Cilde En İyi Gelen Yağ Hangisidir Yüze Sürülen İyi Gelen Yağlar Sıralaması

0

Güzel ve ışıl ışıl bir cilde haiz olmak her kadının hayalidir. Bu düşsel gerçekleştirmenin bir yolu da cilde bakım yapmaktan geçer. Bu makalemizde cilde iyi gelen, cildi içeriden besleyip pürüzsüz görünüm elde eden yağlardan bahsedeceğiz.

Lavanta Yağı

Söz mevzusu cilde yararlı yağ olduğundan lavanta yağı akla derhal gelen en etkili yağlardandır. Hem de tüm cilt tipleri için uygundur.  İçinde bulunan yüksek orandaki antioksidanlar cildi özgür radikallerin zararlarından koruduğu şeklinde güneşin zararı olan ultraviyole ışınlarından da korur. Buna ek olarak, lavanta yağı uyku için de oldukça iyidir ki,  iyi uyku çekmek genç ve canlı bir cilde haiz olmanın anahtarlarından biridir.  Yatmadan yastığınıza birazcık lavanta yağı damlatarak iyi bir uyku çekebilirsiniz.

 1. 10 damla lavanta yağına bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edin. Bu oranları ihtiyacınıza gore artırabilirsiniz.
 2. Sabahları bu karışımla yüzünüze masaj yapın.
 3. Uyumadan ilkin de tekrarlayın.
 4. Güzel bir cilt için bu işlemi günlük olarak uygulayın.

Kuşburnu Yağı

Kuşburnu cilt sağlığınız için kullanmanız ihtiyaç duyulan bir öteki yararlı yağdır. İçinde bulundurduğu antioksidanlar cildin elastikliğini arttırarak kir, ciltte renk bozukluğu şeklinde yaşlanma emarelerini giderir. İçinde A vitamini yardımıyla yaşlanma emarelerini azaltan birkaç yağdan biridir.

Ciltte yeni hücre üretimini canlandırır ve yaşlanma emarelerini ortadan kaldırır. Bunun yanında, içindeki mikrop karşıtı ve irin sökücü bileşikleri ciltteki deri iltihabı şeklinde birçok cilt probleminin geçmesinde destek sağlar.

 1. Birkaç damla kuşburnu yağını yüzünüze sürün.
 2. Ciltte iyice emilene kadar birkaç dakika masaj yapın.
 3. Sonrasında nemlendirici kullanın.
 4. Bu uygulamayı uyumadan ilkin tertipli olarak tekrarlayın.

Gül Yağı

Cilt için yararlı yağlardan bahsederken gül yağını geçmek olmaz. Gül yağı cildin nemlenmesi ve sıhhat olması için yardımcıdır. İyileştirici olarak ciltteki kir ve yaraların da geçmesi için oldukça yararlı olmasının yanında yaşlanma emarelerini de giderir.  İçinde bulunan bolca antioksidan içinde ne olduğu cilde naturel bakım yapar. Bunun yanında, anti bakteriyel özellikleri ciltte sivilce ve iltihapları yok eder.

Gül yağının ciltte bölgesel olarak kullanımının haricinde güzel aroması yardımıyla nefes alındığında ferahlık vererek rahatlık sağlar.

 1. 3 tatlı kaşığı zeytinyağını bir kaseye koyun.
 2. İçine 1 tatlı kaşığı gül yağını koyun.
 3. Bu karışımla cildinize dairesel hareketlerle masaj yapın.
 4. Bir gece beklemeye alın.
 5. Ertesi sabah ılık suyla durulayın.
 6. Daha genç bir görünüm için bunu günlük olarak tekrarlayın.

Havuç Tohumu Yağı

Havuç tohumu yağı cilt yenileyici özellikleri yardımıyla cildi seneler süresince devam eden sıhhatli görünüm kazanmasına destek sağlar. Havuç tohumundan elde edilmiş bu yağ A vitamini açısından zengindir. A vitamini ise kuvvetli bir antioksidan olması yardımıyla cilt hücrelerini özgür köktencilik zararlarından korur.

Havuç tohumundaki karotenoidler cilt hücrelerini yenileyerek ciltteki zararı olan toksinlerin atılmasına destek sağlar. Bu yağ bununla beraber cildi güneşin zararı olan UV ışınlarından korur ve ziyan olmuş dokuları iyileştirir.

 1. Birkaç damla havuç tohumu yağıyla cildinize masaj yapın.
 2. Bu yağı nemlendirici maskenize de ekleyebilirsiniz

Portakal Çiçeği Yağı

Portakal çiçeği yağı ciltte yaşlanma emarelerini engeller. Ayurveda’nın güzellik sırlarından biridir ve bu da yaşın ilerlemesine karşın cildin kuvvetli ve dayanıklı olmasını sağlar. Yağlı, duyarlı ve olgun ciltler için idealdir.

Bu uçucu yağ, hücrelerin yenilenmesine destek olan ve erken yaşlanma emarelerini önleyen sitral adında olan naturel bir kimyasal ihtiva eder. Antiseptik özelliği, cilt enfeksiyonlarını derinlemesine temizlemeye destek olurken, antioksidan özelliği de sarkan cildi toparlamaya destek sağlar. Bunun yanında, portakal çiçeğinin güzel aroması zihni rahatlatır.

 1. 3 yiyecek kaşığı istediğiniz herhangi bir katı bir yağı minik bir kaba koyun.
 2. İçine 5 ila 7 damla portakal çiçeği yağı katın.
 3. Güzelce karıştırın.
 4. Her gece uyumadan ilkin bu yağdan birazcık cildinize masaj yaparak uygulayın.

Itır Yağı

Cildi sıhhatli tutup yaşlanma emarelerini engellemek için ıtır yağı bir öteki güzel seçenektir.  İçindeki antioksidanlar cildin elastikliğini arttırarak cildi gerginleştirir ve böylece lekelerin oluşmasını engeller. Bu bununla beraber cilt altında kan dolaşımını artırarak cilt sağlığına iyi gelir. Organik bir sitofilaktik olması yardımıyla hücre sağlığını geliştirir, ölü hücrelerin yenilenmesini ve yeni hücrelerin üretilmesine destek sağlar.

Hem de ciltte yağ üretimini de düzenler ve sivilce ve kırmızılıkları azaltır. Bunun yanında cilt enfeksiyonları şeklinde birçok cilt problemini iyileştirir.

 1. 5-6 damla ıtır yağını 1 tatlı kaşığı zeytinyağı yada hindistancevizi yağıyla karıştırıp cildinize nazik hareketlerle her gece uyumadan ilkin masaj yapın.
 2. Öteki bir seçenek ise, 2 damla ıtır yağını daima kullandığınız günlük yıkama jelinize eklemenizdir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.