Çene bölgesinde sivilce çıkmasının 7 mühim sebebi ve naturel çözümleri

0

Çenede sivilce çıkması genetik, yağlı gıdaların, abur cuburun sık tüketilmesi, genetik şeklinde pek oldukca nedenden kaynaklanabilmektedir. Çene bölgesindeki sivilcelerden kurtulmak için Cildiye doktoruna gidip doktorun verdiği ilaçları, kremleri kullanmalısınız. Ek olarak makalemizin sonunda bildireceğimiz naturel tariflerle de bu sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Çenemde Niçin Sivilce Çıkıyor?

Hormonlarda Değişiklik

Yüzde çene bölgesinde çıkan sivilcelerin en yaygın sebeplerinden birisi erişkinlik, tane süreci ve hamilelikte görülen hormonal değişimlerdir. Hormonal dalgalanmanın olduğu bu dönemler geçince çenedeki sivilce de artık çıkmayacaktır.

Yanlış Beslenme

Yanlış beslenme, yağlı gıdaların, market ürünlerinin tüketimi çenede sivilce çıkmasının en sık karşılaşılan nedenidir.  Bu yüzden çikolata, cips ve kuruyemiş şeklinde besinler yada asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Dahası çenede sivilce oluşumuna sebep olan öteki besinler içinde şeker yada tatlandırıcı içeren ürünler, beyaz un ile meydana getirilen unlu mamuller ve şekerli içecekler de vardır.

Ek olarak sigara içmek de vücuttaki tüm doku ve organlara zarar verebildiğinden ciltte sivilce oluşumuna da neden olan bir öteki faktördür. Uzmanların yürüttüğü araştımalar sonucunda, sigara içenlerde sivilce problemi görülme oranı %41 iken, sigara içmeyenlerde bu oran %9 olduğu görülmüştür.

Genetik

Çenedeki sivilcelerin bir öteki sebebi ise genetik olabilir. Ebeveynlerde yada üst kuşakta çenede sivilce problemi olan kişiler var ise kişinin bu problemi yaşama ihtimali yüksektir.

Kullanılan İlaçların Yan Tesiri

Kullanılmakta olan doğum denetim hapı ve kortizon benzeri bazı ilaçların yan tesiri çenede sivilce çıkması olabilir.

Stres

Kişinin yaşamış olduğu stres ciltte daha çok sebum üretilmesine neden olur ve bu da sivilceler için uygun ortamı hazırlamaktadır.

Karaciğer Yağlanması

Kişinin sağlıksız ve düzensiz şekilde beslenmesi karaciğerde yağlanmaya sebep olabilir. Bu durumda ise ciltte sivilce ve siyah nokta şeklinde cilt problemleri yaşama riski yükselir.

Makyaj Malzemelerinin Yan Tesiri

Makyaj, günün sonunda kesinlikle temizlenmelidir ve cilt makyaj kalıntılarından arındırılmalıdır. Aksi taktirde gözenekler dolar ve hava almadığı için sivilceler oluşur, varolan sivilceler ise daha da kötüleşir.

Çenedeki Sivilce Iyi mi Geçer?

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Çenedeki Sivilce İçin Naturel Tedavi

Çenede sivilce problemi yaşayan kişiler her şeyden ilkin bir cilt doktoruna gitmeli ve muayene olmalıdır. Ek olarak ise şahıs beslenmesine dikkat etmeli ve bilhassa yağlı gıdalardan ve asitli içeceklerden uzak durmalıdır. Cips, çikolata ve kuruyemiş şeklinde besinler tüketilmemelidir.

Ek olarak çenedeki sivilcelerden kurtulmak için bir naturel tedavi kürüm var. Bu kürü hazırlamak için 1 tatlı kaşığı yeşil kil, 1 tane toz haline getirilmiş antibiyotik, 1 yiyecek kaşığı biberiye çayı ve 3 damla kekik yağını karıştırın. Kazanmış olduğunuz bu karışımı cildiniz temizken sürüne ve averaj 20 dakika beklemeye alın ve sonrasında yüzünüzü suyla sudan geçirin. Bu uygulamayı haftada minimum 4 kez tekrarlayın. Bu kür sivilcelerin oldukca kısa sürede kurumasına destek olmaktadır.

Diş Macunu

Sivilcelerin hızla kurumasını elde eden bir öteki yöntem ise diş macunudur. Aryıca, diş macunu içeriğindeki antibakteriyel tesir yardımıyla ciltte sivilce oluşumuna sebep olan bakterileri öldürmektedir. Bunun için çenenizdeki sivilcenin üstüne beyaz diş macununun gece sürün ve uyuyun. Ertesi sabah cildinizi soğuk su ile sudan geçirin. Sivilceleriniz kuruyup yok olana kadar bu uygulamayı tekrarlamalısınız.

Zerdeçal

Zerdeçal muhteviyatında yüksek oranda antibakteriyel ve antioksidan etkisinde bırakır barındırır. Bu yüzden sivilceleri geçirmek için zerdeçal kullanarak sivilcenin sebep olduğu irin ve kızarıklıktan kurtulabilirsiniz.

Bunun için birazcık gül suyu ile 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozunu karıştırıp bir macun hazırlayın. Bu macunu sivilcenizin üstüne sürün ve 15-20 dakika beklemeye alın. Bu süre sonunda yüzünüzü suyla sudan geçirin. Bu uygulamayı günde 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.