Cilt Lekeleri İçin Karbonat Suna Dumankaya’dan Karbonatlı Maskeler

0

Karbonat, sodyum bikarbonat, karbondioksit ve su bileşiminden oluşan alkali bir tuzdur. Kullanım alanı oldukça geniş olan karbonat temizlikten hamur harcı işlerini kabartmaya, mide hastalıklarından diş beyazlatmaya kadar geniş bir alanda hayatımızdadır. Karbonatın cildimize de sayısız faydası vardır. Sivilcelerden cilt lekelerine, çillerden güneş yanıklarına kadar birçok cilt probleminde imdadımıza yetişir. Ikimiz de bu yazımızda Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafınca verilen karbonatlı peeling ve maske tariflerine yer verdik.

Cildimiz eski deri hücrelerini dökerek sürekli kendini yenileyen canlı bir organizmadır fakat bu cilt yenileme hızı bazı etkilerden dolayı yavaşlar. İşte güzellik uzmanlarının bu mesele için keşfettikleri bir tür ‘’zımpara’’ vazifesi gören organik yada yapınış maskelere peeling denir.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan karbonatlı yüz ve cilt maskesi tarifleri

Sual: Pürüzsüz bir cilde haiz olmak isterim. Karbonatla yapabileceğim bir maske tarifi verir misiniz?

CEVAP

1 çay kaşığı karbonat, 2 çorba kaşığı kakao, 1 tatlı kaşığı tuz ve 3 yiyecek kaşığı susam yağını karıştırın. Bu karışımı banyodayken cildinize ovarak sürün. Arkasından da duş alın. Bu peelingten haftada 1 kez yararlanmanızı tavsiye ederim.

Sual: Cildimde lekeler var, cilt lekelerinin organik bir halde tedavisi için ne önerirsiniz?

CEVAP

Yarım çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı limon ve 1çorba kaşığı yoğurdu ezmiş olduğunuz 2 tane çilek ile karıştırın. Bu karışımı temizken cildinize sürün. Cildiniz karışımı emdikçe uygulamayı yenileyin. 20 dakikanın sonunda ovarak çıkarın. Bu formülden haftada 2 akşam yararlanın. Lekeleriniz hızla yok olacaktır. Dışarıya çıkarken güneşten koruyucu krem ve pudra sürmeyi de alışkanlık haline getirmelisiniz.

Sual: Fazlaca yağlı bir cildim var. Makyajdan kısa süre sonrasında parlamaya başlıyor. Yağlı ciltler için uygulayabileceğim bir maske önerir misiniz?

CEVAP

Birer çay bardağı karbonat ve üzüm suyunu, bir kahve fincanı suyla karıştırın. Akşamları ilkin cildinizi nemli pamukla silin. Arkasından da bu karışımı sürün. Bu formülden 28 gün süresince tertipli olarak yararlanın. Fazlaca işinize yarayacaktır. Birkaç gün ara verdikten sonrasında uygulamaya devam edebilirsiniz.

Sual: Yüzüm sivilcelendi, sivilcelerin kurumaları için ne yapmalıyım?

CEVAP

1 kaşık karbonatı bir kaşık portakal suyunda eritin. 1 tane portakal kabuğunu rendeleyip havanda döverek krem haline getirin ve erittiğiniz karbonat ile karıştırın. Bu karışımı sivilcelerinizin üstüne tertipli olarak sürün

Sual: Yazın güneş dolayısı ile cildimde lekeler oluştu. Değişik markaların kremlerini denememe karşın netice alamadım. Buna bir çözüm bulabilir miyim? Güneş lekeleri için organik maske tarifi var mı?

CEVAP

Bir çay kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı süzme yoğurt ve bir tatlı kaşığı pişmeden patates suyunu karıştırıp, yüzünüze sürün. Ortalama 30 dakika yüzünüzde beklettikten sonrasında, bu maskeyi ovarak çıkarın.Etkili ve süratli bir netice alabilmek için bu formülden haftada minimum iki kez yararlanmanızı tavsiye ederim. Yüzünüzde yeni lekelerin oluşmasını önlemek için ise yaz-kış evden dışarıya çıkarken, güneşten koruyucu krem kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Sual: Cildimde lekeler oluştu. Ne tür bir peeling uygulamalıyım?

CEVAP

1 çay kaşığı karbonat, 3 dilim haşlanmış patlıcan, , 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 2 damla limon suyunu karıştırın. Karışımı macun kıvamına ulaştığında temiz cildinize sürün. 30 dakika beklettikten sonrasında ovarak çıkarın. Bu formülden haftada 2 kez yararlanın.

Sual: Cildimde çil ile ben arası lekeler oluştu, Bunlardan iyi mi kurtulacağım?

CEVAP

Bir çay kaşığı karbonat ile bir tatlı kaşığı yoğurdu karıştırıp cildinize sürün ve bir saat beklettikten sonrasında ovarak çıkarın. Bunu haftada bigün uygulayın. Güneşe çıkarken koruyucu krem kullanmayı da dikkatsizlik etmeyin.

Sual: Erişkinlik dönemimden beri sivilce sorunumu çözemedim. Etkili bir tavsiyenizi umuyorum.

CEVAP

Sivilce sorununu beslenme düzeni, stres, sigara, alkol şeklinde etkenler tetikleyebilir. Bu yüzden bunlardan uzak durun. Uygulayacağınız formüle ulaşınca: Yarım çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı pirinç nişastası,  bir çay kaşığı elma sirkesini karıştırın. Zeytinyağlı sabunla yıkadığınız yüzünüze maskeyi sürün ve 20 dakika beklemeye alın. Yıkadıktan sonrasında bir şişe maden suyuna yarım limon sıkıp, cildinizi bununla silin. Bu tarz şeyleri her gün uygulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.