Dişteki Kahverengi Lekeler Niçin Olur Iyi mi Çıkar?

0

Dişlerde kahverengi lekeler sigara içme alışkanlığından, genetiğe kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Makalemizde bu durumun sebepleri ve organik tedavi şekillerinden bahsedeceğiz.

Dişlerde Kahverengi Lekeler Niçin Olur?

 1. Sigaranın sağlığa birçok ziyanı bulunmaktadır. Bu zararların en belirgin olanı da dişde kahverengi lekelerin oluşmasıdır. Daha fazlaca tiryakilerde görülen bu lekelerin sebebi sigaranın dişlerde istenmeyen maddelerin birikmesine yol açmasıdır.
 2. Alkol ve kahve benzer biçimde içeceklerin fazlaca içilmesi de dişlerde kahverengi kir oluşmasına niçin olabilmektedir.
 3. Dişte hijyen eksikliği de dişte lekelere niçin olabilir. Tertipli olarak temizlenmeyen dişlerde zararı dokunan bakteriler birikir ve bu bakteriler dişlerde kir oluşumuna neden olur.
 4. Bazı ilaçlar ve antibiyotikler de dişlerde kahverengi kir oluşumuna sebep olabilir.
 5. Dişlerde kahverengi kir oluşumu genetik de olabilir. Anne-babasında dişlerde sararma problemi olanlarda bu problemin görülme ihtimali yükselmektedir.
 6. Işınım tedavisi benzer biçimde bazı tedavi türleri de diş yüzeyini direkt olarak etkileyebilir ve dişte kahverengi lekelerin oluşmasına yol açabilir.
 7. Kimi zaman su yada diş macunlarında fazlaca fazla florür olması da başta çocuklar olmak suretiyle dişte kahverengi kir oluşumuna sebep olabilmektedir.
 8. Tütün çiğnemek dişte kahverengi kir oluşumunun en yaygın sebeplerinden birisidir.
 9. Yaşın ilerlemesi ile dişte kahverengi kir oluşma ihtimali yükselmektedir.

Dişlerde Kahverengi Lekeler İçin Organik Çözümler

Karbonat

Karbonat dişlerdeki kahverengi lekeleri yok eden en etkili yöntemlerdendir. Karbonatı dişlerdeki kahverengi lekeleri yok etmek için şöyleki kullanabilirsiniz;

Çeyrek tatlı kaşığı karbonatı fazlaca azca diş macunu ile karıştırın. Sonrasında  bu karışımı diş fırçanızla alın ve dişlerinizi fırçalayın. Sonrasında ise ağzınızı ılık su ile durulayın. Bu yöntemi haftada 1-2 kez uygulayın.

Öteki bir yöntemde ise 1 tatlı kaşığı karbonatı 2 tatlı kaşığı su ile karıştırın. Dişlerinizi bu karışım ile fırçalayın. Bu yöntemi haftada birkaç kez uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi organik dezenfektan ve arındırıcı görevi görmektedir. Bu yönüyle elma sirkesi dişleri beyazlatmaya destek olmaktadır. Elma sirkesinde bulunan asedik asit adlı etken bileşen ağızdaki bakterileri öldürür ve dişlerde plak oluşma riskini azaltır.  2004 senesinde Sichuan Üniversitesi dergisinde gösterilen çalışmada araştırmacılar elma sirkesinin dişte renk açma tesirinin bulunduğunu bildirmişlerdir. Sadece elma sirkesinin diş yüzeyini yumuşattığı da bilinmektedir.

 1. Elma sirkesini eşit orandaki su ile seyreltin.
 2. Elde edilmiş bu sirkeli su karışımını ağzınızda 1 dakika çalkalayın ve tükürün.
 3. Sonrasında ağzınızı su ile durulayın.
 4. Bu yöntemi haftada birkaç kez uygulayın.

Portakal Kabuğu

Sararan dişlerinizi beyazlatmak için yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi olan portakal kabuğunu deneyebilirsiniz. Portakal kabuğu içeriğindeki asidik özelliği yardımıyla etkili bir beyazlatıcıdır. Portakal kabuğunun dişlerdeki kahverengi lekeleri azaltmaya katkısı büyüktür. Dahası portakal kabuğunda bulunan limonene maddesi bilhassa de sigara dişlerdeki oluşan kahverengi lekeleri ortadan kaldırmak için fazlaca etkilidir.

Amerikan Dişçilik dergisinde gösterilen çalışmada d-limonene içerikli diş macunlarının dişlerde sigara lekelerini azalttığı ve d-limonene bileşiğinin tek başına dişlerde daha çok kir oluşmasının önüne geçmekte olduğu bildirilmiştir.

 1. Bir tane portakalın kabuğunu soyun ve dişlerinizi bununla 2-3 dakika sarın.
 2. Sonrasında ise ağzınızı ılık su ile durulayın.
 3. Dişlerinizde beyazlama görene kadar bu yöntemi günde 2 kez uygulayın.

Hidrojen Peroksit (Oksijenli Su)

Oksijenli suyu organik bir renk açıcı-beyazlatıcıdır. Oksijenli su hem de ağızdaki bakterileri öldürerek ağızda fena koku oluşmasını da engellemektedir. Klinik Dişcilik Dergisinde gösterilen çalışmada karbonat ve hidrojen peroksit içeren diş macunları ile günde 2 kez diş fırçalamanın dişleri 6 haftada %62 oranında beyazlattığı ifade edilmiştir.

 1. 1 tatlı kaşığı 3% hidrojen peroksit ve 1 tatlı kaşığı su ile karıştırın. Bu karışım ile ağızını günde 2 kez çalkalayın.
 2. Alternatif olarak da 2 tatlı kaşığı hidrojen peroksit ve 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırın. Dişlerinizi bununla 2-3 hafta, haftada birkaç kez fırçalayın.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı da dişlerdeki kahverengi lekelerden kurtarmaya destek sunar.

 1. 1 yiyecek kaşığı saf hindistancevizi yağını ağzınıza koyun.
 2. Bunu ağzınızda 15 ila 20 dakika dolaştırın. Gargara yapmayın.
 3. Sonrasında ise tükürün.
 4. Peşinden ağzınızı su ile durulayın.
 5. Son olarak da dişlerinizi her zamanki şekilde fırçalayın.
 6. Bu yöntemi her sabah kahvaltıdan ilkin uygulayın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.