Defne Sabununun Saça ve Cilde Bilinmeyen Yararları Neler

0

Temizlik için ihtiyaç duyulan en mühim maddelerden biri şüphesiz ki sabundur. Defne sabunu adından da belli olduğu benzer biçimde, defne yağıyla elde edilmektedir. Defne sabununun cilde yararları çoktur. Ek olarak defne sabunu kullanımı saçlara, vücudun çeşitli bölgelerine de yarar sağlamaktadır.

Defne Sabunun Zeytinyağlı Defne Sabununun Saça Yararları Nedir?

 1. Saç için defne sabunu kullanmak daha canlı ve parlak görünmelerine destek sağlar. Saçları güçlendiren bu sabun, onları besler ve ışıltı katar.
 2. Saçlara kökten uca bakım icra eden defne sabunu saçların dayanıklılığını artırır ve dökülmeyi azaltır. Böylece daha güzel ve hacimli saçlara kavuşturur.
 3. Saçlarınızı 2 günde bir defne sabunuyla yıkarsanız kepeklenme problemini ortadan kaldırır.
 4. Defne sabunu saçlı deriye yerleşen mikropları öldürür ve cildin yenilenme sürecini hızlandırır. Bu sayede saç derisinde ortaya çıkan yaraları ve kabuklanmaları tedavi eder.
 5. Saç dökülmesi için defne sabunu kullanmak oldukça isabetli bir tercihtir.
 6. Defne sabunu saç derisinde bulunan gözeneklerdeki tıkanıklıkları giderir. Bu da saçlara daha çok oksijen gitmesini sağlar. Kan dolaşımını harekete geçirir, saçlara güç verir, yıpranmasının önüne geçer.
 7. Defne sabunu ile daha sıhhatli ve yumuşak saçlara haiz olmanız mümkündür.
 8. Saçlarınızı tertipli bir halde defne sabunuyla yıkamaya devam ederseniz kolayca biçim aldıklarını, ipek benzer biçimde yumuşacık ve pürüzsüz olduklarını gözlemlersiniz.

Defne Sabunun, Zeytinyağlı Defne Sabununun Cilde ve Vücuda Yararları Nedir?

 1. Defne sabununun saçlarda kullanımı öncesinde su ile iyice köpürtmek gereklidir. Saç diplerinize masaj eşliğinde uygulamanız ve bunu yaparken saç derinizi nazikçe ovalamanız lâzımdır. Belirli aralıklarla kullanmayı sürdürürseniz defne sabununun saçlara yararları sizde de görülecektir.
 2. Öte taraftan defne sabunu cildi güzelleştirir, parlatır.
 3. Cilt lekelerine birebirdir. İster güneşe, ister yaşlanmaya yada başka bir faktöre bağlı olsun; tüm cilt lekelerinin iyileştirilmesinde etkilidir.
 4. Defne sabunu cilt güzelliği için güvenle kullanılabilir.Mantar ve egzama hastalıklarına şifâlıdır. Öteki taraftan, birçok deri rahatsızlığına da faydası vardır.
 5. Ciltteki lekeleri geçirir.
 6. Akne, sivilce ve siyah nokta oluşumuna engel olur.
 7. Sivilceleri kurutan bu sabun, yeni sivilcelerden de korur.
 8. Ciltte peeling tesiri oluşturur. Gözenekleri açarak cilde nefes aldırır.
 9. Kuru ciltler için organik bir nemlendiricidir. Cildinizin kuruluğundan muzdaripseniz bu ürünü minimum 1 ay süresince aksatmadan kullanmanız önerilir. Problemleriniz belirgin şekilde hafifleyecektir.
 10. Bebeklerde pişik problemi için de kullanılabilir.
 11. Piyasadaki tıraş köpükleri çeşitli kimyasallar ihtiva eder. Adamların defne sabununu tıraş esnasında köpük niyetine kullanımı tavsiye edilir. Islak cilde uygulandığında tıraş köpüklerinden ve jellerinden daha iyi tesir eder. Cildi yumuşatma mevzusunda oldukça başarılıdır.
 12. Bilhassa cildi kuru olanlar bu sabunu kesinlikle kullanmalıdır. Şundan dolayı defne sabunu cildin nemini dengeler, parlaklık kazandırır; cansız görünümden yapıt bırakmaz.
 13. Kızarıklıkları ve kaşıntıları giderir, yaraların iyileşmesine yardımcıdır.
 14. Sivilcelerin bıraktığı izlerin geçmesine destek olur.
 15. Cilt hassasiyeti olanlar tercihini bu sabundan yana yapmalıdır.
 16. Dolaplara da bu sabundan koymalıdır. Fena kokuyu engeller.
 17. Romatizma ağrılarının dindirilmesinde etkili olduğu bilinmektedir.
 18. Cilt çatlaklarına karşı koruyucudur, cildi pürüzsüzleştirir.

Defne Sabunu Iyi mi Yapılır?

Defne sabunu yapımı; zeytinyağı ve defne yağının karıştırılması ile mümkündür.  Defne ağacının meyvelerinden çıkan yağa defne yağı denir. Bu organik yağ cilde kolayca nüfuz eder ve son aşama faydalıdır. Ek olarak defne sabunu hazırlanışı için bir de kostiğe ihtiyacınız olacaktır. Bu madde, kimyada sodyum hidroksit diye bilinir. Sabunun katılaşarak kalıp hâline gelebilmesinde büyük rol oynar.

Malzemeler

 1. 5 gram defne yağı
 2. Bir çimdik kaya tuzu
 3. 13 gram kostik
 4. 28 gram Saf su arıtıcı
 5. 86 gram zeytinyağı

Ilkin su ile kostiği karıştırın. Fakat bunu asla kapalı alanda yapmayın. Koruyucu gözlük, eldiven ve maske takmayı da unutmamanız ümidiyle. Aksi takdirde bu karışımın meydana getirmiş olduğu zehirli gaz cildinizi tahriş eder. Pencerenin önünde yada balkonda yapmış olursanız oluşan gazdan zarar görmezsiniz.

Kostikli su karışımının sıcaklığı başlangıçta devasa yükseklikte olacaktır. Onun için malzemeler karıştırılıp bir süre soğuması beklenmelidir. Hemen sonra 5 gram defne yağıyla 86 gram zeytinyağı bir kapta karıştırılır. Peşinden kostik karışımı yağın içine yavaş yavaş eklenmiş olur. Bu sırada bir taraftan da karıştırmaya devam edilir. Bir süre karıştırılır ve tuz ilâvesi yapılır. Yağ ve kostiğin iyice birbirine karışması sağlanmalıdır. Hazırlanan formül 35-40 dakika süresince, puding kıvamı alana kadar karıştırılmalıdır.

Tamamlanınca kalıplara aktarılır ve 6 hafta beklemeye bırakılır. Böylece sabunlaşma süreci başlamış olacaktır. 6 hafta dolana dek, buna kesinlikle temas edilmemelidir. 1,5 ay sonrasında artık ev yapımı organik defne sabunu gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.