Diş Macunu Sivilce İçin Iyi mi Kullanılır Sivilceyi Kurutur mu?

0

Sivilceler bir çok süre ciltte oldukça rahatsız edici bir görünüme sebep olabilirler. Bu yüzden hanım adam hepimiz en kısa sürede sivilcelerden kurtulmak istemektedir. İşte bunun için kullanılan ergonomik yöntemlerden birisi de diş macunudur. Hakikaten de diş macunu sivilcelerin kısa sürede kuruyup yok olmasına yardımcıdır bundan dolayı muhteviyatında triklosan, karbonat ve hidrojen peroksit benzer biçimde bakteri öldürücü tesiri yüksek maddeler bulunmaktadır.

Diş Macunu Sivilceyi Kurutur mu?

Diş macunun yapısındaki karbonat, metanol, triklosan, alkol ve hidrojen peroksit benzer biçimde maddeler sivilce ve akneleri geçirmek için etkilidir. New York MountSinai hastanesi Dermatolojide Kozmetik ve Klinik Araştırma Direktörü Joshua Zeichner, diş macununun sivilceye tesiri hakkında şu bilgiyi vermektedir: “Evde sivilceleri geçirmek için yaygın olarak kullan diş macununun içeriğindeki antimikrobiyal doğrusu mikrop karşıtı özellliklerle dolu olan triklosan bileşeni ciltte akne oluşumuna sebep olan bakterileri yok etmede oldukça yardımcıdır.”

Diş Macunu Sivilceye Iyi mi Sürülür?

Cildinizde çıkan sivilceleri geçirmek için evde diş macunu kullanımı oldukça yaygındır. Bunun için bir mercimek tanesi kadar diş macunu kafi olacaktır. Bunu sivilcenin üstüne sürüp kurumasını 2 saat yada bir gece süresince bekleyin. Etkili bir netice görebilmek için bir gece bekletmeniz tavsiye edilmektedir.

Diş Macunu Sivilceye Sürmek Zarar Verir mi?

Dr. Ayşe Karadağ sivilce için diş macunu kullanımı mevzusunda şu bilgiyi vermektedir: “Sivilcelerin geçmesi için diş macunu kullanımını tasvip etmiyorum bundan dolayı diş macunu ciltteki organik pH dengesini bozar. Bu durumda ciltte değişik cilt problemleri baş göstermeye adım atar. İşte bu yüzden sivilce ve akne tedavisinde diş macununa yer vermemelisiniz.”

Uz. Dr. Zerrin Baysal bu hususta şu detayları vermektedir: “Öncesinden sivilce ve akneleri geçirmek için yoğurt, diş macunu ve sabun köpüğü benzer biçimde birçok değişik yöntem denenirdi. Fakat son dönemlerde bunlar azalsa da gene de deneyenler hala var. Fakat bu saydığım maddeleri sivilcenin üstüne sürüp saatlerce beklemek yanlıştır. Bundan dolayı bunun sonucunda ciltte sivilce enfeksiyonun artması, kir oluşumu ve kalıcı kızarıklıklara sebep olabilirsiniz. Ek olarak ciltte alerjik reaksiyonlar da görülebilir.”

Dr. Ayşegül Cenup bu hususta şu detayları veriyor: “Ciltteki sivilce ve akneleri yok etmek için medyada ve halk içinde yoğurt, limon, diş macunu ve sabun köpüğü benzer biçimde maskeler önerilmektedir. Fakat bu saydığım ürünler cildin organik florasını bozmuş olduğu için ciltte alerjiye sebep olabilir. Bir tek sivilcelerden süratli kurtulmak isterken cildinizde kalıcı lekeler ve alerjilere yol açabilirsiniz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.