Rejim Kalorisi Düşük Yaş Pasta Iyi mi Yapılır En Leziz Tanım

0

Rejim Kalorisi Düşük Yaş Pasta Iyi mi Yapılır?

Yaş pasta, en leziz tatlılardan biridir sadece zayıflamaya çalışanlar için oldukça tehlikelidir. Kilo aldıran tüm malzemeler doğrusu şeker, yağ ve un şeklinde kalorisi yüksek besinler pastanın içinde toplanmıştır. İnce bir dilim pasta dahi 450 kalori içerirken, büyük dilimler halinde tüketmenin nereye varacağı üstünde durup düşünmek gerekir. Netice olarak yaş pastanın kilo yapmış olduğu kesindir. 450 kalori, rejim yapanların bir ana öğünde almış olduğu kalori miktarıdır. Yaş pastanın kalorisi bir öğünün kalorisine denktir. Sadece doğal ki ana öğün yerine yaş pasta yerseniz sıhhatli beslenmiş olmaz; tersine yeni kiloların önünü açmış olmuş olursunuz.

Pasta Kaç Kaloridir?

Uzman Diyetisyen Serkan Meblağ 1 dilim pastanın 450 kalori civarında bulunduğunu bildirmektedir.

Pasta Kilo Yapar mı?

Yaş pasta yüksek kalorisi ile kilo aldıran yiyeceklerdendir. Hatta yaş pasta için kalori bombası denilebilir.

Piyasada birbirinden değişik çeşit çeşit yaş pasta mevcuttur. Peki bu kadar pastanın arasından hangisini tercih etmemiz gerekir? İşte uzman Diyetisyen Serkan Meblağ’ın bu konudaki açıklamaları:

Pasta görünce ister istemez hepimizin canı çekmektedir. Sadece asla eğer olmazsa doyumluk değil tadımlık yiyecek gerekir. Kestane şekeri yada buna benzer ürünler yaş pasta için fazladan kalori anlamına gelir. Bu malzemeleri yememek lazımdır. Meyveli pasta bir tık daha zararsızdır. Pastanın ince hamurlu olması da önemlidir. Pastanın içinde peynir olması daha düşük kalorili bulunduğunu göstermez. Tersine bu pastaların kalori kıymeti kremalı pastalarla nerede ise aynıdır.

Kalori olarak bakıldığında 1 porsiyon meyve, 2 dilim ekmek, ½ bardak sütün kalorileri toplamı, 1 dilim pastanın kalorisine denktir. Kimi zaman kendinizi ödüllendirmek istiyorsanız, pasta yiyeceğiniz gün, bu gıdaları tüketmeyin ki eşitlik meydana gelsin.”

Sözlerine devamla Serkan Meblağ; “Yaş pastalar en büyük kalori kaynaklarından biridir.” dedi. “Zira pastanın içinde bol miktarda şeker ve yağ vardır.” diyerek kalori sebebine vurgu icra eden Uzman Diyetisyen Meblağ, pastanın karbonhidrat ve yağ bakımından varlıklı olduğuna dikkat çekti. Serkan Meblağ yağ ve şekerin yanı sıra un, çikolata ve meyve şeklinde ilavelerin de pastanın kalorisini artırdığını belirtti ve konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Pastanın eğer olmazsa olmazı süt ve yumurtadır. Bu ürünler adeta bir protein deposudur. Krem şantinin, pasta kremasının ve katı ve sıvı yağların eklenmesiyle pasta, iyice yağlı ve kalorili bir hale gelir. Bakmayın yaş pastaların bizlere öyleki tatlı tatlı baktıklarına, tek bir diliminde bile ortalama 450 kalori taşırlar. Mesela sizin günlük kalori alımınız 1200 kalori ise, kalori hesabına bakılırsa 1 dilim pasta demek sizin için bir ana öğün anlamına gelir.”

Diyetisyen Seçil Kenar’dan Rejim Yaş Pasta Tarifi

1 dilim pastada 400 kalori vardır sadece bu pasta yalnızca 90 kaloridir!

MALZEMELER

Kek için:

  1. 1 büyük olgun muz
  2. 1 su bardağı yulaf unu
  3. 2 tane yumurta

Krema için:

  1. 1/2 çay bardağı süt
  2. 1/2 paket light krem şanti

Süslemek için:

  1. 3-4 tane ceviz
  2. 2 tane çilek
  3. 1 tatlı kaşığı toz kakao

YAPILIŞI

İlk olarak, kekimizi hazırlayalım. Muz, yumurta ve yulaf ununu blendırdan geçirelim. Dikdörtgen bir kek kalıbının içine yağlı kağıt serip hazırlamış olduğumuz karışımı bu kalıba boşaltalım. 180 derecelik fırında 15-20 dakika pişirelim. Kekimiz piştiğinde soğuması için beklemeye bırakalım. Soğuyunca kekimizi enlemesine iki bölüme bölelim. Sütü ve light kremayı başka bir kaba alıp çırpalım. Kekimizin içine azıcık krema ekleyip, ince doğradığımız çilekleri ve ufaladığımız bir miktar cevizi ilave edelim. Öteki keki üstüne kapatmış olalım. Üstüne de incecik bir katman halinde birazcık krema sürelim ve toz kakao serpiştirelim. Afiyetle yiyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.