Naturel Yüz Temizleme Şekilleri Evde Yüz Temizleme

0

Her hanım muhteşem ve pürüzsüz bir cilde haiz olmak ister. Güzelliğin aslolan esaslarından birisi de temiz ve güzel bir cilde haiz olmaktır. Sıhhatli bir cilt de insana güzel gösterir. Cilt bakım düzeni ve yaşam seçimi alışkanlıklarınız cilt sağlığının birincil belirleyicileridir. Cilt kalitesine ve dokusuna zarar veren başlıca faktörlerden bazıları stres, uyku yetersizliği, yetersiz beslenme, hava kirliliği, güneşin ultraviyole ışınlarından meydana gelen hasarlar, aşırı sigara ve alkol tüketimidir.

Piyasada cilde parlaklık verip cildi temizlediği vaad edilen milyonlarca cilt ve güzellik ürünü bulunmakta. Bu ürünleri kullanmak yerine, kendiniz evinizde cildiniz için oldukca yararlı olabilecek yöntemler uygulayabilirsiniz. Bu makalemizde cildinizi evde temizlemek için en iyi 7 yöntem anlatılmıştır.

Limon

Limon cildi temizleyen en iyi gıdalardan biridir. İçindeki sitrik asit özellikleri cildin ölü hücrelerden arınıp temizlenmesine ve C vitamini özelliği ise hücre yenileme sürecini hızlandırırp siyah noktaları yok etmeye destek verir.

 1. Yüz ve boyun bölgenize taze sıkılmış limon suyu sürün. 10 dakika beklemeye alın ve sonrasında ılık su ile sudan geçirin. Bu uygulama sonrasında, cildi yumuşatıp nemlendirmek için salatalık dilimleri sürebilirsiniz. Bunu her gün yada her 2 günde bir yapın. Eğer cildiniz hassassa limonu suyla karıştırıp bunu yapın.
 2. Öteki bir yol ise, yarım limonun suyunu sıkıp içine bir yada iki yiyecek kaşığı bal ilave edin. Bu karışımı yüzünüze uygulayın, 15 ila 20 dakika beklettikten sonrasında yüzünüzü durulayın.
 3. Cildinizde ölü deriyi temizlemek için ise 2 tatlı kaşığı limon suyu ve 2 tatlı kaşığı şekeri karıştırın. Karışımı yüz, boyun ve ellerinize uygulayın. Dairesel hareketlerle fırçalayın ve 10 dakika beklemeye alın. Sonrasında ılık su ile durulayın. Pürüzsüz cildin tadını çıkarmak için haftada 1 kez bu yöntemi uygulayın.

Bal

Cildinizi temizlemek için öncellikle cildinizi nemli tutmalısınız. Bal, muhteşem bir nemlendiricidir ve ek olarak enfeksiyonu önlemeye destek olan antibakteriyel özelliklere de haizdir. Böylece cildi organik yoldan temizler, arındırır.

 1. Balı cildinize direkt uygulayın. Naturel olarak kurumaya bırakın ve sonrasında ılık su ile yüzünüzü durulayın. Baldaki su içinde ne olduğu cildi derinlemesine nemlendirir, yumuşak ve esnek hale getirir. Bu kolay yöntemi her gün yada 2 günde bir yapın.
 2. Alternatif olarak, 2 tatlı kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı bal karıştırın. Sonrasında 1 tatlı kaşığı unu ilave edin ve iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüzün her yerine uygulayın. 20 dakika beklemeye alın ve sonrasında ılık su ile durulayın. Temiz bir cildin tadını çıkarmak için bu yöntemi haftada 1 kez uygulayın.

Zerdeçal

Zerdeçal muhteşem bir antiseptik ve cilt renk açıcı olması yönüyle yara ve öteki lekeleri giderir. Bunun yanı sıra zerdeçal, alerji, irin ve enfeksiyonu önler. Cildi temizler, arındırır.

 1. Eşit miktarlarda zerdeçal tozu ve unu birazcık su yada sütle karıştırıp bir macun haline getirin. Bu karışımı cildinize eşit olarak uygulayın ve kuruyana kadar beklettikten sonrasında cildinizi dairesel hareketlerle hafifçe sudan geçirin. Kararmış cilt tonunu açmak ve yaraları gidermek için bu maskeyi haftada 1 kez uygulayın. Not: Zerdeçal ciltte sararma, kir yapabilir, bu durum geçicidir.

Aloe Vera

Aloe Vera jel cilt temizliği için en etkili maddelerdendir. Aloe vera cilt için birçok faydaya haizdir. İçinde bulunan anti bakteriyel özellikler yardımıyla sivilceye sebep olan bakterilteri ölüdür ve irin sökücü özelliğiyle tahrişi azaltır ve sıkılaştırıcı özelliyle de yaraların iyileşmesine destek verir. Ek olarak aloe vera cildi nemlendirerek yeni hücrelerin gelişimini canlandırır.

 1. Aloe vera yapraklarından jelini çıkartın.
 2. Birazcık pamuk yardımıyla bu jeli yüzünüze sürün.
 3. Otuz dakika kadar kurumaya bıraktıktan sonrasında ılık su ile durulayın.
 4. Haftada birkaç kez ya da günlük olarak bu işlemi tekrarlayın.

Karbonat

Karbonat cildin pH seviyesini dengeler ki bu düzey cildin temiz kalmasını sağlar. Buna ek olarak, hafifçe antiseptik ve irin sökücü özellikleri, akne, sivilce ve kir benzer biçimde sorunlara destek verir. Ek olarak cildi kir ve ölü deri hücrelerinden arındırmak için etkilidir.

 1. 1 tatlı kaşığı karbonat ile 1 tatlı kaşığı limon ya da limon suyunu karıştırıp macun kıvamına getirirn. Yüzünüzü bununla paklayın. Son olarak yüzünüzü ılık suyla durulayın ve bir havluyla kurulayın. Bu yöntemi haftada 2 yada 3 kez uygulayabilirsiniz.
 2. Öteki bir yol ise, 1 tatlı kaşığı karbonat ile balı karıştırmaktır. Bu karışımı cildinize hafifçe masaj yaparak uygulayın ve arkasından ılık su ile durulayın. Son olarak, gözenekleri kapatmak için yüzünüzü soğuk su ile sudan geçirin. Haftada 1 kez bu yöntemi uygulayın.

Salata

Salatadaki nemlendirici ve besleyici özellikler ile cilt için oldukca iyidir. Hasarlı cilt hücrelerini onararak, ölü deri hücrelerini temizler ve cilde sıhhat verip cildin genel görünümünü iyileştirir.

 1. Taze salatalıklarını kalınca dilimler halinde kati ve yüzünüzü bunlarla iyice ovalayın. Bir gece beklemeye alın ve sabahları ılık suyla durulayın. Yatmadan ilkin günlük olarak bu işlemi tekrarlayın.
 2. Alternatif olarak, eşit miktarlarda salatalık suyu ve limon suyu ile bir karışım yapın. Bu karışımı cildinize uygulayın, tamamen kuruduktan sonrasında ılık suyla sudan geçirin. Bunu günlük olarak yapın.

Ceviz

Ceviz; mat, kuru ve cansız ciltlere sıhhat kazandırır. İçinde bulunan antioksidanlar yardımıyla cilt hücrelerini yeniler. Toz formundaki ceviz, cildi temizlemek ve basit bir temizleme ürününün yapamadığı kirleri temizlemek için kullanılır.

 1. 2 tatlı kaşığı toz ceviz ile 2 yiyecek kaşığı yağsız yoğurdu karıştırın. Bunu yüz ve boyun bölgenize uygulayın. Kuruduktan sonrasında bu maskeyi soyun ve arkasından yüzünüzü ılık su ile durulayın. Bu maskeyi hafta bir kez yapın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.