Rejimde Karpuz Yenir Mi Diyetisyenlerin Görüşleri Nasıldır?

0

Karpuz yaz mevsiminin en fazlaca sevilen tropikal meyveleri içinde yer alır. Kabakgiller familyasından gelen karpuz yalnız yaz mevsiminde tüketilmektedir. Gıda içinde ne olduğu açısından varlıklı olan karpuz vücuttan zararı olan toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. İçerisinde %90 oranında su bulunduran karpuz, bolca oranda C vitamini ihtiva eder, kan basıncını temizler, kalp ve damar sağlığı için fazlaca faydalıdır. Karpuzun iç kısmında likopen maddesi oldukça yüksektir bu da karpuzu kuvvetli bir antioksidan içeren meyve yapmaktadır.

Rejimde Karpuz Yenir Mi?

Yaz mevsiminin ferahlatıcı meyvelerinden olan karpuz rejimde aran öğün olarak azca oranda tüketilebilir. İçerisindeki şeker oranı fazla olmasına karşın, içindeki vitaminler yardımıyla sağlamış olduğu faydalar fazlaca daha önemlidir. Yaz mevsiminde harcadığımız su miktarını bizlere geri kazandırır ve bedenimize iyi gelir.  Bunun içindir ki rejimde karpuz tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Sadece yiyeceğimiz karpuz sayısı, günlük kalori miktarını aşmayacak şekilde olmalıdır. Kısaca averaj 1-2 porsiyon karpuz tüketilebilir.

Günlük kalori miktarı kişinin sıhhat durumuna yaşına kilosuna ve boyuna gore farklılık gösterir. Bu da demek oluyor ki rejim icra eden bir kimse günlük kaç dilim karpuz yemesi icap ettiğini bilir ve ona gore davranırsa kilo almaz ve gönül rahatlığı ile rejimde karpuzu tercih edebilir.

Rejimde Karpuz Tüketmekle İlgili Diyetisyenlerin Görüşleri

Uzman Diyetisyen Hilal Konak rejimde karpuz tüketimiyle ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştır;

Rejim yaparken karpuz tüketen ve karpuzun etkisiyle zayıflayan oldukça büyük bir kitle vardır. Sadece bu kişiler kafi oranda karpuz tüketerek ve sporla destekleyerek kalori yakımını sağlamaktadır. Karpuzun içinde şeker bulunmaktadır ve karpuz aşırı ve dikkatsiz tüketildiğinde kilo vermek yerine daha fazlaca kilo almaya niçin olmaktadır.

Diyetisyeni Fatma Uçan rejimde karpuz tüketmekle ilgili olarak şu görüşlerini dile getirmiştir;

Yaz mevsiminin sevilen meyvesi karpuzda meyve şekeri yüksek olduğundan fazlaca fazla tüketilmemelidir. Karpuzun sağlamış olduğu faydalar oldukça fazladır. Sadece her besinde olduğu benzer biçimde karpuzun da fazlası zarardır. Karpuzun %90’ı su olmasına karşın ciddi oranda şeker ve früktoz ihtiva eder.  Yeterinden fazla oranda karpuz tüketmek kilo alımına niçin olduğu benzer biçimde şeker hastalarının şekerini de yükseltir. Bu yüzden her insana önerimiz bir öğünde yiyeceğiz karpuz miktarı avucunuzun yarısını geçmemelidir. Böylece hem sıhhatli hem de rejimde karpuzdan da yoksun kalmadan kilo alımından kaçabilirsiniz.

Diyetisyen Hasret Sert Aydın rejimde karpuz yemekle ilgili şu bilgilere yer vermiştir;
Karpuz yüksek su içinde ne olduğu yardımıyla yaz mevsiminde serinletici bir seçenektir. İçeriğinde % 90 oranında su bulunan karpuz, vücuttaki zararları toksinleri dışarı atarak naturel detoks tesiri yapar. Karpuz glisemik indeksi yüksek meyveler grubunda yer alır. Bu yüzden yanında birazcık peynir, süt yada yoğurtla birlikte karpuz tüketmek, şeker problemi olanlarda ve kilo vermek isteyip rejim icra eden kimseler için oldukça doğru bir tercih olacaktır.

Karpuz Kilo Aldırır Mı?

Yaz aylarının sevilen tropikal meyvesi karpuz, kilo aldırmayan ve kalorisi düşük meyveler arasındadır. Sadece her meyvenin fazla tüketilmesi doğal olarak ki kilo aldırır. Bunun içindir ki kilo almak istemeyen şu demek oluyor ki kilosunda durağan(durgun) kalmak isteyenler günde 2-3 porsiyon karpuz tüketebilir. Eğer kilo vermek isteyen ve rejim icra eden kişiler yalnız 1 porsiyon karpuz tüketmelidir. Kısaca bu kişilerin yiyecekleri porsiyon miktarı  ortalama 1-2 ince dilim karpuzdan oluşmaktadır ve kilo aldırmaz.

Uzmanlar rejim yaparken karpuz tüketimi ile ilgili olarak 1 porsiyonu geçmeden yenilen karpuzun kilo aldırma hususi durumunun bulunmadığını ifade etmişlerdir. Bu da unutulmamalıdır ki kalorisi düşük olduğundan kilo yapmayan karpuz, şeker oranı fazla olduğundan kan şekerinin dengesini bozabilir ve fazla tüketildiğinde kilo almaya niçin olur.

Karpuzun İçeriğindeki Şeker Miktarı Ne Kadar?

Karpuz fazlaca yararlı ve muhteşem bir gıda kıymeti olan meyvedir. Sadece içinde yüksek oranda meyve şekeri bulunmaktadır. Örnek verecek olursak tek bir dilim karpuzda naturel şeker olarak ortalama 5 küp şeker kadar şeker vardır. Bu sebepten dolayı aşırı tüketimden kaçınmak gerekir. Hem de şeker hastalarının karpuz tüketimi mevzusunda daha dikkatli olması tavsiye edilmektedir.

Karpuzun Gıda Kıymeti Nedir?

100 gram karpuzun gıda kıymeti şu şekildedir;

Su: 91,45 g

Enerji: 30 Kcal

Karbonhidratlar: 7.6 g

Protein: 0.6 g

Toplam yağ: 0,15 g

Kolesterol: 0 mg

Rejim lifi: 0,4 g

Folat: 3 µg

Niasin: 0.178 mg

Pantotenik asit: 0.221 mg

Piridoksin: 0,045 mg

Tiamin: 0,033 mg

A vitamini: 569 IU

C vitamini: 8,1 mg

E vitamini: 0.05 mg

B6 Vitamini: 0,1 mg

Sodyum: 1 mg

Potasyum: 112 mg

Kalsiyum: 7 mg

Bakır: 42 µg

Demir: 0,24 mg

Magnezyum: 10 mg

Manganez: 0,038 mg

Çinko: 0.10 mg

Karoten-alfa: 303 µg

Kripto-ksantin-beta: 78 µg

Lutein-zeaksantin: 8 µg

Likopen: 4532 µg

Sitrülin: 250 mg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.