Coca Cola Kaç Kalori Coca Cola Zero Light Kaç Kalori

0

 1 (Bir) Bardak Kola Kaç Kalori Kilo Yapar mı Aldırır mı?

Kola her yaştan insanoğlunun sevmiş olarak içtiği gazlı, asitli içeceklerdendir. Diyetisyen Duygu Deniz 1 su bardağı kolanın 120 kalori bulunduğunu bildiriyor.

Kola Kaç Kaloridir?

 1. 1 Kutu 330 ml Coca Cola marka kutu kola 149 kaloridir.
 2. 1 Kutu 250 ml Coca Cola markası Kola 113 kaloridir.
 3. 1 Kutu 330 ml Cola Turka marka Kola 292 kaloridir.
 4. 1 Kutu 250 ml Coca Cola Zero 0,5 kaloridir.
 5. 1 Kutu 330 ml Coca Cola marka şekersiz kutu kola 1 kaloridir.
 6. 1 litre Coca Cola Light 2 kaloridir.

Kola Kilo Yapar mı? Diyetisyen Duygu Deniz Konu alıyor

Diyetisyen Duygu Deniz’in mevzuyla ilgili açıklaması şöyledir:

Kola, zararı dokunan karbonhidratlar ihtiva eder. Koladaki enerjinin vücut için herhangi bir kıymeti yoktur. Kola kilo yapar mı? sorusuna ‘yüzde yüz evet’ diye yanıt verebiliriz. Fakat bu durum kilo problemi olanlar için geçerlidir. Eğer kilonuz ve vücudunuzun yağ oranı normalin altındaysa, kola sizin daha da zayıflamanıza yol açacaktır. Zira kola yüksek oranda asit içermektedir. Bu ise midenin büyük bir kısmını doldurarak, yiyecek yemeye engel olmaktadır.

200 ML (1 su bardağı) kolanın rahat karbonhidrat ölçüsü 22 gram, kalori değeriyse 120’dir. Rahat karbonhidratların glisemik indeksi tavan yapmıştır. Bundan dolayı kan şekerinin âniden yükselmesine niçin olurlar. Ek olarak rahat karbonhidratlar vücutta depolanır ve bu da kilo almak anlamına gelir.”

Kolanın soda içerdiğini kaydeden Duygu Deniz, bu özelliğinden dolayı kola tüketmeye devam eden kişilerde hipertansiyon ve ödem benzer biçimde sorunlara rastlanma olasılığının yüksek bulunduğunu belirtti. “Kola, sağlığını önemseyen kişilerin gündeminde yer almamalıdır.” diyen Duygu Deniz, açıklamasının devamında şu detayları paylaştı:

“Rejim yapan-yapmayan her insanın, kolanın zararlarını aklından çıkarmaması, organik ve yararlı alternatiflere yönelmesi gerekir. Mesela ayran, gıda kıymeti yüksek ve azca kalorili bir içecek olduğundan kilo vermek isteyenlerin öğünlerinde yer alabilir. Tam aksine, kilo almaya çalışanlar ise meyve sularını tercih edebilirler. Zira meyve sularında asit yoktur ve yararlı şeker mevcuttur. Özetlemek gerekirse kola benzer biçimde midemizi işgal etmez diyebiliriz. Sadece gene de ölçülü tüketilmesi daha doğrudur.”

Diyetisyen Banu Özbingül Arslansoyu: “Kola, Çay ve Kahve Benzer biçimde İçeceklerin Tüketimi Azca Olmalı.”

Diyetisyen Banu Özbingül Arslansoyu kola, çay ve kahve benzer biçimde içeceklerde kafein bulunduğunu, onun için bu içecekleri tükettiğimiz süre vücudumuzun daha çok su kaybetmeye başladığını açıkladı. Arslansoyu, kolanın diüretik özelliğe haiz bulunduğunu aktararak şunları söylemiş oldu:

“Çay ve kahve tüketimini sınırlandırın, kolayı da tamamen bırakın. Güvenilir olun ki vücudunuz rahatlayacak, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.”

Kolanın Sağlığa Zararları Nedir?

 1. Kola, aşırı kiloluluk riskine yol açacak kadar fazlaca şeker ihtiva eder.
 2. Yoğun şeker miktarıyla kola kısa süreliğine enerjimizi yükseltse de, vücudumuzun gerekseme duyduğu gıda maddelerinden hiçbirini barındırmaz.
 3. Şekerin yanı sıra karbondioksit oranı da yüksek olan kolanın, sindirim sistemine zarar verdiği bilinmektedir.
 4. Asidik bir yapıya haiz olan kola, diş sağlığını da negatif etkilemektedir.
 5. Şeker içermeyen kolalarda suni tatlandırıcılar bulunur. Bu tatlandırıcıların aşırı tüketimi kanser oluşumuna zemin hazırlar.
 6. Bilhassa yemeklerin yanında çoğunlukla tercih edilen kola, asitli ve bolca şekerlidir. Midenin tahriş olmasına sebebiyet vermekte ve kan şekerinin dengesini bozabilmektedir. Bu yüzden diyabet hastaları ve mide problemleri yaşayanlar kola içmekten uzak durmalı, organik ve sıhhatli içecekleri tercih etmelidir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.