Rejimde Bulgur Pilavı Yenir mi Bulgur Kilo Yapar mı

0

Rejimde Bulgur Pilavı Yenir mi Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

Protein, vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayan en leziz yemeklerin başlangıcında bulgur pilavı gelir. Hele cacık yada ayran da var ise o sofradan aç kalkmamız mümkün değildir. Kilo vermek isteyenlerin destekçisi olan bulgur pilavı, uzun süre tok meblağ, tatlı krizlerine engel olur, güvenli bir halde zayıflamamıza katkı sağlar.

Bulgur Pilavı Kaç Kalori?

  1. 1 yiyecek kaşığı bulgur pilavı 32 kaloridir.
  2. 1 porsiyon (1 tabak) bulgur pilavı 290 kaloridir.
  3. 1 porsiyon mercimekli bulgur pilavı 410 kaloridir.

Bulgur Zayıflatır mı Rejimde Bulgur Pilavı Yenir mi? Diyetisyen Banu Kazanç Konu alıyor

“Bulgur tok tutucu, gıda kıymeti yüksek olan yararlı bir gıdadır. Doyurucu olmasını varlıklı lif içeriğine borçludur. Fazla yağ ve kalori içermeyen bulgur pilavı, ekonomik oluşuyla bütçemize, nefis tadıyla damak zevkimize hitap eder. Üstelik bulgur pilavının yapılışı oldukça pratiktir. Rejim esnasında da güvenle tüketilebilir.

Lif bakımından varlıklı olan bulgur, kilo vermek isteyenler için de oldukça ideal bir yiyecektir. Öteki tahıllarla karşılaştırma edildiğinde bulgur, glisemik indeksinin daha düşük olmasıyla dikkat çekmektedir. Kan şekerinin âniden yükselmesine sebebiyet vermez ve doyurucu özelliğiyle yiyecek yeme sıklığının azalmasına yardım eder. Bulgurun muhteviyatında yer edinen B1 vitaminlerinin, sindirim sistemine ve sinir sistemine faydası büyüktür. B grubu vitaminlere ek olarak bulgur, yüksek oranda fosfor, demir ve potasyum minerallerine haizdir. Folik asit de içeren bulgur, bilhassa evlatların ve gebelik dönemindeki hanımefendilerin kesinlikle tüketmesi ihtiyaç duyulan bir besindir. Vejetaryen olanlar da gönül rahatlığıyla bulgur yiyebilirler. Bununla beraber barbunya, mercimek, fasulye ve benzeri kuru baklagiller ile birlikte tüketmek, bulgurun protein miktarını ve gıda kıymetini artırmaktadır.

Bulgur, makarna ve pirinçten daha çok lif ve posa ihtiva etmektedir. Tahıl grubundaki öteki besinlere nazaran bulgur, daha oldukca protein ve daha azca karbonhidrat içermektedir.

İşlenmiş ve rafine karbonhidratlar kilo aldırmaktadır. Bulgur ve benzeri tam tahılların ise zayıflamaya katkısı vardır. Mesela bulgur pilavı, pirinç pilavından daha doyurucudur.”

Aşağıdaki sıralama ile, öğle ya da akşam için doyurucu ve leziz bir rejim öğünü oluşturabilirsiniz:

  1. 1 kase tavuk suyu çorbası
  2. 1 büyük kase yeşillik salatası
  3. 4 yiyecek kaşığı bulgur pilavı
  4. 1 kase yoğurt

Rejimde Pirinç Mi Bulgur mu Tüketmelidir? Diyetisyen Hilal Konak Konu alıyor

Kilo vermek isteyenler rejim yaparken bulgur mu yoksa pirinç mi yemelidir? diye merak edilmektedir. Ilk olarak buna kati bir yanıt verilemeyeceğini altını çizmeliyiz. Şundan dolayı pirinç yada bulgur seçimi, kişinin uyguladığı rejim programına nazaran değişecektir. Fakat bulgurun daha besleyici olduğu, pirincin ise daha oldukca protein ve demir ihtiva ettiği söylenebilir.

Kalori yönünden değerlendirecek olursak; bulgurun 100 gramında 82 kalori, pirincin 100 gramında ise 105 kalori bulunduğunu ifade edebiliriz. Bulgurdan daha çok kalori ihtiva eden pirinç, kan şekerinde artışa sebep olur. Fakat bulgur tam aksine kan şekerinin düşmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı diyetisyenlerin bir çok, pirinç tüketimini önermez. Sadece diyetisyenlerin bir kısmı da haftada 2 öğün pirinç 2 öğün bulgur yemeyi tavsiye etmektedir.

Bulgurun Sağlığa Yararları Nedir? Diyetisyen Banu Kazanç Konu alıyor

Yemeklerin gözdesi olan bulgur, sofralarımıza gelene kadar çeşitli aşamalardan geçer. Ilkin buğdaylar kaynatılır, sonrasında kurutulur ve kabukları soyulur. Peşinden değirmende öğütülür. Bulgur; çeşitlerine nazaran esmer ve sarı, boyutlarına nazaran ise köftelik ve pilavlık olarak sınıflandırılır. Soyma işlemi, bulgurun açık renkli olmasını sağlamaktadır. Fazla işlenen bulgurlar, daha azca vitamin ve mineral ihtiva ederler. Bu yüzden mümkün olduğunca koyu renkli bulgurların tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Bulgur, yapısındaki lifler yardımıyla bağırsakların dengeli bir halde çalışmasına ve zararı olan maddelerin vücuttan atılmasına destek sağlar. Çözünür ve çözünmez (fiber) lifler açısından iyi bir kaynaktır. Liflerin yanı sıra pektin ve selüloz benzer biçimde bileşenlerle sindirimi düzenler. Bulgurdaki selüloz, gıdaların daha kısa sürede emilip kana karışmasına yardım eder, kabızlığın ve bağırsak kanserinin önlenmesinde etkilidir.

Bulgurun içinde betain adlı bir madde yer verilmiştir. Bilimsel araştırmalar, bulgur tüketenlerin vücutlarında betain oranının yüksek bulunduğunu, buna karşılık homosistein oranının da büyük seviyede azaldığını göstermiştir. Meydana getirilen çalışmalarla betain maddesinin eklem iltihaplanmalarına karşı son aşama etkin koruma sağlamış olduğu belirlenmiştir.

Öte taraftan bulgur, B6 vitamini ile manganez ve demir mineralleri ihtiva eder. Doğrusu vücudun bu gereksinimlerini büyük seviyede giderebilir. Bununla beraber vücut direncini artırır.

Bulgurun sodyum oranı azdır. Bu yüzden tansiyonun dengelenmesinde, LDL ve total kolesterolün denetim altına alınmasında rol oynar, kalp-damar hastalıklarının engellenmesinde faydalıdır. Muhtevasındaki potasyum minerali yardımıyla kalp sağlığının korunmasına, kasların ve kemiklerin kuvvetlenmesine katkı sağlar.

Magnezyum hazinesi olan bulgur, insülin seviyesini dengede meblağ. Bulgur tüketmeye devam edenlerde Tip 2 diyabet görülme olasılığı daha azdır. Düşük glisemik indeksiyle bulgur, kan şekerinin aniden yükselmesine sebep olmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.