Diyetisyen bildiriyor: Rejimde meydana getirilen hatalar kilo vermeyi engelliyor

0

Rejim yapanlar rejim sürecinde binbir türlü zorluktan geçiyor. Kimileri diyetin sonunda pozitif netice alırken kimileri ise olduğu kiloda durağan(durgun) kalıyor ya da daha da fazlaca kilo alıyor. Diyetisyen Melis Kara, diyetin negatif sonuçlanmasının en büyük sebebinin doğru malum hatalar bulunduğunu dile getirmiştir.

Rejim Hakkında Doğru Malum 12 Yanlış

Beslenme ve Rejim Uzmanı Klinik Diyetisyen Melis Kara rejim icra eden kişilerin hedeflediği kiloya varamamasının sebebinin rejimde meydana getirilen bazı hatalar bulunduğunu dile getirmiştir. Melis Kara sözlerine şu şekilde devam etmiştir;

“Rejim icra eden birçok şahıs sıhhatli kiloya erişebilmek ve fit bir görünüme haiz olmak ister. Sadece rejim sürecinde yapmış olduğu bazı hatalar sonucu istediği kiloya düşebilmek yerine olduğu kiloda durağan(durgun) kalır. Bu hataların en baş sebebi kulaktan dolma haberlerdir. Şu demek oluyor ki şahıs duyduğu bir şeyin aslı astarını araştırmadan doğru bilgiymiş şeklinde yanlış bilgiyi başkasına aktarır. Velhasıl halk içinde kulaktan dolma yanlış bilgilerin dolaşması sonucu kişinin yapmış olduğu rejim olumsuzlukla sonuçlanır.” Melis Kara her insanın doğru bilmiş olduğu sadece yanlış olan detayları şu şekilde sıralamıştır;

1) Kahvaltıyı Es Geçmek

Kahvaltı öğününü atlamak problem teşkil etmez bilgisi yanlıştır. Şundan dolayı kahvaltının diyetteki yeri bir başkadır. Kilo kontrolünü yapabilmek ve ani acıkmanın önüne geçebilmek ne olursa olsun kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltıyı illaki yumurta, peynir, zeytinle yapmanıza gerek yok, bunun yerine sütlü kahve ya da bir bardak sütün bununla beraber meyve ile de öğün atlatabilirsiniz. Kahvaltının amacı; kişinin sabah uyandıktan derhal sonrasında metabolizmasının harekete geçmesidir, bundan dolayı kahvaltı muhakkak yapılmalıdır.

2) Esmer Ekmeğe Bağımlı Kalmak

Diyetteyken esmer ekmek tüketin, şundan dolayı kilo aldırmıyor bilgisi yanlıştır. Nerede ise hepimiz rejimde beyaz ekmek yerine esmer ekmek yemeyi tercih ediyor. Sadece şunu unutmalıdır ki, ersmer ekmek beyaz ekmekle kalori açısından aynı kefede yer alır. Yalnızca esmer ekmek, beyaz ekmeğe gore kişiye daha çok tokluk hissi verir. Rejimde esmer ekmek tüketmek kilo aldırmaz değil, tokluk hissi verdiği için acıkmanın önüne geçer bilgisi doğrudur.

3) Öğün Atlamak

Gün içinde öğün atlamak daha süratli kilo vermeyi sağlar bilgisi yanlıştır. Şundan dolayı gün içinde iki öğünle beslenen şahıs daha fazlaca acıkır ve metabolizması yavaşlar. Kahvaltı ile öğle içinde ara öğün ve öğle ile akşam içinde da ara öğün muhakkak yapılmalıdır. Metabolizmanın devamlı emek harcaması için öğünler atlatılmamalı ve ara öğünler ne olursa olsun yapılmalıdır.

4) Rejimde Aç Kalmak

Aç kalmış olarak da kilo verilir bilgisi yanlıştır. Esasen vücut aç kalmış olduğu için zayıflamak normaldir. Sadece aç kalmış olarak zayıflama yöntemi asla sıhhatli değildir. Sıhhatli olmamasıyla beraber yiyecek yemeye başlanıldığı anda kilo almaya başlanır. Şundan dolayı aç kalmış olarak kilo verilmek istendiğinde şahıs kilo verdiğini düşünür sadece, vücuttan su ve kas gider. Vücuttaki yağlar gitmediğinden dolayı da şahıs verdiği kiloları almaya adım atar. Kilo vermek için aç kalma yolunu tercih etmek yanlıştır, tersine gün içinde ara öğünler yapılmalıdır ki metabolizma daima çalışsın…

5) Aç Karnına Spor Yapmak Zayıflatır

Kişinin karnı açken yapmış olduğu spor daha süratli kilo vermesini sağlar bilgisi yanlıştır. Şundan dolayı, spor yaparken kişinin insülin salınımı artar, dolayısıyla açken meydana getirilen spor kan şekerinin düşmesine niçin olur. Kan şekerinin düşmesiyle şahıs kendini rahatsız hissedecektir. Bu yüzden kişinin yiyecek yedikten en geç iki saat sonrasında spor yapması gerekir. Yiyecek yedikten sonrasında en erken ise otuz dakika peşinden yapılmalıdır.

6) Zeytinyağının Kalorisinin Olmadığını Düşünmek

Zeytinyağının kalorisi yoktur, bunun için sınırsız tüketilebilir bilgisi yanlıştır. Şundan dolayı zeytinyağı kalorisiz değildir. 1 tatlı kaşığı zeytinyağı averaj 45 kalori içermektedir. Bu yüzden zeytinyağı tüketirken de dikkat edilmelidir. Zeytinyağı fazla tüketildiği taktirde kişinin kilo almasına sebep olmaktadır.

7) Light Ürünlerin Kalorisiz Olduğuna İnanmak

Rejimde tüketilen light ürünlerin asla kalorisi yoktur bilgisi yanlıştır. Şundan dolayı light ürünler asla kalori içermeyen ürünler değil, yalnız daha azca kaloriye haiz ürünlerdir. Bazı rejim ürünlerinin de kalorisi fazla olup tuz oranı daha azca oluyor. Ya da içinde şeker yerine tatlandırıcı olup, sadece yağ ve un oranı fazla oluyor. Dolayısıyla light ürünler tek başına zayıflatmaz, yalnız zayıflatmaya destek olurlar.

8) Bol miktarda Meyve Tüketmek

Diyetteyken bol miktarda meyve tüketilmelidir bilgisi de yanlıştır. Rejimde tüketilmesi ihtiyaç duyulan besinler içinde en önce sebzelere ağırlık verilmeli hemen sonra meyve tüketmeye itina gösterilmelidir. Meyvenin diyetteki yeri belirli oranda olmalıdır. Her ne kadar meyvelerin içindeki şeker rejime zarar vermese de meyvenin kontrollü olarak tüketilmesi gerekir. Porsiyon miktarına dikkat etmeden meyve tüketmek kişinin rejimine faydadan fazlaca zarar getirebilir.

9) Karbonhidratı Yok Saymak

Rejim yaparken karbonhidratlı ürünler kesinlikle yenmemelidir bilgisi yanlıştır. Şundan dolayı sıhhatli bir vücuda enerji veren karbonhidrattır. Karbonhidratlı gıdaları rejim listesinden tamamen çıkarmak, vücudu enerjiden yoksun bırakmak manasına gelir. Hal bu şekilde olunca vücut da enerjiyi kas ve karaciğerdeki glikojen deposundan kullanmak durumunda kalır. Bu durumda da vücuttaki yağ oranında hiçbir azalma olmaz ve bununla birlikte şahıs düzgüsel yiyecek yeme dönemine geçtiğinde daha da fazla kilo almasına niçin olur.

10 )Bir tek Protein Ağırlıklı Beslenmek

Rejim sıralamasında protein ağırlıklı besinlere yer vermek kişimim sıhhatli kilo vermesini sağlar bilgisi de yanlıştır. Evet protein ağırlıklı beslenen kimse proteinleri sindirebilmek adına fazlaca fazla enerji harcar  bu da kilo vermesini hızlandırır. Sadece proteinli besinler bununla birlikte fazlaca fazla yağ içerdiğinden dolayı, kan yağlarında artış olur, bu da kroner kalp hastalığına ve gut hastalığına yol açabilir. Bununla birlikte fazla protein ağırlıklı beslenmek kemik erimesine de yol açmaktadır. Bu yüzden protein ağırlıklı besinler tüketirken aşırıya kaçılmamalıdır.

11) Nebat Çayları Zayıflatır

Rejimde içilen nebat çayları zayıflatır bilgisi de yanlıştır. Şundan dolayı hiçbir nebat çayı tek başına içildiğinde zayıflatmaz.  Sadece metabolizmayı hızlandırır. Nebat çayının zayıflatıcı etkisinden yararlanmak için kişinin sıhhatli rejim yapması, yediklerinin miktarına dikkat etmesi ya da fizyolojik olarak egzersiz yapması gerekir.

12) Akşam Atıştırmaları Kilo Yapar

Akşamları 6’dan sonrasında bir şeyler atıştırmak kilo aldırır algısı da yanlıştır. Şundan dolayı akşam altıdan sonrasında hiçbir şey atıştırmadan uyuyan kimsenin tekrar ki öğün vakti ertesi gün sabah oluyor. Ve akşamdan, ertesi sabaha kadar fazlaca uzun bir vakit dilimi olacağından kişinin kan şekeri düşer ve metabolizması yavaşlar. Bu sebepten dolayı şahıs kahvaltı da dahil tüm öğünler içinde 3-5 saat arası boşluk bırakması gerekir. Öğün aralarında 3 ila 5 saat şeklinde bir vakit dilimi olduktan sonrasında kişinin son olarak saat kaçta yediğinin bir önemi kalmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.