Deveci Armut Kalori Kıymeti Nedir Kilo Yapar mı?

0

Hem lezzeti hem de sağlığa olan faydalarıyla malum armut yazın fazlaca tüketilen ve sevilen bir meyvedir. Armutun yararları saymakla bitmez; kan şekerini dengeler, bağışıklığı kuvvetlendirir, içeriğindeki antioksidanlar yardımıyla vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar, tüketildiğinde uzun süreler tok hissetmeye yardımcıdır ve dolayısıyla zayıflamaya katkı sağlamaktadır.

Armutun Kalorisi Ne Kadardır?

 1. 1 ufak boy armut 78 kalori
 2. 1 orta boy armut 104 kalori
 3. 1 büyük boy armut ise 156 kaloridir

Diyetisyen Halide Ünüvar 100 gram armutun 57 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Deveci Armut Kaç Kalori?

Diyetisyen Betül Yücel bu hususta şu detayları vermektedir:

“Sert armut türü olan deveci armut öteki yumuşak ve şekerli armutlara oranla daha azca kalori içermektedir. Bir tane deveci armutun kalorisi averaj 80-90 kcal aralığındadır. Ek olarak içeriğindeki şeker miktarı düşük olması sebebiyle tüketildiği anca kandaki insülinin yükselmesine yol açmaz. Öteki bir deyişle, deveci armunu kan şekerini uzun bir süre dengede meblağ ve lifli yapısı dolayısıyla da kişinin daha uzun süreler tok kalmasına destek sağlar.”

Armutun Zayıflamaya ve Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Armutun kalorisi fazlaca düşük olduğundan rejim döneminde gönül rahatlığıyla tüketilecek meyvelerin başlangıcında gelmektedir.
 2. Louisiana Eyalet Üniversitesi tarafınca yürütülen bir araştırmada armutun hem sağlığa yararlı olduğu hem de zayıflatmayı kolaylaştırdığı ispatlanmıştır. Bu araştırmada armut tüketen insanların kilo alıp şişmanlama risklerinin tüketmeyenlere oranla %35 daha düşük olduğu görülmüştür.
 3. Armutun kilo verdirmesinin bir başka sebebi ise içeriğindeki bolca liftir. Meydana getirilen birçok araştırma sonucunda muhteviyatında lif bulunan besinlerin tüketimi zayıflamayı kolaylaştırdığı ispatlanmıştır. Bu sebeple vücuda giren lifli besinler kişinin tokluk süresini uzatıp bir şeyler yeme isteğini keser. Bu yüzden armut tüketerek uzun süreler tok hissedecek hem de bu sayede daha çok yiyecek yemediğiniz için iştahınızı denetim altında tutup fazla kalori alımından kurtulacaksınız.
 4. Rio de Janeiro Üniversitesi’nden meydana getirilen bir araştırma  sonucunda zayıflamak isteyen kişilerin kesinlikle armut tüketmesi önerilmektedir. Nutrition dergisinde gösterilen bir çalışmada görülmüştür ki bir günde 3 armut yiyen hanımefendiler yemeyenlere oranda günlük daha azca kalori alıyor ve daha çok zayıflıyor.
 5. Armutun içeriğindeki glisemik indeksinin düşük olması da onu kilo verdiren bir meyve haline getirmektedir. Bu sebeple glisemik dizin kandaki şekeri etkisinde bırakır ve eğer glisemik dizin kısaca kan şekerinin yükselme hızı düşük olursa şahıs daha kolay kilo verir. Ek olarak armuttaki lif oranı yüksek olduğundan kişinin tokluk süresini uzatmaktadır.
 6. Armuttaki lif miktarı fazlaca yüksektir. Bu yüzden yiyeceklerden sonrasında tüketeceğiniz elma yardımıyla sindirim problemleri ortadan kalkacak ve besinlerin sindirimi daha kolay olacaktır.
 7. Armutun yüksek kolesterolü düşürme tesiri de vardır.
 8. Armutta bulunan A ve C vitaminleri vücutta antioksidan görevi görür kısaca toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Bunun sonucunda bağışıklık sistemi daha kuvvetli hale gelir ve vücutta enfeksiyon ve başka birçok hastalığın görülme riski düşer.
 9. Armutun averaj olarak %84’ü su olduğundan kalorisi düşüktür ve hacmi büyük olduğundan midede yer kaplar ve kilo vermeyi kolaylaştırır.
 10. Armutun içeriğindeki varlıklı orandaki potasyumun vücuttaki ödemi atma özelliği vardır. Bu sayede vücutta gerilim dengelenir ve kasların fonksionu artar. İşte bu yüzden sporculara ve kalp hastalığı görülme ihtimali yüksek kişilere armut tüketmeleri tavsiye edilir.
 11. Armuttaki K vitamini kanın pıhtılaşmasına katkı sağlamaktadır.
 12. Armutun ihtiva ettiği B9 vitaminindeki folik asit oranı yüksek olduğundan uzmanlar hamilelik dönemindeki anne adaylarına ve emzirme dönemindeki annelere ve ek olarak gelişme dönemindeki ufaklıklara armut tüketmelerini önerir.
 13. Armut kaynatılıp bal ile karıştırıldığında ses kısıklığı, balgam birikmesi, nefes darlığı ve boğaz iltihabı benzer biçimde problemlere iyi gelmektedir.
 14. Armutun haiz olduğu kalsiyum, demir, magnezyum, bakır ve manganes benzer biçimde kıymetli mineraller vücutta kan dolaşımını hızlandırdığı için yaraların iyileşmesini sağlamaktadır. Ek olarak kan dolaşımını hızlandırması kişinin kas ağrılarını dindirmesinin yanı sıra yorgunluğunu da almaktadır.
 15. Armut suyu fazlaca etkili bir ateş düşürücü etkiye haizdir.
 16. Armut suyunun böbrek taşı yada böbrek kumunun daha süratli düşürülmesine destek olduğu bilinmektedir.

Rejimde Armut Yenir mi?

Diyetisyen Betül Yücel bu hususta şu detayları vermektedir:

“Rejim dönemlerindeki insanlara armut tüketmeleri çoğunlukla önerilmez hatta tüketmemeleri mevzusunda uyarılırlar. Fakat bu {hiç de} doğru bir uyarı değildir. Bu sebeple armut içeriğindeki lifler yardımıyla kişinin uzun süreler tok kalmasına destek olan bir meyvedir. Dolayısıyla rejim döneminde armutu ara öğünlerde yoğurt ve süt benzer biçimde bolca proteinli besinlerle beraber tüketmenizi tavsiye ederim.”

100 Gram Armutun Gıda Kıymeti Nasıldır?

 1. Kalori (kcal) 57
 2. Toplam yağ 0,1 g             
 3. Doymuş Yağ 0 g
 4. Kolesterol 0 mg               
 5. Sodyum 1 mg
 6. Potasyum 116 mg          
 7. Karbonhidrat 15 g
 8. Rejim Lifi 3,1 g   
 9. Şeker 10 g
 10. Protein 0,4 g     
 11. C Vitamini 4,3 mg
 12. Kalsiyum 9 mg
 13. Demir   0,2 mg
 14. D Vitamini 0 IU
 15. B6 Vitamini         0 mg
 16. Kobalamin          0 µg
 17. Magnezyum      7 mg

Armut Rejimi İle Haftada 4 Kilo Zayıflayın Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.