Çene bölgesinde sivilce çıkmasının 7 önemli nedeni ve doğal çözümleri

0

Çenede sivilce çıkması genetik, yağlı gıdaların, abur cuburun sık tüketilmesi, genetik gibi pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Çene bölgesindeki sivilcelerden kurtulmak için Cildiye doktoruna gidip doktorun verdiği ilaçları, kremleri kullanmalısınız. Ayrıca makalemizin sonunda bildireceğimiz doğal tariflerle de bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Çenemde Neden Sivilce Çıkıyor?

Hormonlarda Değişim

Yüzde çene bölgesinde çıkan sivilcelerin en yaygın sebeplerinden birisi ergenlik, adet dönemi ve hamilelikte görülen hormonal değişimlerdir. Hormonal dalgalanmanın olduğu bu dönemler geçince çenedeki sivilce de artık çıkmayacaktır.

Yanlış Beslenme

Yanlış beslenme, yağlı gıdaların, market ürünlerinin tüketimi çenede sivilce çıkmasının en sık karşılaşılan nedenidir.  Bu yüzden çikolata, cips ve kuruyemiş gibi besinler veya asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Dahası çenede sivilce oluşumuna sebep olan diğer besinler arasında şeker veya tatlandırıcı içeren ürünler, beyaz un ile yapılan unlu mamuller ve şekerli içecekler de vardır.

Ek olarak sigara içmek de vücuttaki bütün doku ve organlara zarar verebildiğinden ciltte sivilce oluşumuna da yol açan bir diğer faktördür. Uzmanların yürüttüğü araştımalar sonucunda, sigara içenlerde sivilce problemi görülme oranı %41 iken, sigara içmeyenlerde bu oran %9 olduğu görülmüştür.

Genetik

Çenedeki sivilcelerin bir diğer sebebi ise genetik olabilir. Ebeveynlerde veya üst kuşakta çenede sivilce problemi olan kişiler varsa kişinin bu problemi yaşama ihtimali yüksektir.

Kullanılan İlaçların Yan Etkisi

Kullanılmakta olan doğum kontrol hapı ve kortizon benzeri birtakım ilaçların yan etkisi çenede sivilce çıkması olabilir.

Stres

Kişinin yaşadığı stres ciltte daha fazla sebum üretilmesine yol açar ve bu da sivilceler için uygun ortamı hazırlamaktadır.

Karaciğer Yağlanması

Kişinin sağlıksız ve düzensiz şekilde beslenmesi karaciğerde yağlanmaya sebep olabilir. Bu durumda ise ciltte sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemleri yaşama riski yükselir.

Makyaj Malzemelerinin Yan Etkisi

Makyaj, günün sonunda mutlaka temizlenmelidir ve cilt makyaj kalıntılarından arındırılmalıdır. Aksi taktirde gözenekler dolar ve hava almadığı için sivilceler oluşur, varolan sivilceler ise daha da kötüleşir.

Çenedeki Sivilce Nasıl Geçer?

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Çenedeki Sivilce İçin Doğal Tedavi

Çenede sivilce problemi yaşayan kişiler her şeyden önce bir cilt doktoruna gitmeli ve muayene olmalıdır. Ek olarak ise kişi beslenmesine dikkat etmeli ve özellikle yağlı besinlerden ve asitli içeceklerden uzak durmalıdır. Cips, çikolata ve kuruyemiş gibi besinler tüketilmemelidir.

Ayrıca çenedeki sivilcelerden kurtulmak için bir doğal tedavi kürüm var. Bu kürü hazırlamak için 1 tatlı kaşığı yeşil kil, 1 tane toz haline getirilmiş antibiyotik, 1 yemek kaşığı biberiye çayı ve 3 damla kekik yağını karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı cildiniz temizken sürüne ve ortalama 20 dakika bekletin ve daha sonra yüzünüzü suyla yıkayın. Bu uygulamayı haftada en az 4 defa tekrarlayın. Bu kür sivilcelerin çok kısa sürede kurumasına yardımcı olmaktadır.

Diş Macunu

Sivilcelerin hızla kurumasını sağlayan bir diğer yöntem ise diş macunudur. Aryıca, diş macunu içeriğindeki antibakteriyel etki sayesinde ciltte sivilce oluşumuna sebep olan bakterileri öldürmektedir. Bunun için çenenizdeki sivilcenin üzerine beyaz diş macununun gece sürün ve uyuyun. Ertesi sabah cildinizi soğuk su ile yıkayın. Sivilceleriniz kuruyup yok olana kadar bu uygulamayı tekrarlamalısınız.

Zerdeçal

Zerdeçal içeriğinde yüksek oranda antibakteriyel ve antioksidan etkiler barındırır. Bu yüzden sivilceleri geçirmek için zerdeçal kullanarak sivilcenin sebep olduğu iltihap ve kızarıklıktan kurtulabilirsiniz.

Bunun için biraz gül suyu ile 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu karıştırıp bir macun hazırlayın. Bu macunu sivilcenizin üzerine sürün ve 15-20 dakika bekletin. Bu süre sonunda yüzünüzü suyla yıkayın. Bu uygulamayı günde 1-2 defa tekrarlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.