Rejim Yaparken Akşam Menüsünde Neler Yenebilir?

0

Rejim yapanların en oldukca merak etmiş olduğu sorulardan biri de rejim yaparken akşam yemeğinde neler yiyebilirim, neler yememeliyim sorusudur? Diyetisyenler bu hususta şu detayları vermektedir;

Rejim Yaparken Akşam Yemeğinde Neler Yenebilir? Diyetisyen Tuba Yaprak Önerileri

Rejim döneminde akşam yemeklerinde tercihiniz çorba, sebze yada baklagil yiyecekleri olmalıdır. Uygun sebze yiyecekleri içinde taze fasulye, karnabahar, enginar ve kereviz ve baklagiller içinde ise yeşil mercimek, nohut ve kuru fasulyeler vardır. Bu yiyeceklerden birini akşam yemeklerinde yemeniz rejiminizi bozmayacaktır ve aksine zayıflamanıza ve sağlığınıza katkı elde edecektir.

Besleyici olmasının yanı sıra sindirimi de oldukça rahat olan çorbaları akşam yemeklerinden tamamlanmamış etmemelisiniz. Çorba seçiminde ise kremasız olanları, azca yağlı ve dolayısıyla kalorisi düşük olanları tüketmelisiniz.

Salatalar da rejim döneminde akşam yiyecekleri için birebirdir. Bilhassa de muhteviyatında sos ve yağı azca olan salataları ne olursa olsun akşam yemeklerine dahil etmelisiniz. Salatalar vücutta sindirimi destek sunar.

Rejim döneminde akşam yemeklerinde canınız oldukca çekmişse pilav ve makarna tüketebilirsiniz. Fakat şunu unutmamalısınız ki oldukca sık yerseniz kaçınılmaz şekilde kilo alırsınız. Bu yüzden kepekli olan makarna ve bulgur pilavını miktarlarına oldukca dikkat ederek oldukca ender tüketmelisiniz. Bu sayede zayıflamanız sekteye uğramaz.

Rejim Yapıyorum Akşam Yemeğinde Neler Yiyebilirim?

Diyetisyen Nil Şahin bu hususta şu detayları vermektedir:

Yediğinize dikkat ederek hem sıhhatli hem de fit bir vücuda kavuşmak mümkün. Bunun için ne olursa olsun dengeli ve sıhhatli beslenmek ise koşul. Bu yüzden akşam ya da öğlen yemeklerinde et, balık ve tavuk yiyeceklerini ızgara, fırında ya da tencerede pişirerek tüketebilirsiniz. Fakat miktarı fazla olmamalı, kendi bir elinizin boyutunda olması yeterlidir. Et haricinde akşam yada öğle yemeklerinde 1 avuç kadar pişmiş sebze tüketmeye itina göstermelisiniz. Protein ve vitamin haricinde vücudunuzun gereksinim duyan karbonhidratı ise tertipli olarak 2-3 ince dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği tüketmelisiniz. Bu şekilde vücudunuzun tüm ihtiyacını sıhhatli ve dengeli şekilde karşılamış olarak kilo verebilirsiniz “

Diyetisyen Hilal Kunak bu hususta şu detayları vermektedir:

Kilo vermek ne olursa olsun sıhhatli ve tertipli şekilde yapılmalıdır. Aksi şekilde yapılacak her türlü rejim bir tek sağlığı bozmakla kalmaz bununla birlikte aldığınız kiloların daha sonradan kat ve katının geri alınmasına sebep olur. Bu yüzden sıhhatli, tertipli ve azca beslenmenin dahil olduğu bir rejim uygulamalısınız. Mesela akşam yemeklerinde 1 kase çorba ve salata yada sebze yemeği ve 1 kase yoğurt yiyecek oldukça kafi olacaktır. Bu oranlar önemlidir ve sıhhatli yiyecekleri fazla tüketmeniz de kilo alımına yol açacağından dikkatli olmanızda yarar vardır. Ek olarak ekmek kullanmadan yapamayanlar için bunlara ek 1 ince dilim ekmek yeterlidir, aşmamalısınız. Aksi taktirde kilo alırsınız. Ek olarak zayıflama amacında olan kişiler makarna ve pilavdan uzak durmalıdır. Son olarak akşam yemeklerinden 1-2 saat sonrasında 1 porsiyon meyve tüketilmesi de iyidir fakat gene bunda da aşırıya kaçılmamalıdır.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.