Aden Elması (Taze Hurma) Kaç Kalori Kilo Yapar mı, Zayıflatırmı?

0

Aden elması, aden hurması, taze hurma ve yaş hurma olarak da malum Trabzon Hurması, hem fazlaca leziz bir meyvedir hem de zayıflamaya destek meyvelerdendir. (Trabzon Hurması kaç kalori, zayıflatır mı, kilo aldırır mı?) adlı bu makalemizde diyetisyenlerin bu mevzu hakkında bildirdiklerini paylaştık.

Trabzon hurması lif deposudur!

Trabzon hurması, 100 gramında 3,6 gr lif içinde ne olduğu ile lif açısından varlıklı gıdalar içinde yer alır. Lifli yiyecekler, bağırsak çalıştırıcı tesirleri yardımıyla sindirim sisteminin daha süratli ve tertipli çalışmasını sağlayarak metabolizma hızını arttırırlar. Lif, midede su tutulmasına destek olarak erken doymayı sağlar. Vücutta salgılanan insülin seviyesini düşürerek, beyinde bulunan açlık merkezinin uyarılmasını düzenler. Midedeki sindirim süresini uzatıp, mide boşalma hızını yavaşlatarak, tokluk hissinin daha uzun süreler hissedilmesini sağlar. Lifli besinler ek olarak yağ yakımını arttıran bazı hormonların salgılanmasını uyararak, zayıflamada etken rol oynarlar.

C vitamini içinde ne olduğu ile zayıflamaya destek sağlar

100 gram Trabzon hurmasında, 66 mg C vitamini içeriğiyle neredeyse bir portakal kadar C vitamini bulunur ve bu miktar Trabzon hurması günlük C vitamini ihtiyacınızın %110’unu karşılar. Diyetisyen Ve Beslenme Uzmanı Banu Kazanç, Trabzon hurmasının da dahil olduğu C vitamini grubunun zayıflama üstündeki tesirleri hakkında şu detayları veriyor: (C vitamini, yağ yakımını uyaran bir vitamin türüdür. Meydana getirilen bilimsel çalışmalarda fazla kilo problemi yaşayan kişilerin çoğunda C vitamini eksikliği tespit edilmiştir. Gene meydana getirilen çalışmalarda kandaki C vitamini oranı düşüklüğünün bilhassa bel çevresinde yağ birikimini artırdığı gözlemlenmiştir. Bu araştırmalar, vücudunuzun yağ yakması için de kafi oranda C vitaminine gerekseme duyduğunu gösteriyor ve egzersizde, yeteri kadar C vitamini alanlardan yüzde 25 daha azca yağ yaktığını ortaya koyuyor. C vitamini, yağları yakıta çeviren ‘carnitin’ üretimi için yaşamsal bir ehemmiyet taşımaktadır.)

Trabzon hurması göbek eritiyor

Diyetisyen Berrin Yiğit, Trabzon hurmasının zayıflama üstündeki tesirleri hakkında şunları bildiriyor; (Hebrew Üniversitesi araştırma grubutarafından meydana getirilen bilimsel çalışmada, kolesterolden yüksek ve düşük rejimle beslenen iki fare grubu araştırma altına alındı. Bu gruplardan biri hem de Trabzon hurmasıyla da beslendi. Normalde kan yağlarının yükselmesi beklenirken Tarbzon hurması yiyen gruptakilerin kan yağları beklenenin fazlaca altına indirilmiş olduğu gözlemlendi.)

Ara öğün olarak Trabzon hurması tüketin

Diyetisyen Oya Neva Demirkol, Trabzon hurmasının zayıflamaya tesirleri hakkında şu detayları veriyor; (1 tane Trabzon hurması yalnızca 57 kaloridir. Bu meyveyi kilo vermek isteyenler tüketebilir. Daha uzun süre tok kalmak ve taze hurmanın benzersiz özelliklerinden yararlanmak için tek yapmanız ihtiyaç duyulan onu proteinden varlıklı bir kaynakla tüketmeniz. Ara öğünlerinizde 1 kase yağsız yoğurdun içine taze hurmayı doğrayarak, içine 3 yiyecek kaşığı yulaf ve 1 çay kaşığı tarçın katın. Bu görkemli lezzet hem uzun süre tok kalmanızı hem de iştahınızı ve tatlı ihtiyacınız olan şeyi bastırmanızı sağlayacak.)

Trabzon hurması rejimi sıralaması

1. GÜN

Kahvaltı: 1 tane haşlanmış yumurta; bir bardak sütle ıslanmış müsli kahve ya da çay

Öğle: 200 gr haşlanmış dana eti ve haşlanmış sebze

Akşam: Trabzon hurmalı tavuklu salata – 150 gr haşlanmış tavuk göğsü, 100 gr trabzon hurması, yarım baş kırmızı soğan, 10 gr dövülmüş ceviz ve birazcık krema. Tüm malzemeleri karıştırıp tüketebilirsiniz

2. GÜN

Kahvaltı: 50 gr yağsız beyaz peynir 2 haşlanmış yumurta, 1 dilim kepekli ekmek, kahve ya da çay.

Öğle: 200 gr haşlanmış ya da ızgara balık, taze sebzelerden oluşan zeytinyağlı salata

Akşam: Trabzon hurmalı pirinç pilavı – 100 gr pirinç, 1 tane trabzon hurması, 200 düzgüsel su, tuz, tarçın.1 çorba  kaşığı sıvı yağda pirinçleri kavurun, üstüne tarçın serpip su ilave edin. 15 dakika piştikten sonrasında içine doğranmış trabzon hurmasını da ilave edin.

3. GÜN

Kahvaltı: 1 dilim kepekli ekmek çay ya da kahve

Öğle: 50 gr light beyaz peynir + buharda pişmiş sebze

Akşam: 2 tane trabzon hurmasını doğrayıp fırına verin, hazır olduklarında bal sürüp tüketin.

4. GÜN

Kahvaltı: 150 gr lor peyniri + bir avuç yaban mersini, çay ya da kahve.

Öğle: Salata: 100 gr peynir, 2 domates, yarım trabzon hurması

Akşam: 150 gr haşlanmış dana eti + sebze salatası, 1 bardak ayran

5. GÜN

Kahvaltı: Yumurta beyazından yapılmış omlet, 1 dilim kepek ekmek, domates, çay ya da kahve

Öğle: 200 gr sığır eti

Akşam: 150 gr haşlanmış dana eti, zeytinyağlı ve limonlu marul salatası, 1 trabzon hurması

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.