Cilt Toniği Yüz Toniği Ne Demek Cilde Iyi mi Uygulanır

0

Tonik Nedir Tonik Ne İşe Yarar Iyi mi Kullanılır?

İçerisinde cilt temizleyici kimyasal maddeler buluduran losyona tonik denir. Kozmetikçilerde satılan bir üründür. Bir cilt losyonu olan tonik, ihtiva etmiş olduğu maddelerle cildi arındırır ve gözeneklerde bulunan kirleri giderir. Cilt sağlığının ve güzelliğinin en mühim şartlarından biri, cildi derinlemesine temizlemek ve bunu alışkanlık haline getirmektir. İşte tonik, etkili bir cilt bakımı için eğer olmazsa olmazdır.

Tonik Nedir?

Cilde bakım yapmak için kullanılan tonikler; çevresel faktörlere bağlı olarak kirlenen ve yağlanan cildi temizler, makyaj kalıntılarını giderir. Özetlemek gerekirse bu hususi losyon, cildin dezenfektanıdır. Bazı tonikler alkol ihtiva eder, bazılarında ise alkol yoktur. Yağlı cilt tipine sahipseniz alkol içeren tonikleri kullanmalı, cildiniz kuruysa alkolsüz tonikleri tercih etmelisiniz.

Toniğin Cilde Yararları

  1. Tonikler gözenek sıkılaştırıcıdır. Yumuşak bir pamuğa azıcık tonik döküp yüzünüzü bu pamukla hafifçe silin. Böylece cildinizi kirden, yağdan arındırmış olmuş olursunuz. Öte taraftan bu uygulama, gözeneklerinizin kısa sürede küçülüp sıkılaşmasını hızlandırır.
  2. Cildin PH seviyesini düzenler. Cilt, asidik bir yapıya haizdir. Cildin PH kıymeti genel anlamda 5-6 arasındadır. Fakat çeşitli etkenlere bağlı olarak PH seviyesi değişebilir ve bu durum cilde zarar verir. PH dengesini yeniden sağlamak için toniklerden faydalanılabilir. Zira toniklerin özelliklerinden biri de, cildi toparlaması ve PH dengesini kısa sürede normale döndürmesidir.
  3. Makyaj malzemeleri ve çeşitli kimyasal ürünler ve dış faktörler, gözeneklerin tıkanmasına ve cildin yağlanmasına sebep olur. Tonikler ise ciltteki yağı ve kiri temizleyicidir.
  4. Ek olarak tonikler, bu dış faktörlerin cilt sağlığını negatif etkilemesini de önler. Mesela klorlu musluk suyu ve hava kirliliği şeklinde çevresel unsurların zararları, tonik kullanımıyla engellenebilir.
  5. Tonik, cildi nemlendiren bir üründür. Cildi arındırırken rutubet vererek bakımlı görünmesine destek sunar.
  6. Cildi tazeler. Ciltteki kirleri ve yağı temizleyerek parlaklık kazandırır, dinamik ve genç görünmeye katkı sağlar. Antiseptik bir bakım ürünü olan tonik, gözeneklerdeki kirleri giderir ve cildi ferahlatır. Aşırı yağlanmayı denetim altına alır.
  7. Yüzümüz, gün boyu çevresel faktörlere maruz kaldığından derhal kirlenebilmektedir. Kimi vakit makyaj temizleyicileri de yüzümüzü bu kirlerden tam olarak arındırmaya yetmemektedir. Rutin bakımımıza ek olarak, yüzümüzü yıkayıp bir parça pamuğu tonik ile ıslatarak cildimize uygulayabiliriz. Bu sayede yabancı maddeleri cildimizden uzaklaştırmış oluruz. Her gün tonik kullanırsak cildimiz dış etkenlerden zarar görmeyecektir. Tonikler, cilt üstünde detoks tesiri gösterir. Tonik, nemlendiricilerin ve kozmetik ürünlerin emilimini de artırır.

Tonik Iyi mi Kullanılır?

Toniğin yararını görebilmek istiyorsak asla aksatmadan kullanmamız gerekir. Her sabah ve akşam yüzümüzü temizleyip makyaj temizleme pamuğunu tonik ile ıslatalım. Dairesel hareketler ile yüzümüze uygulayıp güzelce yedirelim. Peşinden nemlendirici sürelim. Periyodik olarak kullanmaya devam ettiğimiz takdirde tesirini görecek, toniğin cildimizi iyi mi temizlediğine ve koruduğuna tanık olacağız.

Bir parça pamuğu tonik ile ıslatıp yüzümüzün her yerine, boynumuza ve göğsümüze dairesel hareketler ile uygulayalım. Hemen sonra yüzümüze nemlendirici yada serum sürebiliriz. Tonikler günün her saatinde kullanılabilir. Fakat cilt hassasiyetiniz var ise ve derhal tahriş oluyor ise, günde bir defadan fazla kullanmanız önerilmez.

Evde Tonik Iyi mi Yapılır?

Kendi toniğinizi kendiniz hazırlayarak cildinize bakım yapmak için kullanabilirsiniz. Ilk olarak bir şişe maden suyuna bir çay kaşığı limon suyu ilave edin. Karıştırıp bir pamuğu bununla ıslatın ve cildinize uygulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.