Rejimde Patates Yenir mi Iyi mi Yenir Diyetisyen Cevaplıyor

0

Akşam yemeklerinin ve kahvaltıların vazgeçilmezi patates kalorisi düşük, gıda oranı ve faydası yüksek ekonomik bir besindir. Yüksek lif kıymeti yardımıyla uzun süre tokluk hissi verir ve bünyeyi sağlamlaştırır. Her besinde olduğu şeklinde fazla oranda ve yanlış şekilde tüketildiği taktirde kilo almak kaçınılmazdır. Leziz yemeklerin başlangıcında yer edinen patates doğru zamanda ve doğru oranda tüketildiği sürece kilo kontrolü kolay bir halde sağlanabilir. Rejimde patates yenir mi sorusunun yanıtını detaylı bir halde aşağıda bildirdik.

Rejimde Patates Yenir mi?

Diyetisyen Fatma Kılıç bu mevzu hakkında şu informasyon vermiştir;

“Rejim yaparken, patatesi aşırıya kaçmadan ölçüsüne dikkat ederek ve doğru zamanda tüketmek sağlığın bozulmasına ve kilo artışına niçin olmaz.”

Patates rejimde yenebilir. Sadece iyi mi piştiği ve ne kadar ölçülerde tüketildiği oldukca önemlidir. Patates kızartması tüm faydalarını götürmüş olduğu şeklinde oldukca fazla yağ içerdiğinden dolayı rejim yaparken tüketilmemelidir. Bu hususta dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan şey patatesin yararını götürmeyecek şekilde tüketmektir. Bunun için patatesi haşlayarak yada fırınlayarak tüketebilirsiniz.  Örneğin patatesin yanında posalı sebzeler tüketerek yada patatesin salatası yapılarak doyurucu ve leziz hale getirilebilir. Patatesi bu şekilde tüketmeniz glisemik endeksini düşürmeye destek sağlar.

Rejim Yaparken Patates Yemenin Yararları Nedir?

Patates gıda kıymeti yüksek bir besindir. İçerisinde Demir, Folik asit, Lif ve Potasyum bulunur. Patates vücudumuzun gereksinim duyan karbonhidrat karşılayan besinlerin en önderlik yapar. Böylece rejim yaparken vitaminsiz kalmayı önler.

Rejimde patates tüketmek yüksek lif kıymeti yardımıyla uzun süre tokluk hissi verir.

Kuvvetli bir antioksidan deposu olan patates midedeki asit oranını dengeler.

Patates bulunan nişasta insülin direncini azaltmaya yardımcıdır. İnsülin direnci düşük besinler tüketmek zayıflamanın püf noktalarındandır.

Patates içeriğindeki mineraller ve vitaminler yardımıyla bünyeyi sağlamlaştırır. Zayıflarken halsiz düşmenizi engeller.

Rejim yaparken patates tüketmek kan şekerinizi dengeler. Ani kan şekeri düşmesi açlık krizlerine niçin olur, patates bu duruma düşmenizi önler.

Patatesin lif içinde ne olduğu yardımıyla sindirimi kolaylaştır, bağırsak düzenini destek sunar. Kabızlığı engelleyip kilo almamanızı sağlar.

Patates Rejimi Iyi mi Yapılır?

Haşlanmış patatesin 3 günlük ve 1 haftalık olmak suretiyle iki değişik rejim programı mevcuttur. Patates rejimi ile günlük 610 kalori alarak 1 haftada zayıflayabilirsiniz. Patates rejimi ile  haftada 6-7 zayıflamanız mümkündür. Sadece şunu da belirtmek isteriz ki bu şekilde zayıflamak sıhhatli beslenmeyle ters düşmektedir. Kısaca tek tip beslenme olduğundan sağlığınıza zarar verebilir.

Patates glisemik indeksi kısaca kan şekerini yüksekten bir gıda olduğundan yalnız patates tüketerek zayıflamaya çalışmak bir ekip yan tesirleri de bununla beraber getirebiliyor. Rejimi uygularken ne olursa olsun günlük 2 litre su içmeyi dikkatsizlik etmeyin. Rejime başlamadan ilkin muhakkak doktorunuza danışmalı, doktorunuzun cevabına nazaran hareket etmelisiniz.

Patates Rejimi Iyi mi Yapılır?

Örnek Sıralama;

1. Gün

Kahvaltıda haşlanmış patates ve 4 kaşık yoğurt,
Öğlen yemeğinde haşlanmış patates ve 4 kaşık yoğurt,
Akşam yemeğinde 8 kaşık yoğurt tüketilir.

2. Gün

Kahvaltıda 4 kaşık yoğurt,
Öğlen yemeğinde haşlanmış patates ve 3 kaşık yoğurt,
Akşam yemeğinde 8 kaşık yoğurt, haşlanmış patates tüketilir.

3. Gün

Kahvaltıda haşlanmış patates,
Öğlen yemeğinde haşlanmış patates ve 3 kaşık yoğurt,
Akşam yemeğinde 4 kaşık yoğurt tüketilir.

Örnek Sıralama ;

Diyetin 1.gün ile 3.gün arası yalnız 3 tane orta boy haşlanmış patates tüketilmelidir.

4. gün ile 7.gün arası;

Sabahları 1 elma ve 2 mandalina,

Öğlenleri 2 orta boy haşlanmış patates,

Akşamları 2 porsiyon balık yada bonfile tüketilebilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.