Collagen İçmek Kolajen Hapları Kilo Yapar mı Kalorileri Nasıldır

0

Kolajen takviyeleri , kolajen ilaçları kilo aldırmaz, aksine zayıflamaya destek sağlar. 2008 senesinde meydana getirilen bir araştırmada kolajen alan kişilerde tokluk hormonu “ghrelin” salgılanmasının daha fazlaca olduğu tokluk hissini daha uzun süre korudukları ve daha azca açlık hissettikleri görülmüştür.”

İnsan vücudunda sindirim sistemi, kaslar, kemikler, deri ve tendonlarda yer edinen kolajen proteini; cilt, kas, tendon, kemik ve bağ dokularının ana yapı taşlarından birisidir. Bunlara ek olarak kolajen; kan damarları, diş ve kornea şeklinde daha birçok organda yer verilmiştir. Neredeyse tüm vücutta bulunan bu kolajenler yaş ilerledikçe üretimi azalır ve buna bağlı olarak da ciltte sarkmalar ve kırışıklıklar meydana gelir.

Kolajen Kilo Aldırır mı?

Diyetisyen Nihal Gültepe bu hususta şu bilgiyi vermektedir:

Vücutta kilo alma günlük alınan kalorinin yakılan kaloriden fazla olması halinde gerçekleşmektedir. Bu durumda kolajenin aslına bakarsan vücutta bulunan bir protein olması düşünüldüğünde kilo artışına sebep olmadı rahatça söylenebilir. Öyleki ki vücuda giren kolajen vücudun sıhhatli şekilde zayıflamasına destek olacak vücuttaki yağsız kas hacminin artmasını elde edecektir. Öteki bir deyişle, kolajenin tek başına vücuttaki ağırlığı arttırma, kilo aldırma şeklinde bir tesiri yoktur. Aksine kolajen takviyesi almanın zayıflamaya destek olduğu da bilinmektedir. Sadece bu durum tüm kolajen takviyeleri için doğru olmayabilir bundan dolayı bazı kolajen takviyelerinde şeker ya tatlandırıcı bulunmaktadır. ek olarak kolajen takviyesinin şekerli ya da tatlandırıcılı besinlerle karıştırılıp tüketilmesi kilo alımına yol açacaktır.”

Kolajeni bir yapıştırıcıya benzetmek yanlış olmaz. Esasen kolajen kelime kökeni de Yunanca yapıştırıcı anlamına gelen “kolla”’dır. Vücutta adeta yapıştırıcı görevi görerek kemik, deri, eklem kıkırdağı, tırnak ve daha birçok değişik yerinde çalışır. Dahası bu yapıştırıcı görevinin yanında metabolizmanın sıhhatli çalışmasını sağlayarak vücutta yağ yakımı meydana gelmesini sağlar. Fazlaca ufak boyutlarda bir tür protein olan kolajenin en büyük görevlerinden bir diğeri ise yağsız kas oluşturmasıdır. Bu sayede vücutta aşırı yağ ve kilo alımını engellemeye katkı sağlamaktadır.

Kolajen Kaç Kalori?

Sıvı forumda 1 porsiyon kolajen oldukça düşük kalorilidir, yalnızca 23 kaloridir.

Kolajen Takviye, Serum ve Hapı Nedir?

Vücutta yer edinen kolajen miktar açısından en yüksek protein çeşididir. Kemikler, eklem kıkırdakları, saç ve tırnak şeklinde mühim bölgelerin birincil şu demek oluyor ki temel bileşeni kolajendir. Yaşlandıkça vücudumuzdaki kolajen miktarı düştüğünden 25 yaşından sonrasında kolajen takviyesi kullanmamız önerilir. Kolajen takviye, serum ve hapı pürüzsüz bir cilde haiz olmak, eklemlerimizin esnekliğini çoğaltmak ve kasları güçlendirmek için kullanılan bir tür vitamindir. Kollajen takviyeleri, hayvansal ürünlerden elde edilmektedir.

İnsan vücudunda eklemlerin sıhhatli ve cildin esnek olmasını elde eden kolajen proteini yaş ilerledikçe parçalanmaktadır. Vücutta parçalanan şu demek oluyor ki azalan kolajenin ise vücut tarafınca bir süre sonrasında kendi kendine salgılanması azalır. Bu yüzden bilhassa belli bir yaştan sonrasında insanların dışardan kolajen takviyesi alması lüzumlu hale gelmektedir. 

Yaş ilerledikçe cilt haricinde kemikler de enerjisini ve eski sağlam yapısını kaybeder. Kısaca kolajenlerden oluşan kemikler de yaşlanma ile beraber zayıflar bundan dolayı vücutta üretilen kolajen miktarı azalmaktadır.  Kolajen takviyesi kemikleri güçlendirmekte etkilidir.

Selülit bayanların %80’inden görünün, ciltte portakal kabuğu görünümüne neden olan bir sorundur. Meydana getirilen emek harcamalar kolajen takviyesi kullanan bayanların selülitlerinde mühim oranda azalma görülmüştür.

Kolajen takviyeler cildi nemlendirir ve cilt elastikiyetini artırır. Almanya’daki Kiel Üniversitesi Dermatoloji Bölümünün yürüttüğü bir çalışmada 8 hafta süreyle 8 hanıma ya bir kolajen takviyesi ya da bir plasebo verilmiş ve tesirleri gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonucunda ise kolajen takviyesi alan hanımlarda ciltlerindeki rutubet oranları daha yoğun olduğu ve ciltlerindeki esnekliğin arttığı bildirilmiştir.

Hangi Kolajen Takviyesi Ne İşe Yarar?

Kolajen türleri çeşitlidir. Bu yüzden kolajen takviyesi seçerken şahıs kesinlikle niçin kolajen seçtiğini düşünerek kullanacağı kolajen türünü belirlemelidir. Yaygın olan kolajen türleri şunlardır:

Tip 1: Bu kolajen türü vücutta en yoğun kolajen olup cildin sıhhatli olmasına destek olmaktadır.

Tip 2: Bu kolajen türü ise insan vücudunda kıkırdakta bulunur ve eklem sağlığına katkı sağlar.

Tip 3: Bu kolejen türü ise cildin esnekliğinin sağlanması ve cilt sağlığının onarılmasında fazlaca etkilidir.

Tip 5: Bu kolajen türünün hamilelik döneminde anne adaylarının karnında plesentanın gelişimini desteklemek için alınabileceği uzman doktorlar tarafınca tavsiye edilmektedir.

Tip 10: Bu kolajen türü ise kıkırdaklarda bulunmuş olduğu için kemik sağlığına iyi gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.