Diyetisyenden Evde Meydana getirilen Rejim Sufle Tarifleri

0

Sufle, çikolata lezzetinin en yoğun olduğu tatlılardan biridir. Fırında pişirilen bu tatlı her damak zevkine hitap etmektedir. Fakat zayıflamaya çalışanlar ya da mevcut kilosunu korumak isteyenler sufle kilo yapar mı ve sufle kalori kıymeti nedir? şeklinde soruların yanıtını ararlar. Bu makalemizde suflenin kalorisi ve rejimde sufle yenir mi? mevzularını ele alacağız.

Sufle Kaç Kaloridir?

 1. Bir porsiyon sufle 396 kalori ihtiva eder.
 2. Suflenin yarım porsiyonunda 198 kalori bulunur.
 3. Çeyrek porsiyon olarak tüketildiğinde ise 108 kalori aldırır.

Suflenin gıda kıymeti ise; 23 gram karbonhidrat, 18 gram yağ ve 10 gram protein şeklindedir. Rejim yapanlar kalori alımını sınırlandırdığı için 300 kalorinin fazla bulunduğunu düşünebilirler. Oysa öteki tatlılarla karşılaştırıldığında sufle, kalori bakımından orta derecededir.

Diyetisyen Buse Aysım’dan 1 Porsiyonu Yalnızca 230 Kalori Olan Sufle Tarifi

Malzemeler

 1. 2 yumurta
 2. 9 iri hurma
 3. 4 yiyecek kaşığı tam buğday unu
 4. 1 su bardağından birazcık fazla yağsız süt
 5. 3 yiyecek kaşığı kakao
 6. 3 kare bitter çikolata (%70 kakaolu)

İki yumurtayı güzelce çırpın. Hurmaları sıcak suya koyun ve birazcık bekleterek yumuşamasını sağlayın. Arkasından çatalla ezin ve ezilmiş hurmaları yumurtanın içine ilave edin. Sonrasında tekrardan çırpıp un, kakao ve süt de ilave edin. Çırpmayı sürdürün ve malzemeler benzeşik bir kıvama ulaşınca kaplara bölüştürün. Her birinin ortasına da bitter çikolata yerleştirin. Öncesinden ısıttığınız 180 aşama fırına verip 20 dakika pişirin. Bu ölçülerle elde edeceğiniz sufle miktarı ortalama 3 porsiyon olacaktır. Suflenin bir porsiyonunda 230 kalori vardır.

Diyetisyen İdil Ediboğlu’ndan Rejim Sufle Tarifi

 1. 4 hurma
 2. Çeyrek su bardağı süt
 3. 1 yumurta
 4. 2 yiyecek kaşığı yulaf kepeği (rondodan geçirilmiş yulaf da olur)
 5. 3 kare bitter çikolata (30-35gr)
 6. 1 yiyecek kaşığı dolusu kakao
 7. 1 çay kaşığı kabartma tozu

Süt cezvede kaynatılır. Çekirdekleri çıkarılmış hurmalar sıcak sütün içinde bekletilir. Arkasından süt ve hurmalar birlikte rondodan geçirilir. Yumurtanın beyazı dışındaki malzemeler de püreye eklenmiş olur. (Bitter çikolata küçük parçalara ayrılarak ilave edilmelidir.) Yumurtanın beyazı değişik bir kapta güzelce kabarıncaya dek çırpılır. Kabardıktan sonrasında hazırlanan karışıma eklenip tüm malzemeler tahta kaşık yardımı ile hafifçe karıştırılır. Sufle kabı azca yağlanır ve karışım bu kabın içine boşaltılır. Öncesinden ısıtılan 180 dereceli fırına verilip ortalama 10 dakika pişirilir.

Sufle Kilo Yapar mı?

Sufleyi aşırı oranda yerseniz normal olarak kilo alırsınız. Ölçülü tüketmeli ve sufle yediğiniz gün yeyip içtiklerinize her zamankinden daha oldukca dikkat etmelisiniz. Böylece aldığınız kaloriyi denetim altında tutabilirsiniz. Öğünlerinizde fazla yemekten kaçınarak rejiminizi bozulmaktan koruyabilirsiniz. Tatlı ihtiyacınız bastırdığında bu kurallara uymak şartıyla sufle tüketebilir ve kilo alımını önleyebilirsiniz. Sadece sürekli sufle tüketirseniz ve günlük öğünlerinizde de ipin ucunu kaçırırsanız vücudunuzdaki kalori ve yağ oranı artacak, zayıflamanız zorlaşacaktır. Tam tersine bu şekilde bir durumda kilo almanız kaçınılmazdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.