Pişmemiş Köfte Rejimde Yenir mi, Gıda Kıymeti, Etsiz Pişmemiş Köfte Kaç Kalori?

0

Pişmemiş köfte devletimizde en sevilen yiyeceklerdendir. Bilhassa son senelerde pişmemiş köfte gittikçe popüler bir yiyecek halini almış, bu leziz gıda her köşe başlangıcında satılır hale gelmiştir. Peki bu kadar fazlaca sevilen ve fazlaca tüketilen pişmemiş köfte kilo almanıza niçin olur mu, kalorisi kaçtır, rejimde yenir mi? İşte bu mevzuda Diyetisyenlerin verdikleri bilgiler;

1 Tane Pişmemiş Köfte Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Ayşenur Iyi sabahlar cevaplıyor; (Pişmemiş köfteler averaj 20-30 gram olur. Eğer 1 tane pişmemiş köfte 30 gr. ise 55 kaloridir, 20 gr. ise 36 kaloridir. Bu da yarım meyve kalorisi anlamına gelir.)

Pişmemiş Köfte Kilo Yapar mı, Rejim Yapanlar Pişmemiş Köfte Yiyebilir mi?

Beslenme ve Rejim Uzmanı Buse Telli pişmemiş köfte zayıflatır mı, kilo yapar mı? Sorusu hakkında şu detayları veriyor; Pişmemiş köfte hem tok meblağ, hem de zayıflamamıza destek verir. Pişmemiş köftede bulunan acı biber yağ yakma ve metabolizma hızlandırır. Bulgur, yüksek lif içinde ne olduğu ile kan şekerinin düzenlenmesi ve sindirim sitemi için faydalıdır. Cevizin kolesterolü düşürür. Şu demek oluyor ki pişmemiş köfte bilindiğinin aksine zararı dokunan bir gıda değil zayıflamamızı kolaylaştıran bir yiyecektir. Pişmemiş köftenin kalorisi fazlaca düşük değildir, sadece etsiz olarak hazırlanan pişmemiş köftenin 3-4 tane marul ve limonla beraber tüketilmesi kilo aldırmaz. Rejim yapıyorsunuz diye pişmemiş köfteden uzak durmanıza gerek yok. Öğle yemeği ve akşam yemeği arası uzun sürdüğünde, ara öğünde acıkma durumu daha fazlaca olur. 3-4 tane pişmemiş köfteyi, marul ve bolca limon ile kombinleyip güzel bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

Diyetisyen İrem Damancıoğlu’nun cevabı: ( Pişmemiş köftenin kilo aldırıp aldırmadığı devamlı merak mevzusu olmuştur. Pişmemiş köftenin muhteviyatında bulunan bulgurda bolca miktar lif vardır. Lifli besinler kan şekerinin dengelenmesine destek verir ve sindirim sisteminin tertipli çalışmasında mühim oynar. Ek olarak pişmemiş köfteye katılan limon, acı ve baharatların metabolizma hızlandırma üstünde pozitif yönde etkilere haizdir. Rejim icra eden kişiler 2-3 tane pişmemiş köfteyi ara öğün olarak yiyebilir. Bir porsiyon çiğköftede 400 kalori bulunur. Bu miktar oldukça yüksek bir değerdir, bundan dolayı kendinize hakim olup sınırı olan sayıda çiğköfte tüketmeye itina göstermelidir. Çiğköftenin lavaşla birlikte değil de marulla tüketilmesi fazla oranda karbonhidrat alımını engeller.)

Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Ali Dereli pişmemiş köftenin zayıflama üstüne tesirleri hakkında şu detayları veriyor; Ara öğün olarak 3-4 tane pişmemiş köfte tüketilmesi ideal bir ara öğün alternatifi olabilir. Pişmemiş köfte bulunan esmer bulgur kan şekerinizi dengeler, ceviz kolestrolü düşürür, pişmemiş köfteye katılan acı ve baharatlar ise metabolizmayı hızlandırır. Son yıllarda yaygınlaşan etsiz kalitesiz meydana getirilen pişmemiş köfteler yerine, kalite belgesine haiz, uygun koşullarda hazırlanmış pişmemiş köfteleri tercih etmelidir.

Diyetisyen Ezgi Sakar pişmemiş köftenin zayıflama üstünde tesirleri hakkında şu detayları veriyor; Pişmemiş köfte doyurucu özellikte ve sindirimi rahatlatan, kolaylaştıran bir besindir, vitamin içinde ne olduğu yüksek içinde ne olduğu yardımıyla bağışıklığı da kuvvetlendirir. Pişmemiş köfte yapımında kullanılan bulgur, bolca oranda lif içerdiğinden kan şekeri ve yağı dengeleyerek sindirim siteminin muntazam çalışmasında etkilidir. Pişmemiş köftede yer edinen biber, maydanoz ve nar ekşisi ise C vitamini açısından varlıklı olduğundan vücut direncini artırır. Dengeli bir beslenme programı için pişmemiş köfteyi de aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir. Ek olarak pişmemiş köfteyi lavaş yerine marul ile tüketerek gereğinden fazla karbonhidrat alınmasını da engelleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.