak uygulanmalı ve 5-10 dakika süresince devam ettirilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.