Cilt Lekeleri İçin Maske Tarifleri (Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan)

0

Cildimizde güneşe, yaş almaya, doğuma kimi zaman de tespit edemediğimiz bir nedenle cilt lekeleri, kahverengi benekler ve çillenme oluşabilmektedir. Bu yazımızda Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafınca verilen yüzdeki lekeleri , cilt lekelerini yok eden tarifleri okuyabilirsiniz.

Sual Şuan 40 yaşımı geçtim. Bu zamana kadar yokken, bu yıl yanağımda kir ortaya çıktı. Iyi mi geçer?

CEVAP

İki çileği ezin bir çorba kaşığı beyaz kil, iki damla limon suyu, bir çay kaşığı limon yağını karıştırın ve haftada bigün 20 dakika bekletip ovarak çıkarın. Dışarı çıkarken ne olursa olsun güneşten koruyucu bir ürün kullanın.

Sual Elmacık kemiklerimin üstünde lekeler oluştu. Ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

1 çorba kaşığı yoğurda çeyrek limon suyu ve 1 çay kaşığı kabartma tozu ekleyip, karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp, 20 dakika beklemeye alın. Kuruduktan sonrasında ovarak çıkartın. Ilık suyla yüzünüzü yıkayıp, kurulayın ve nemlendiricinizi sürün. Güneş koruyucusuz dışarı çıkmayın.

Sual Yaz güneşine bağlı oluşan, kışında kalıcı olan güneş lekelerinden kurtulmam için ne önerirsiniz?

CEVAP

Bir tatlı kaşığı süzme yoğurt, bir çay kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı pişmemiş patates suyunu karıştırıp, yüzünüze sürün. Ortalama 30 dakika yüzünüzde beklettikten sonrasında, bu maskeyi ovarak çıkarın. Etkili ve süratli bir netice alabilmek için bu formülden haftada minimum iki kez yararlanmanızı tavsiye ederim. Yüzünüzde yeni lekelerin oluşmasını önlemek için ise yaz-kış evden dışarıya çıkarken, güneşten koruyucu krem kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Sual Cildimde uzun süredir düzelmeyen cilt lekeleri var. Ne yapmalıyım?

CEVAP

1 çorba kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı yulaf unu, çeyrek limon suyu ve bir tatlı kaşığı elma suyunu bir iyice karıştırın. Arkasından cildinize yedirerek sürün. 30 Dakika kadar beklettikten sonrasında dikkatlice ovarak çıkarın. Arkasından koruma faktörlü bir krem sürün. Bu kürü haftada bir tekrarlayın.

Sual Cildimdeki lekeleri ne yapsam yok edemedim. Tavsiye edeceğiniz naturel bir yöntem var mı?

CEVAP

3 dilim haşlanmış patlıcan, 1 çay kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 2 damla limon suyunu karıştırın. Karışımı macun kıvamına ulaştığında temiz cildinize sürün. 30 dakika beklettikten sonrasında ovarak çıkarın. Bu formülden haftada 2 kez yararlanın

Sual Cildimde oldukca fazla kir var. Iyi mi bir tedavi uygulamalıyım?

CEVAP

Bir çorba kaşığı nişadır unu, bir tatlı kaşığı elma suyu, bir tatlı kaşığı limon suyu ve bir çorba kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı lekeli bölgelerinize sürün. 20 dakika beklettikten sonrasında, ovarak çıkarın. Bu formülü haftada bigün uygulayın. Evden çıkarken güneşten koruyucu krem sürmeyi de ihmal etmeyin.

Sual Yüzümde doğum lekeleri var, bunlar geçer mi?

CEVAP

Bir kabın içine kayısı reçinesi ve reçinenin üstüne çıkacak kadar gül suyu koyun. 2 hafta beklettikten sonrasında süzgeçten geçirin. Her gün bu karışımla cildinizi silin.

Sual Ne yaparsam yapayım cildimdeki lekelerden kurtulamadım. Bitkisel bir tanım önerin lütfen.

CEVAP

İki tane uçkunu dört bölüme ayırın. Arkasından da bir çay kaşığı toz şeker, bir çorba kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı kabak çekirdeği yağıyla karıştırın. Bu karışımı haftada iki kez cildinizdeki lekeli bölgelere sürüp 20 dakika beklemeye alın. Arkasından da ovarak çıkarın.

Sual Doğumdan sonrasında cildimde lekeler oluştu. Çaresi var mı?

CEVAP

Ne olursa olsun yaz ve kış dışarı çıktığınızda güneşten koruyucu krem kullanın. Yumurta kabuğunu toz haline getirip, limon suyu ile bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırın. Geceleri maske olarak sürün. Hafifçe ovarak çıkarın sonrasında da. Cildinize uygun gece kremi kullanmanız da koşul.

Sual Suratımda kahverengi lekeler var. Ne kullanmamı önerirsiniz?

CEVAP

Banyo sonrası limon suyunu ve bebe pudrasını sürün. Yediklerinize dikkat edin. Her sabah bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı keten tohumu yiyin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.