Cilt Lekelerine Pirinç Suyu Iyi mi Kullanılır? Pirinç Suyu Toniği Tarifi

0

Çin ve Japonya’ nın temel besin maddesi olan pirinç devletimizde de sevmiş olarak tüketilen bir besindir. Pirinç suyu cildiniz ve saçlarınız için de yararlı maddeler ihtiva eder. İçeriğinde bulunan mineraller, 8 değişik esansiyel amino asitin yanı sıra B ve E vitaminleri yardımıyla saç ve cildinizde güvenle kullanabileceğiniz organik bir bitkidir. Pirinç suyu ciltteki lekeleri giderir, beyazlatır. Pirinç suyu, pirinci suda kaynatarak yada pirincin soğuk suda bekletilerek elde edilmiş beyaz sudur. Evde elde edebileceğiniz bu su birçok güzellik malzemelerinin yerine kullanabileceğiniz etkili bir üründür. İşte evde pirinç suyu maskesi yapımı ve pirinç suyunun saça ve cilde yararları;

Pirinç Suyu Maskesi Elde Etme Yöntemi -1-

Bir su bardağı pirinci bir kapta su ile sudan geçirin. Yıkanmış pirinçleri 3 bardak su ile bir tencerede kaynatın. Ocaktan alıp 15 dakika soğumasının arkasından süzgeç yardımı ile süzgeçten geçirin.(kalan lapasını ziyan etmeyin, çorbaya katabilirsiniz.) Kazandığınız bu suyu buzdolabında ağzı kapalı bir kapta 1 hafta bekletebilirsiniz. Bu pirinç suyunu saçınız yada cildiniz için kullanırken, bir su bardağı suya, kazanmış olduğunuz pirinç suyundan 2 yiyecek kaşığı pirinç suyu ekleyip kullanmalısınız.

Pirinç Suyu Maskesi Elde Etme Yöntemi -2-

Bu yöntemde ısı kullanmadan pirinç suyu elde edeceğiz. Bir kabın içine 1 su bardağı pirinç ve 2 bardak su katın ve 1 saat beklemeye alın.  Bir saat sonrasında kaşık yardımı ile karıştırın ve başka bir kaba suyunu süzgeçten geçirin. Kazandığınız bu suyu 3-4 gün oda sıcaklığında beklemeye alın. Ağzı kapalı olan bir kapta buzdolabına koyun ve orada da 3-4 gün beklemeye alın. Konsantre hale gelmiş olan pirinç suyunu uygulamadan ilkin 1/3 oranında düzgüsel su ile karıştırın. (2 bardak suya bir bardak pirinç suyu şeklinde) İçerisinde kimyasallar olan kozmetik ürünleri yerine saçınızda ve cildinizde güvenle kullanabileceğiniz tamamen organik olan pirinç suyunu kesinlikle denemelisiniz.

Pirinç Suyunun Saça Ve Cilde Yararları

Pirinç Suyu İle Saç Bakımı

Pirinç suyu saçlarınıza sıhhat verir, parlak ve dolgun görünmesini sağlar. Saçlarımız temelde protein bazlı olduğundan pirinç suyuna aktarılmış olan proteinler ile saç organik olarak beslenir. Pirinç suyu yıpranmış saçları onarır ve saç çapının büyümesinde mühim rol oynar böylece saçlarınız gür ve hacimli gözükür. Pirinçte bulunan inositol yardımıyla saç dökülmeleriniz de azalır. Aslen pirinç suyunun burada yapmış olduğu vazife; yeni saç tellerinizin daha süratli ve dolgun bir şekilde çıkmasını sağlamaktır. Bunun sonucu saç dökülmelerinin yerine dökülenden daha fazlaca saç çıkararak saçınızı sıklaştırır. Düzgüsel duşunuzu aldıktan sonrasında, su ile seyrelttiğiniz pirinç suyunu saçlarınıza dökün. 10 dakika kadar saçlarınıza masaj yaparak yedirin ve sonrasında yine su ile durulayın. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Saçlarınızın extra beslenmesi için pirinç suyuna kullanmadan ilkin birkaç damla biberiye, lavanta yada sardunya yağı damlatabilirsiniz. Saçınıza kullandığınız pirinç suyu bununla birlikte saçlarınızın birbirlerine karışma, zor açılma şeklinde sorunlarında üstesinden gelir.

Pirinç suyunun cilde yararları

Pirinç suyunda bulunan nişasta aslı cildi nemlendirir, tahriş ve iltihaplanmaları hafifletir. Acta Dermato Venereologica adlı tıp dergisinde gösterilen 2002 tarihindeki bir araştırma, 15 dakika süresince günde iki kez banyo suyuna kattığınız pirinç suyu ile hasarlı cildi iyileştirme kapasitesinde% 20’lik bir iyileşme sağlandığı tespit edilmiştir. Pirinç suyu çocuklarda çoğunlukla rastlanan bir egzama çeşidi olan atopik dermatit in tedavisinde de fazlaca etkilidir. Banyonuzdan sonrasında, küvete doldurduğunuz temiz suyun içine 2 su bardağı pirinç suyu ilave edin ve bu suda 15-20 dakika oturun. Eğer bölgesel bir cilt probleminiz var ise bir tek bu bölgeye bir pamuk yardımı ile pirinç suyu sürün. Gün içinde 3-4 kez tekrarlayın. Pirinç suyu cilt lekelerini de giderecektir.

Cilt Gözeneklerini Sıkılaştırır

Cildimizdeki gözenekler kimi zaman görünümümüzü rahatsız edecek şekilde büyüyebilir. Yağlı cilde haiz olmak, siyah noktalar bazı kozmetik ürünlerin yan tesirleri şeklinde nedenlerle bu gözenekler genişleyebilir. Pirinç suyunu burada da kullanabilirsiniz. Cildimizi organik bir halde sıkılaştırarak daha dinç bir görünüme katkı sağlar. Bunların yanında cildin pH dengesini de düzenler. Akşamları yatmadan ilkin uygulamanız ihtiyaç duyulan bu yöntemde ilkin cildinizi saf sabun ve su ile sudan geçirin. Uygulayacağınız bölgeye nazaran eşit oranda su ve pirinç suyunu karıştırın. Pamuk yardımı ile bu karışımı cildinize sürün ve 15 dakika bekleyip su ile durulayın. Bu tarifi her akşam uygulayabilirsiniz. Pirinç suyunu tüm cildinizde kullanabilirsiniz. Cildinizin pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlar ek olarak nemli meblağ.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.