Depresyonun Fizyolojik Emareleri Ne Depresyon Ne Kadar Sürer

0

Depresyon, bedensel, zihinsel ve duygusal emarelerle kendini gösteren ruhsal bir hastalıktır. Depresyon kişide yaşamdan zevk alamama, çökük ruh haline bürünme, kendini çaresiz ve yalnız hissetme benzer biçimde durumlara sebebiyet verir. Depresyon emareleri minimum iki hafta süresince devam eden, ciddi bir rahatsızlıktır. Sadece tedavisi olan bir hastalıktır. Bu yazımızda Depresyon nedir? ,Depresyon emareleri ve tedavisi nedir? Sorularının cevaplarını derledik, şimdi gelin beraber göz atalım.

Depresyon Nedir?

Depresyon, zihinsel, bedensel ve duygusal davranışları negatif etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Toplumumuzda sıkça karşılaşılan depresyon, nerede ise her yaşta görülebilir. Depresyonun hanımlarda, erkeklere nazaran daha oldukca görüldüğünü söyleyebiliriz. Depresyonda olan kişiler genel olarak kendilerini çökük bir halde, yaşamdan soyutlanmış, içi sıkıntılı ve karamsar düşünceler içinde bulurlar. Kimi zaman de tüm duygularının yok bulunduğunu hissederler. Depresyon hem de dikkat dağınıklığı, odaklanamama benzer biçimde zihinsel olarak da kişiyi negatif yönde etkisinde bırakır.

İnsanlar ruh halini kimi zamanlar mutsuz, keyifsiz, yada karamsar hissedebilir. Bu durum oldukça normaldir. Sadece depresyonda olan insanoğlu, bu şekilde duyguları daha yoğun ve daha uzun süre yaşayarak bu durumdan çıkamazlar. Depresyonda olmanın bazı emareleri vardır, bu emareler şunlardır;

Depresyon Ne Kadar Sürer?

Depresyonun ne kadar vakit süreceği kişiden kişiye bakılırsa değişmektedir. Bu yüzden net bir tarih vermek doğru olmaz. Sadece depresyon hastalığı minimum 2 yıl sürer diyebiliriz.2 seneden sonrada iyileşme birden gerçekleşmez. Zaman içinde ve aşama aşama beyin normale dönmeye adım atar.

Erkeklerde Ve Hanımlarda Depresyon Emareler Nedir?

Depresyon emareleri hastayı zihinsel, duygusal ve bedensel olarak etkisinde bırakır. Bu belirtilerin sertliği, bireyde depresyonun iyi mi ortaya çıkmış olduğu kişiden kişiye bakılırsa farklılık gösterir. Şahıs tüm emareleri yaşayacak diye bir kaide yoktur.  Aşağıda bahsettiğimiz belirtilerin birçoğu 15 günden fazla  olarak hanım ve adam hastalarda, hastanın tedavi olması gerekmektedir.

 • Genel olarak yaşamdan soyutlanır, hayatından zevk alamaz, kendini boşlukta hisseder.
 • Depresyonun fizyolojik belirtilerinin en bilineni hastada tikler gelişmesidir. Kişide bilincinde olmadan göz kırpma, kafa, el titremesi, kalabalıkta yüzde kızarma,tırnak yeme benzer biçimde fizyolojik emareler ortaya çıkabilir.
 • Şahıs şimdiye, geleceğe genel olarak hayata karşı karamsar bakar.
 • Devamlı devam eden mutsuzluk, keyifsizlik haline bürünür.
 • Devamlı olarak içi sıkıntılı ve kederli olur.
 • Kendisini değersiz, bir işe yaramaz görür.
 • Çaresiz ve yalnız hisseder.
 • Ciddi bir motivasyon kaybı yaşar. Bu yüzden hedefine ulaşmada isteksizlik olur.
 • Dikkatini toplayamaz, unutkanlık olur.
 • Algılamada sorun çeker, algısı bozulur.
 • Düşünme ve odaklanmada güçlük çeker.
 • Uykusuzluk çekme veya aşırı uyku hali olur. Sürekli olarak yataktan çıkmak istemez.
 • İştahta artış yada azalma görülür. Bununla beraber bulunmuş olduğu kilodan memnunken zayıflar veya aşırı kilo alır.
 • Ciddi bir enerji düşüklüğü yaşar.
 • Yiyecek yeme, banyo yapmak benzer biçimde temel gereksinimleri görürken bile gücünün olmaması.
 • Günlük aktivitelere karşı duyulan ilgi azalır.
 • Hobi, iş, cinsellik benzer biçimde evvel zevk almış olduğu aktivite ve faaliyetlere karşı ilgi duymaz, zevk alamaz.
 • Sürekli olarak bitkin, bitkin halsiz olur.
 • Okul, iş ve evimizdeki sorumlulukları yerine getiremez, mesuliyet almak istemez.
 • Aile, dost ve çevreye karşı kendini soyutlar, yazışma oluşturmak istemez.
 • Kalabalığa girmek istemez.
 • Şahıs kendine zarar vermek isteyebilir. Ve bunun için girişimde bulunabilir.
 • Depresyon döneminde en ağır emare intihara karşı eğilim göstermesidir.

Yukarıda yazdığımız depresyon emarelerinden bazıları başka bir sebepten dolayı ortaya çıkabilir veya öteki rahatsızlıklarla karıştırılabilir. Bunun için depresyon tanısı koyabilmek adına ve depresyon tedavisi için klinik yardım alınması gerekir.

Depresyondan Iyi mi Kurtulurum?

Kan, B12 ve vitamin değerlerine baktırın. Kansızlık ve B12 eksikliği hatta D vitamini eksikliği depresyonun ana nedenlerindendir. Bu vitamin oranlarınız düzgüsel seviyeye vardığında, kan değerleriniz normale döndüğünde bir süre sonrasında kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Depresyondan kurtulmanın en etkili öteki yöntemi de kendinize sürekli olarak uğraşabileceğiniz hayırlı bir meşgale edinmek olmalıdır.Dikiş dikin, yabancı dil öğrenin, yiyecek tarifleri öğrenip yapın.

Ailenizle, arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle bol miktarda vakit  geçirmelisiniz.

Duygularınızı içinize atmayın. Başkalarına karşı duygu ve düşüncelerinizi ifade edin. Kendinizi ifade etmekten korkmayın.

Depresyon emarelerinde yazdığımız benzer biçimde şahıs depresyondayken hiçbir şeye karşı ilgisi ve isteği olmaz. Evde hiçbir şey yapmadan yada yataktan çıkmadan içinizden isteğin gelmesini beklemeyin. İstemeseniz de faaliyete geçebilmek adına adım atın. Yoksa depresyondan tekrardan tekrarlayıp başa dönebilirsiniz.

Anın tadını çıkarmaya bakın. Asla geçmişte yaptığınız hataları düşünüp, geçmişe odaklı yaşamayın. Hepimiz hayatında hatalar yapabilir. Mühim olan bu hatadan ders çıkarıp, hatayı yeniden etmemelidir.

Hayata karşı pozitif bakmaya çalışın. Duygu ve düşünceleriniz negatif olsa dahi bunu yerinde ve zamanında olacak şekilde ifade edin.

Depresyondan kurtulma sürecinizde kimi zaman gelgitler olabilir. Ya da kimi zaman depresif ruh halinizde artışlar olabilir. Bu oldukca normaldir. Zira hiçbir şey aniden gerçekleşmez, istediğimiz benzer biçimde olmaz. Bunun için ilk olarak sabretmelisiniz.

Ailenizle, sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla beraber zaman geçirin. Onlarla evde yada dışarıda sevdiğiniz aktivitelerde bulunun.

Gün içinde en azından 20 dakika dışarıda ister yalnız ister sevdiğiniz biriyle yürüyüş yapın. Açık havada yapacağınız yürüyüş antidepresanlarla aynı etkiyi vermektedir. İlk ilkin yürüyüş sürenizi ve temponuzu kısa tutun. Sonraki günlerde yavaş yavaş arttırın.Tertipli spor yapmak da depresyonla savaşmakta oldukca etkili rol oynayacaktır.

Uzun süre uyuyorsanız bu süreyi daha kısa tutmaya çalışın. Fazlaca uyumak kişiye tembellik yapar. Azca fakat uykunuzu alabilecek kadar uyumak vücudunuza zindelik katar.

Ev içinde daha hareketli olmak için ev içi sorumluluklarınızı arttırın.

Uyku saatlerinizi düzene sokun. Gece geç saatlerde uyuyup geç saatlerde uyanmak depresyona girmek için bir adımdır. Depresyondan kurtulmak içi erken yatıp erken kalkmaya çalışın.

Sabah güneşi insanı depresyona girmekten korur. Ek olarak güneş doğarken uyumamak da insanoğlunun güne mutlu ve enerjili başlamasını sağlar. Günün ilk ışıkları insana refah verir bunu ihmal etmeyin.

Depresyon Tedavisi Var mıdır? 

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara bakılırsa depresyon tedavi edilebilen bir hastalıktır. Her hastanın tedavi durumu depresyonun yaşamını ne kadar etkilediğine bağlıdır.  Hasta orta aşama yada şiddetli derecede depresyonda ise bu durumlarda genel anlamda antidepresanlar ve psikoterapi yöntemi uygulanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.