Diyetisyenden 3 Günde 3 Kilo Verdiren Kabak Detoksu Tarifi

0

Kabak Kaç Kalori Zayıflatır mı Kilo Yapar mı Diyetisyen Konu alıyor

Kabak, son aşama düşük kalorilidir fakat vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Sıhhatli beslenerek formunu korumak isteyenler de kilo vermek isteyenler de kabak tüketimini dikkatsizlik etmemelidir. Kabağın zayıflamaya yararları çoktur.

Kabak Kaç Kaloridir Kabağın Zayıflamaya Yararları Nedir?

Diyetisyen Dilara Koçak yeşil kabak hakkında şu detayları vermektedir; “100 gram yeşil kabak, 20-25 kaloridir. Bu yüzden zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezidir. Kabak fazla kalori içermediğinden zayıflamaya çalışanlar tarafınca güvenle tüketilebilir. Yoğun lif muhtevasıyla kabak sindirimi düzenler ve bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. A ve C vitaminleri başta olmak suretiyle çeşitli antioksidan vitaminlerine, K vitamini, folik asit (B9) ve çeşitli B grubu vitaminlerine haizdir. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum şeklinde mineraller açısından kuvvetli bir kaynaktır. Manganez oranı da yüksektir. Bu mineralin yağ yakmada etkili olduğu bilinmektedir. Karbonhidratların enerjiye dönüşmesine yardım ederek yağ yakımını hızlandırır. Ek olarak kemikleri kuvvetlendirir ve dayanıklılığını artırır.

Diyetisyen Andaç Yeşilyurt kabak ile zayıflama mümkün mü sorusunu şöyleki cevaplandırmıştır;

“Kabağın kalorisi azdır. Bundan dolayı zayıflama sürecinde olanlara kabak tüketmelerini tavsiye ederim. Hem de kabağın lif içinde ne olduğu de yoğundur. Lifler, yenilen gıdaların bağırsaklarda emilimini hızlandırır, vücudun enerji ve kalori harcamasını sağlar. Böylelikle daha süratli kilo verilir. Öte taraftan lifli besinler kan şekerinin dengelenmesinde de rol oynar. Özetle kabak zayıflatıcı ve kan şekerini düzenleyici bir besindir.”

  1. 1 tane yeşil kabak 150 gramdır ve 30 kaloridir.
  2. 1 tane ufak boy yeşil kabak 20-25 kaloridir.
  3. 1 küp kabak 25 gramdır ve 5 kaloridir.

Bal Kabağı Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Ayşegül Yılmaz bu mevzuda şu bilgiyi vermektedir; “Bal kabağının lezzeti çoktur fakat kalorisi son aşama azdır. 100 gram bal kabağı yalnız 26 kalori ihtiva eder. Kabak rejim yapanlar için oldukça ideal bir sebzedir.”

Diyetisyen Asena Ebrusaç bu mevzuda şu detayları vermektedir; “Kilo vermek isteyenler hem besleyici hem de azca kalorili yiyecekler tüketmelidir. İşte bal kabağı da onlardan biridir. Kilo problemi olmayanlar da kış mevsiminde bal kabağı tüketiminden geri durmamalıdır. Ben, önerdiğim rejim listelerinde kabağa yer vermeye itina gösteriyorum. 245 gram kısaca 1 su bardağı haşlanmış kabakta 50 kalori bulunur. Kabağın %90’ı sudan meydana gelmektedir. Yağ miktarı neredeyse yok denecek kadar azdır. Mühim bir lif deposudur. Uzun soluklu tokluk hissi verir. Bağırsakların çalışmasını düzenler. Karbonhidrat içeriğiyle tatlıya olan ihtiyacı azaltır ve kan şekerini dengeler. Fırında pişirilen bal kabağının da ortalama 85-90 kalori olduğu söylenebilir. Bu ise düşük bir kalori değeridir ve bal kabağının sıhhatli bir gıda bulunduğunu kanıtlar niteliktedir.”

Diyetisyen Tuba Yaprak’dan 3 Günde 3 Kilo Verdiren Kabak Detoksu Tarifi

Azca kalorili bir sebze olan kabak vitamin bakımından kuvvetli bir içeriğe haizdir. Kabağın ihtiva etmiş olduğu vitaminler A, B, C, E ve K vitaminleridir. Kabak detoksu yapımı için yağsız yoğurt kullanılmaktadır. Yoğurtta bulunan probiyotik bakteriler bağırsak florasının gelişimine destek olur ve sindirimi kolaylaştırır. Kabak ve yoğurdun birleşimiyle hem leziz hem de sindirim sistemini düzenleyici mükemmel bir karışım ortaya çıkar.

Peki kabak detoksu iyi mi yapılır? İşte cevabı:

  1. Ilkin 2 orta boy kabak ince ince rendelenir.
  2. Rendelenen kabaklar yağsız tavaya alınır ve kısık ateşte pişirilir.
  3. Piştikten sonrasında altı söndürülür ve soğuması beklenir.
  4. Peşinden kabakların üstüne iki yiyecek kaşığı yoğurt ve ceviz içi eklenip karıştırılır. Hemen sonra arzuya gore kekik ve dereotu şeklinde baharatlar ilave edilerek daha da lezzetlendirilir.

Kabak detoksunu öğle ve akşam öğünlerinizde tüketebilirsiniz fakat 3 günden daha uzun süre devam etmemelisiniz. Zira her gün aynı şeyle beslenmek ve başka bir şey yememek sıhhatli değildir. Kabak detoksu 3 gün uygulanır fakat tesirleri bünyeden bünyeye değişebilir. Kabak detoksu yapanların bir çok 3 günde 3 kilo vermektedir. Kronik hastalığı olanlar yada hamileler doktoruna sormadan bu detoksu uygulamamalıdır.

Kabak Detoksu İle 3 Günde 5 Kilo Zayıflatan Rejim Sıralaması Tıklayınız

Kabak Rejimi İle 2 Haftada 8 Kilo Zayıflayın! Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.